ortopreksja

Ortoreksja - zdrowe odżywianie nie zawsze jest zdrowe?

Coraz więcej osób skupia się na zdrowym odżywianiu. I to bardzo dobrze. Wszyscy powinniśmy wybierać dobrej jakości, jak najmniej przetworzone jedzenie. Dzięki temu zapewnimy sobie dłuższe i zdrowe życie. Jednak w niektórych przypadkach stawiamy na to zdrowe odżywianie zbyt mocno, wykreślając z jadłospisu coraz więcej produktów. To uzależnienie od zdrowego odżywiania zwane jest ortoreksją i choć osoby, które mają  problem z tą chorobą wcale nie chcą chudnąć, niestety znacznie tracą na wadze w związku ze zbyt małą liczbą przyjmowanych kalorii.
Reklama

Ortoreksja – choroba 21 wieku?

Ortoreksja to często niezauważony problem. Stosowanie się do zasad zdrowego odżywiania jest przecież czymś zupełnie naturalnym. Dlatego ani przyjaciele, ani rodzina często nawet nie widzą, że ktoś choruje na ortoreksję. A sama osoba dotknięta tym problemem również go nie zauważa. Chociaż czerwone światło powinno się nam zapalać w głowie już w momencie, gdy cały nasz dzień podporządkowujemy pod planowanie tego, co będziemy jeść. Ortoreksja, to wręcz obsesja w kontrolowaniu tego, co mamy zjeść. Przy ortoreksji nie chodzi wcale o to, żeby zgubić nadmiar kilogramów. Niestety mimo wszystko niewiele ma też ona wspólnego ze zdrowym odżywianiem, czy przedłużeniem życia.
Reklama
Zbyt niska waga – która jest następstwem ortoreksji i zbyt duża wybiórczość pokarmowa może doprowadzić do tragedii.

Ortoreksja – objawy

Dla osoby, która cierpi na ortoreksję, nie ma nic ważniejszego niż dokładne, codzienne planowanie posiłków i robienie zakupów specjalnie pod nie. Taka osoba również odchodzi od częściowej obróbki termicznej produktów spożywczych – na przykład od smażenia, czy gotowania, a nawet pieczenia. Ściśle kontroluje produkty, które spożywa i nadmiernie dba o czystość w trakcie przygotowywania posiłków. Osoba, która ma problem z ortoreksją, będzie miała potworne wyrzuty sumienia, gdy tylko zje coś spoza swojej listy produktów. W związku z tym często rezygnuje ona z wszelkich spotkań z przyjaciółmi, domówek, wspólnych wyjść do knajp.

Skutki ortoreksji mogą być naprawdę poważne

Ortoreksja może prowadzić do niedożywienia, do wycofania społecznego, problemów zdrowotnych i psychicznych. Może pojawić się niepokój i niska samoocena, duże poczucie winy, a także poczucie wstydu. Aby wyleczyć się z ortoreksji trzeba się poddać psychoterapii. Trudno powiedzieć jak długo powinno się z niej korzystać, bo wszystko zależy od danego przypadku. Jeśli podejrzewasz, że ktoś z bliskich ci osób może mieć wspomniane zaburzenia odżywiania, koniecznie postaraj się mu nakreślić problem. W tym trudnym czasie, wsparcie kogoś bliskiego będzie naprawdę ważne.    
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama