skalniak w ogrodzie

Pomysł na skalniak w ogrodzie - jak zrobić, jakie rośliny wybrać?

Piękny skalniak potrafi znacząco wzbogacić ogród. Mały skalniak może być niebanalną ozdobą, a jednocześnie, jest prosty w pielęgnacji i nie wymaga wiele pracy. Ważne są jednak rośliny które wybierzemy, ziemia oraz miejsce. Jak zrobić skalniak z kwiatami, tak aby zachwycał oczy?
Reklama

Jak zrobić skalniak- praktyczne porady

Pomysł na skalniak w ogrodzie to nie wszystko, trzeba jeszcze wiedzieć, jak się za to zabrać. Decydując się na duży lub mały skalniak musimy mieć na uwadze kilka rzeczy:
  • rodzaj podłoża- nie na każdym podłożu rośliny będą prawidłowo rosły. Ziemia może być uniwersalna, natomiast kiedy będziemy przygotowywać podłoże, zanim wysypiemy ziemię, powinniśmy ułożyć warstwę drenującą. Taką warstwę możemy zrobić, ze żwirku lub keramzytu. Dopiero na to, nakładamy ziemię. Dobrze wymieszać ją z nawozem, np. biohumusem.
  • Miejsce- jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić skalniak z kwiatami lub innymi roślinami, tak aby pięknie rósł i cieszył oczy, musisz wiedzieć przede wszystkim, gdzie go zrobić. Najlepsze będzie nasłonecznione miejsce w ogrodzie. Jednocześnie miejsce to, powinno być otoczone innymi roślinami, tak aby nasza skalna ozdoba z kwiatów, wyglądała naturalnie i była uzupełnieniem istniejących kompozycji.
  • Rośliny- nie wszystkie rośliny nadają się, aby wykorzystać je w skalniaku. Możemy wybrać tradycyjne kwiaty, sukulenty ale również roślinność wysokogórską, która lubi kamieniste podłoże.

Jakie rośliny wybrać do skalniaka?

Tak jak wspomnieliśmy najlepiej do skalniaków nadają się sukulenty, czy rośliny wysokogórskie. Jednak świetnie na skalniakach rosną znane nam i lubiane ogrodowe kwiaty.
Reklama
Tulipany, narcyzy, krokusy, czy dzwonek karpacki, wszystkie te kwiaty, pięknie zdobią skalniak i z powodzeniem na nim rosną. Jak zrobić skalniak z kwiatami i jakie inne rośliny wybrać? Otóż, jakichś ogólnych zasad co do sadzenia nie ma, jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia. Warto jednak dobrać kwiatom, takie towarzystwo, które chętnie będzie dzielić z nimi przestrzeń. I tak do skalniaka poleca się takie gatunki jak: rozchodnik,skalnica,szarotka alpejska, rojnik, czy bergenia. Ta ostatnia polecana jest zwłaszcza niedoświadczonym ogrodnikom, ponieważ nie wymaga niczego poza miejscem, gdzie może sobie rosnąć.

Pomysł na skalniak w ogrodzie- ciekawe inspiracje

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, jest połączenie skalniaka z oczkiem wodnym.
Reklama
Pięknie to wygląda, a zarazem, możemy wykorzystać spad, który powstanie przy wykopywaniu miejsca pod oczko. Można też stworzyć mini świątynię zen w ogrodzie, z wykorzystaniem kamieni i roślin. W krajach azjatyckich, takie ozdoby mają wymiar duchowy, jednak pomijając tę kwestię po prostu pięknie wyglądają.  Pomysł na skalniak w ogrodzie, może też mieć praktyczny wymiar. Może być ciekawą aranżacją ścieżki do dalszych części ogrodu. W skalniaku możemy poza wodą, wykorzystać również piasek, muszle, czy nawet drewno. Skalniakami możemy ozdobić miejsce do odpoczynku, grilla, czy zaaranżować ciekawą strefę relaksu. Jeżeli mamy taras z którego schodzi się do ogrodu również można w tym miejscu stworzyć skalniak.
Reklama
Ciekawym pomysłem na skalniak w ogrodzie jest również wykorzystanie wszelkich spadów, które same w sobie mogą być nieestetyczne a po zamienieniu ich w skalniak, zamienią się w piękną ozdobę.

Czego unikać robiąc skalniak?

Jeżeli nie masz dobrze nasłonecznionego miejsca, wybieraj rośliny, które lubią cień, w przeciwnym razie skalniak się nie uda. Zwróć uwagę, czy rośliny kwitną mniej więcej w tym samym czasie, ponieważ rozkwitające razem, dadzą najlepszy efekt. Jeżeli nie masz doświadczenia z roślinami, nie wybieraj takich, które są trudne w uprawie. Jest wiele roślin, które rosną same i świetnie wyglądają, jak byliny, czy wrzosy.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama