otyłość brzuszna

Otyłość brzuszna – przyczyny, skutki, przeciwdziałanie. Jak zapobiegać otyłości?

Otyłość brzuszna to najniebezpieczniejszy rodzaj otyłości. Może mieć różne przyczyny, ale najczęściej wynika ze złej diety i braku ruchu. Niestety znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób. Dlatego, jeśli zauważysz u siebie zbyt dużą ilość tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, lepiej zareaguj! W odpowiednim czasie możesz szybko pozbyć się zbędnych kilogramów.
Reklama

Czym jest otyłość brzuszna?

Otyłość brzuszna nazywana jest także trzewną lub wisceralną czy centralną. Rozumiemy ją jako obwód pasa, który u kobiet wynosi więcej niż 88 cm, z kolei u mężczyzn więcej niż 94 cm. Niestety jest to najgorszy spośród wszystkich typów otyłości. Po czasie prowadzi do zaburzeń przemiany materii czy gospodarki lipidowej, nadciśnienia tętniczego, a także cukrzycy. To jeszcze nie wszystko. Tkanka tłuszczowa, która jest zlokalizowana na brzuchu, w połączeniu z cukrzycą oraz nadciśnieniem ogromnie zwiększają ryzyko wystąpienia chorób krążenia i ich powikłań, w tym udaru czy zawału.
mężczyzna w garniturze trzyma się za brzuch
zdjęcie ilustrujące/Canva

Otyłość brzuszna – przyczyny i skutki

Głównymi przyczynami otyłości brzusznej są nieprawidłowa dieta oraz niezdrowy tryb życia.
Reklama
Najbardziej niebezpieczne są gotowe dania, słodycze, przekąski oraz produkty, które mają w sobie dużo tłuszczów trans, cukru czy innych substancji, które negatywnie wpływają na zdrowie. To przede wszystkim ich spożywanie prowadzi do pojawiania się tkanki tłuszczowej na brzuchu. Ten typ otyłości występuje najczęściej u mężczyzn, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Z kolei pojawienie się zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej na brzuchu u kobiet bardzo często świadczy o problemach z hormonami. Co więcej, występuje on też u pań po menopauzie. W tym okresie znacząco spada bowiem poziom żeńskich hormonów płciowych, a one są także odpowiedzialne za dystrybucję tkanki tłuszczowej. Inną przyczyną otyłości brzusznej, która jest wspólna zarówno dla pań, jak i panów, jest stres.
Reklama
Niektóre leki także mogą wpływać na jej rozwój. Otyłość brzuszna zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób. Są to m.in.:
  • cukrzyca typu 2
  • nadciśnienie
  • choroby układu krążenia
  • zaburzenia gospodarki cholesterolowej
  • niektóre nowotwory
  • insulinooporności

Jak zapobiegać otyłości?

Jeśli chcesz zapobiec rozwojowi otyłości brzusznej, koniecznie musisz zmienić nawyki żywieniowe. Kluczowe jest wprowadzenie do diety większej ilości warzyw oraz owoców. Musisz też zrezygnować z wysoko przetworzonej żywności, a także używek. Kolejnym krokiem powinno być włączenie do swoich codziennych czynności aktywności fizycznej, zwłaszcza tej na świeżym powietrzu. Musisz mieć też świadomość tego, że jeśli Twoje problemy wynikają z zaburzeń hormonalnych, powinnaś udać się do endokrynologa.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama