Domowe sposoby na katar - znasz je?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Domowe sposoby na katar - znasz je?

Katar to nic przyjemnego. Czasami pojawia się praktycznie znikąd. Nie było.. i nagle jest. Może być alergiczny – wtedy dokucza nam naprawdę długo – albo związany z jakimiś wirusami. Podobno leczony trwa 2 tygodnie, a nie leczony 14 dni. Coś w tym jest. Jednak zawsze warto wspomóc się sprawdzonymi sposobami na katar. Dziś mamy dla Was domowe sposoby na katar. Mamy nadzieję, że pozwolą Wam spokojnie oddychać!

Co zrobić, gdy pojawia się katar?

Kiedy nagle pojawia się katar, myślisz sobie: Oho.. to będzie coś grubszego. Sprawdzasz czy masz w apteczce jakieś lekarstwa na przeziębienie i być może od razu po nie sięgasz, albo odwiedzasz aptekę w celu uzupełnienia tej apteczki. Czy naprawdę to musi tak wyglądać? Wcale nie! Warto na początku wypróbować domowe sposoby na katar:

  • Woda morska – to domowy sposób na katar, który można wykorzystać nawet w przypadku dziecka. Gdy mamy katar, śluzówki nosa są mocno obrzęknięte, przez co trudniej nam oddychać. Woda morska ma w swoim składzie dużo drogocennych pierwiastków, takich jak żelazo, siarka, magnez i inne. Dzięki temu działa antybakteryjnie, a także antyseptycznie. Aplikowanie wody morskiej pozwala oczyścić i udrożnić nos i jest to jedna z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod.
  • Jeśli masz katar, zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza. Lepiej, żeby w pomieszczeniu, w którym przebywasz było chłodniej. Suche powietrze wysusza śluzówki i jeszcze bardziej utrudnia oddychanie. Poziom wilgotności w pomieszczeniu można podnieść w bardzo prosty sposób. Wystarczy rozwiesić na grzejnikach świeże pranie, lub ustawić w pomieszczeniu miski z wodą.
  • Warto też pomyśleć o inhalacjach, najlepiej za pomocą naturalnych olejków eterycznych, takich jak: eukaliptusowy, goździkowy, czy rozmarynowy. Można również inhalować się naparami z różnych ziół, na przykład z czarnego bzu, czy lipy. Takie napary i herbatki można również pić – świetnie sprawdzą się przy przeziębieniach.
  • Maść majerankowa – wprawdzie to już sposób apteczny, ale bardzo skuteczny i tani. Maść majerankowa na katar w aptece kosztuje mniej niż 5 zł, a wystarczy posmarować nią usta pod nosem i od razu łatwiej będzie oddychać. W dodatku majeranek ukoi też ból na nozdrzach, który powstaje przy wycieraniu nosa.
  • Jeśli masz w domu maść kamforową, to warto z niej skorzystać przed snem. Dodatkowo przy katarze świetnie sprawdzają się też kąpiele w gorącej wodzie i picie gorących płynów. To tak zwana kuracja napotna, która pomaga złagodzić objawy kataru.

Zawsze trzeba obserwować wydzielinę. Czasami niezbędna będzie konsultacja  z lekarzem, który uzna, że konieczna będzie kuracja antybiotykowa. Warto też udać się do lekarza zawsze wtedy, gdy katar trwa dłużej niż 2 tygodnie.

 

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie