kobieta unosząca ręce do góry w geście złości
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

5 sposobów na jesienną chandrę

Przejdź do galerii zdjęć
Jesienna aura wpływa na spadek naszego samopoczucia. Nic więc dziwnego, że czasem dopadnie nas chandra. Jesień jest trudnym czasem dla naszego organizmu, ale istnieje kilka sposobów na to, aby przez długi czas cieszyć się dobrym nastrojem.
Reklama

Czym jest jesienna chandra i co jest jej przyczyną?

Jesienna chandra to znaczące pogorszenie naszego samopoczucia spowodowane zmianą pory roku. Gdy jesienią dni są coraz krótsze, do zmiany musi przyzwyczaić się mały gruczoł dostępny w naszym mózgu — szyszynka, która reguluje rytm naszego snu w zależności od ilości światła, do nas docierającego. Jesienią jest znacznie ciemniej niż latem, więc nasze komórki wydzielają więcej melatoniny — hormonu snu, który powoduje uczucie senności i sprzyja zmęczeniu.

W tej porze roku spada nasza aktywność i gorzej się odżywiamy. Nasza dieta jest przecież bardziej uboga w warzywa i owoce, które dostarczają organizmowi niezbędnych witamin. W przypadku jesiennej chandry, warto zastosować kilka trików, które sprawią, że na nowo odzyskamy radość z życia.

Reklama
kobieta trzymająca się za podkulone nogi
zdjęcie iluistracyjne Pixabay

5 sposobów na jesienną chandrę

Istnieje kilka sprawdzonych przez redakcję Zaradnej Kobiety sposobów, które będą miały korzystny wpływ na nasz organizm i pozwolą na pozbycie się jesiennej chandry.

  1. Relaks. Jesienią warto zwolnić i robić po prostu to, co sprawia nam przyjemność. Poczytajmy ulubioną książkę, wypijmy aromatyczną herbatę i weźmy odprężającą kąpiel. Takie małe czynności wpływają na wydzielanie serotoniny, która jest hormonem szczęścia i warunkuje odpowiednie funkcjonowanie naszego organizmu.
  2. Nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Jesienią, gdy pogoda za oknem jest szara i ponura, nie rezygnujmy z aktywności fizycznej, która dostarczy naszemu organizmowi endorfin i znacząco poprawia nasz nastrój.
  3. Suplementuj witaminę D. Badania naukowe pokazują, że brak witaminy D, której niedobór jest zauważalny szczególnie jesienią i zimą ma wpływ na pogorszenie się nastroju.
  4. Zadbaj o zdrowy sen. Ludzie, którzy cierpią na bezsenność przez dłuższy, mają gorsze samopoczucie i częściej borykają się z depresją.
  5. Zainwestuj w rozrywkę. Pójście do kina, teatru, czy spędzenie czasu ze znajomymi i rodziną będzie doskonałym sposobem na lepszy nastrój nawet pomimo jesiennej aury.
Reklama
Zobacz galerię zdjęć: depresja
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama