jesienna chandra

Jesienna chandra – jak sobie z nią poradzić?

Wygląda na to, że już na dobre pożegnaliśmy gorące lato. Zanim odeszło w zapomnienie karmiono nas jeszcze informacją, że wrzesień będzie równie gorący co sierpień, wszystko jednak wskazuje na to, że te prognozy się nie spełnią. Zmiany temperatury nadeszły niespodziewanie i trzeba było schować na dno szafy odkryte buty i krótkie spodenki. Takie drastyczne zmiany w pogodzie mogą doprowadzić również do zmiany naszego samopoczucia, a także do jesiennej chandry. Jak sobie z nią poradzić?
Reklama

Jesienna chandra  - skąd się bierze

Jesienna chandra to nic innego, jak znaczne obniżenie nastroju w okresie jesieni. Dzieje się tak dlatego, że coraz szybciej robi się ciemno. Jest chłodniej, zaczyna się robić szaro, stajemy się przygnębieni i nagle tracimy chęci do czegokolwiek. Jesienną chandrę traktuje się jako schorzenie i choć nie dopada ona wszystkich, to jednak pojawia się u coraz to większej ilości osób. Czy można jej jakoś zapobiec? Jak radzić sobie z jesienną chandrą gdy już się u nas pojawi?

Domowe sposoby na jesienną chandrę

Jesienna chandra jest powodem wiecznego zmęczenia i smutku. Dlatego najlepszym sposobem na nią będą małe przyjemności. Może wizyta u kosmetyczki  i piękne, nowe paznokcie w jesiennych kolorach? Albo gorąca czekolada domowej roboty w ulubionym kubku? Albo seans filmowy z partnerem z popcornem i Netflixem. Jesienią lepiej zrezygnować z wszystkiego, co zimne.
Reklama
Lody często poprawiają nastrój i oczywiście można i wtedy pozwolić sobie na nie od czasu do czasu, ale zdecydowana większość naszych posiłków to powinny być ciepłe dania, rozgrzewające. Warto też wyjąć z szafy ukochany kubek i serwować sobie w nim owocowe herbatki. A może przygotujesz sobie zapas zdrowych słodkości? Pyszne, owsiane batony z dodatkiem bakalii, albo jaglany deser czekoladowy w smaku do złudzenia przypominający budyń.

Zamiast walczyć z chandrą, lepiej jej unikać

Najgorsze, co możemy dla siebie zrobić w tym okresie pogorszonego nastroju jest użalanie się nad sobą. Każdemu zdarza się gorszy dzień i możemy pozwolić sobie na jeden dzień w łóżku choćby po to, żeby odpocząć i nabrać sił, ale jeżeli takie dni zdarzają się nagminnie od dłuższego czasu, a Ty nie masz siły wyjść z łóżka to znak, że dzieje się z Tobą coś naprawdę niedobrego.
Reklama
W żadnym wypadku nie wolno Ci bagatelizować takich objawów. Czym prędzej wybierz się do psychologa, a może nawet do psychiatry. Ci lekarze doskonale wiedzą w jaki sposób radzić sobie z jesienną chandrą, która tak naprawdę może doprowadzić do depresji. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, reaguj więc szybko! Staraj się też nie spędzać samotnie jesiennych dni. Znajdź sobie jakąś pasję, którą będziesz rozwijać. Na przykład rękodzieło, dzięki któremu gdy już dojdziesz do wprawy będziesz mogła nawet zadbać bardziej o domowy budżet. Spotykaj się z ludźmi. Organizuj takie spotkania, lub  korzystaj zaproszeń. Jesień nie trwa wiecznie, zima też, a później znów przyjdzie wiosna, zaświeci słońce i wszystko rozkwitnie. Jeśli odpowiednio zadbasz o siebie w okresie jesieni, w czas wiosny wkroczysz pewnym krokiem z masą pozytywnej energii. A wtedy będzie Ci naprawdę łatwo zdobywać świat.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama