Piękna mama w ciąży. Jak dbać o siebie w czasie ciąży?
Udostępnij Google News
Uroda

Piękna mama w ciąży. Jak dbać o siebie w czasie ciąży?

Często można usłyszeć, że ciąża to najbardziej kobiecy czas. Przyszłe mamy pod wpływem przemian jakie zachodzą w ich organizmie wprost promienieją. Znikają drobne zmarszczki, cera jest ślicznie zaróżowiona, a włosy stają się tak gęste jak nigdy wcześniej. Te wszystkie zmiany wywoływane są naturalnie, jednak nie można wszystkiego kłaść na karb fizjologii i podczas ciąży należy również trochę o siebie zadbać. Zobacz, jak powinna dbać o siebie każda przyszła mama.

Cera

Ciąża to okres dość nieprzewidywalny, ale u większości przyszłych mam działa na ich korzyść. W tym okresie zwiększa się ilość krwi w krwiobiegu, co powoduje, że skóra jest lepiej ukrwiona i nabiera ładnego różowego koloru. Wysoki poziom estrogenów powoduje zmniejszenie wytwarzana łoju, a tym samym wysusza skórę. Znikają zatem wszelkie niedoskonałości i wypryski.

Ponieważ cera traci swoją naturalną wilgotność musisz pamiętać, aby podczas ciąży delikatnie ją nawilżać za pomocą kremu. Warto również dobrać łagodny kosmetyk do oczyszczania skóry, ponieważ sama woda z mydłem może ją bardzo wysuszać i prowadzić do podrażnień.

Warto wiedzieć

W czasie ciąży wysoki poziom estrogenów sprawia, że skóra może się bardzo nierówno opalać. Często w tym okresie powstają ciemniejsze plamy, które bardzo trudno usunąć. Dlatego też przyszłym mamom nie zaleca się długiego przebywania na słońcu. Warto również pamiętać, że opalanie się może doprowadzić do przegrzania organizmu, co może być groźne zarówno dla mamy jak i dziecka.

Włosy

Estrogeny, których w ciąży znacznie przybywa, odpowiadają nie tylko za promienną cerę, ale również za piękne włosy. Przyszłe mamy zazwyczaj mają piękne i niezwykle bujne fryzury. Jednak również włosów nie należy zostawiać samym sobie, tylko trzeba o nie zadbać.

Przede wszystkim należy pamiętać, że włosy nie lubią mycia w gorącej wodzie oraz suszenia gorącym powietrzem. Także duże ilości kosmetyków do stylizacji takie jak lakiery czy pianki mogą negatywnie wpłynąć na ich stan. W zamian za lakiery czy żele wybierz dobrą odżywkę i maskę do włosów. Te kosmetyki dodadzą jeszcze uroku Twojej fryzurze.

Warto wiedzieć

Wśród kobiet nadal pokutuje przekonanie, że w czasie ciąży nie należy farbować włosów oraz robić trwałych ondulacji. Według specjalistów jest to nieprawdą, ponieważ środki chemiczne stosowane podczas tych zabiegów działają jedynie na martwą część włosa i nie mają dostępu do komórek skóry. Niemniej jednak jeśli masz jakiekolwiek obawy związane z farbowaniem włosów zostaw to sobie na później. Jeśli masz ochotę na zmiany możesz wybrać nowe ścięcie – to z pewnością nie zaszkodzi ani Tobie ani maleństwu.

Piersi i brzuch

Podczas ciąży piersi i brzuch to miejsca najbardziej narażone na zmiany. Wprawdzie natura wyposażyła organizm kobiety w elastyczną tkankę łączną, która umożliwia rozciąganie skóry, ale nie oznacza to, że nie należy o nią zadbać. Musisz pamiętać, że Twoja skóra jest elastyczna, ale tylko w pewnym stopniu. Podczas ciąży skóra staje się bardziej sucha, a szybko rosnący brzuch i powiększające się piersi niekiedy mocno ją nadwyrężają. Stąd mogą powstać rozstępy oraz cellulit.

Aby nie dopuścić do powstania rozstępów najlepiej smarować skórę brzucha oraz piersi specjalnymi kremami, których zadaniem jest uelastycznienie skóry. Trzeba jednak pamiętać, że aby kremy były skuteczne należy zacząć ich używanie już na samym początku ciąży. Najlepsze efekty daje smarowanie się kremem dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Warto wiedzieć

Podczas ciąży najbardziej powiększają się piersi i brzuch, jednakże nie są to jedyne miejsca, gdzie przybywa centymetrów. Tkanka tłuszczowa odkłada się również na udach i pośladkach. Również w tych miejscach mogą powstać rozstępy oraz cellulit. Jeśli chcesz temu zapobiec smaruj także te miejsca kremem przeciwdziałającym rozstępom.

Nogi

Ciąża to bardzo trudny okres dla nóg. Przede wszystkim muszą one nosić kilkanaście, a niekiedy nawet kilkadziesiąt kilogramów więcej niż zazwyczaj. Do tego dochodzi zatrzymywanie wody w organizmie kobiety, co wiąże się z opuchlizną, na którą skarży się niemal ¾ przyszłych mam. Kolejnym problemem jest rozluźnienie stawów, co także nie ułatwia poruszania się. Dlatego też niezwykle ważna jest w tym okresie odpowiednia pielęgnacja stóp.

W pierwszej kolejności należy dobrać odpowiednie obuwie. Najlepiej, aby buty były wykonane ze skóry lub innego oddychającego materiału. Podczas ciąży należy postawić na obuwie na płaskiej podeszwie, ponieważ nogi w takich butach mniej się męczą. Dodatkowo wysokie obcasy mogą prowadzić do bolesnych skurczy mięśni łydek, co nie jest przyjemne.

Poza dobrze dobranym obuwiem bardzo ważne jest wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. Moczenie nóg w cieplej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli lub naparów z ziół pomoże zmęczonym i opuchniętym nogom dojść do siebie.

Warto wiedzieć

Jeśli cierpisz z powodu bolących i zmęczonych nóg skorzystaj ze specjalnych maści chłodzących do stóp. Zapytaj farmaceutkę lub swojego lekarza prowadzącego, jaki środek będzie dla Ciebie najlepszy i przyniesie ulgę Twoim stopom.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie