przyprawy korzenne

Aromatyczne świąteczne przyprawy korzenne

Nadchodzi czas świątecznych wypieków oraz rozmaitych potraw. Chociaż pierogi, sernik, czy grzaniec możemy spożywać cały rok, tylko w okresie świąt bożego narodzenia smakują tak wyjątkowo. Powodem tego wyjątkowego smaku są świąteczne przyprawy korzenne. To one sprawiają, że dania wytrawne jak i słodkości smakują niecodziennie. Niewiele jednak osób wie, że przyprawy korzenne mają również niezwykłe właściwości.
Reklama

Świąteczne przyprawy korzenne- zastosowanie i właściwości

Przyprawy korzenne nie tylko mają piękny zapach i ciekawy aromat, ale również posiadają właściwości korzystne dla zdrowia. Jednocześnie warto wiedzieć, do jakich dań i wypieków pasują poszczególne świąteczne przyprawy korzenne.
  • anyż gwieździsty
Egzotyczna przyprawa, która stanowi idealny dodatek do wypieków, kompotów, czy owocowych zup. Anyż również dobrze komponuje się z cielęciną, czy drobiem. Spożywanie anyżu jest korzystne dla zdrowia. Anyż, jak i inne przyprawy korzenne, właściwości ma bogate. Anyż pobudza trawienie, działa moczopędnie i oczyszczająco. Ponadto warto również przyjmować go podczas bólów miesiączkowych, ponieważ działa rozkurczowo.
  • szafran
Idealna przyprawa do ryżu. Szafran jednak należy stosować w małych ilościach. Dodawany do potraw sprzyja trawieniu. Można nim również barwić ciasta oraz pieczywo. Przyprawy nie należy jednak dodawać bezpośrednio. Szafran należy rozpuścić w alkoholu lub ciepłej wodzie, czy mleku. Świetnie sprawdzi się w potrawach z baraniny, jagnięciny, czy zupach rybnych.
  • goździki
Jeżeli szukamy idealnej przyprawy do grzańca, to z pewnością poza imbirem i cynamonem, sięgniemy po goździki.
Reklama
Podobnie jak inne przyprawy korzenne idealnie nadają się na problemy z trawieniem i niestrawnością. Goździki sprawdzą sie również w przypadku, gdy borykamy się z nieprzyjemnym zapachem z ust. Możemy stosować je do dań ze śledzi, baraniny, kapusty, dziczyzny, czy wieprzowiny.
  • imbir
Jeżeli wybieramy świąteczne przyprawy korzenne z całą pewnością sięgniemy po imbir. Ma on właściwości lecznice. Wspomaga odporność oraz trawienie. Jednocześnie dobrze komponuje się z daniami mięsnymi, deserami oraz wypiekami. Jednocześnie stosowany jest w różnego rodzaju dietach. Ma bowiem właściwości odchudzające.
  • gałka muszkatołowa
Jest nieocenioną królową wśród korzennych przypraw.
Reklama
Gałka muszkatołowa to idealna przyprawa do sosów, mięs oraz zup. Wzbogaca smak swoim wyjątkowym aromatem. Ta egzotyczna przyprawa ma również właściwości lecznicze. Gałka muszkatołowa i ogólnie przyprawy korzenne, właściwości swoje zawdzięcza wielu związkom chemicznym. Gałka muszkatołowa np. posiada dużą zawartość żelaza, fosforu, czy eugenol, który ma działanie przeciwzapalne. Spożywanie małych ilości tej przyprawy zapobiega również powstawaniu wrzodom żołądka.

Jak przyprawy korzenne trafiły do Europy?

Handel przyprawami korzennymi odebrał sporą rolę w historii. Swego czasu niektóre z nich były cenniejsze niż złoto.
Reklama
Miasta wielu europejskich krajów dosłownie zostały zbudowane na przyprawach korzennych. W średniowieczu ze względu na ich intensywny aromat zabijano nimi smak nieświeżego, zepsutego mięsa. Do Europy przywieźli je żeglarze i odkrywcy. Kiedyś były towarem luksusowym, dzisiaj goszczą na wielu stołach. Te, które uważamy za świąteczne przyprawy korzenne były jednymi z najbardziej eleganckich i ekskluzywnych. W szesnastym wieku zaledwie jeden funt szafranu miał wartość profesjonalnego konia jeździeckiego z dobrej hodowli. Dodatkowo warto wspomnieć, że w tym samym czasie jeden gulden był wart od dziesięciu do nawet siedemdziesięciu pięciu euro, a za zaledwie parę goździków trzeba było zapłacić sześć i pół guldena.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama