otyłość brzuszna

Otyłość brzuszna - jak schudnąć?

Jest jednym z najniebezpieczniejszych i najczęstszych rodzajem otyłości. Otyłość brzuszna, bo o niej mowa, dotyka coraz więcej osób, w tym również dzieci. Jest bardzo niebezpieczna, ponieważ nie tylko wygląda nieestetycznie, ale w jej przypadku dochodzi do otłuszczenia narządów wewnętrznych. Na szczęście z łatwością można się przed nią uchronić, a przy odrobinie determinacji zwalczyć z powodzeniem.
Reklama

Przyczyny otyłości brzusznej i zagrożenia z nią związane

Przyczyną otyłości brzusznej najczęściej jest nieprawidłowa dieta oraz brak aktywności fizycznej, Przesiadywanie całymi dniami na kanapie, mało ruchu i niezdrowe przekąski, są bezpośrednią przyczyną otyłości. Nagła otyłość brzuszna, która ma miejsce najczęściej u kobiet, może mieć jednak swoją przyczynę w poważnych zaburzeniach gospodarki hormonalnej. Zwłaszcza jeżeli nagromadzenie tłuszczu, praktycznie występuje tylko na brzuchu, a reszta ciała co najwyżej sprawia wrażenie opuchniętej. Tat sytuacja może mieć również miejsce wśród kobiet po 50 roku życia i jest związana z menopauzą. Nie będzie przesadą, jeżeli powiemy, że otyłość brzuszna jest śmiertelna. Jeżeli nie podejmiemy leczenia i nie zmienimy stylu życia, dojdzie do otłuszczenia narządów wewnętrznych.
Reklama
Jednak to nie jedyne zagrożenie, ponieważ otyłość brzuszna prowadzi również do:
  • cukrzycy
  • nadciśnienia tętniczego
  • zawału
  • miażdżycy
  • udaru mózgu
  • problemów ze stawami i kręgosłupem

Otyłość brzuszna- jak ją zwalczyć?

Jeżeli podjęliśmy decyzję, że chcemy o siebie zawalczyć w pierwszej kolejności, powinniśmy udać się do lekarza, który oceni nasz stan. Następnie lekarz z wynikami powinien skierować nas do dietetyka. Zmiana nawyków i dieta na otyłość brzuszną to pierwszy i bardzo ważny krok w walce o zdrowie. Jeżeli przyczyną do tego były problemy hormonalne, powinniśmy również udać się do endokrynologa, który oceni, jaki lek na otyłość brzuszną nam przepisać, celem wyregulowania hormonów. Lekarze mogą również w razie potrzeby zalecić leki hamujące apetyt. Naturalnie musimy zmienić swoje podejście do aktywności fizycznej.
Reklama
Jeżeli jednak wcześniej nie byliśmy typem sportowca, wysiłek na siłowni może być niekorzystny dla naszego aparatu ruchu. Dlatego na początek należy uczęszczać na coś, co nas rozrusza. Joga na otyłość brzuszną jest świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza na początek. Z czasem do jogi możemy dołączyć inne aktywności fizyczne. Joga rozrusza nasze stawy, poprawi elastyczność, oraz samopoczucie. Świetnym rozwiązaniem są zajęcia fitness typu zumba, czy ćwiczenia na trampolinach. Możemy również skorzystać z pomocy trenera personalnego, który doradzi, w zależności od indywidualnych możliwości, jaki rodzaj ćwiczeń będzie dla nas odpowiedni. Może się też okazać, że konieczna będzie pomoc psychoterapeuty.
Reklama
Zwłaszcza jeżeli otyłość wynikała z zajadania stresu. Takiemu stanowi rzeczy prawie zawsze towarzyszą poważne zaburzenia afektu, wymagające terapii.

Profilaktyka

Niestety, otyłość brzuszna to choroba nawracająca. Nie wystarczy wziąć raz leku, pójść na terapię, poćwiczyć i schudnąć. Nawet najlepsza dieta na otyłość brzuszną stosowana jednorazowo i doraźnie również nie zadziała. Musimy na stałe zmienić swój styl życia. Ruch i zdrowy sposób odżywiania powinien zostać z nami już na zawsze, jeżeli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem. W przeciwnym razie prędzej czy później ponownie zetkniemy się z problemem. Należy też systematycznie ćwiczyć i unikać osiadłego trybu życia. Jeżeli dotknęła nas wywołana hormonami nagła otyłość brzuszna, powinnyśmy być pod stałą opieką lekarza i przyjmować przepisane leki.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama