Dlaczego wypadają mi włosy? Przyczyny wypadania włosów

Dlaczego wypadają mi włosy? Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów to dość często spotykana dolegliwość. Jej przyczyny mogą być bardzo różne od zupełnie błahych po poważne związane z chorobami ogólnoustrojowymi. Warto zatem dokładniej przyjrzeć się swojej szczotce i kiedy pojawi się na niej zbyt wiele włosów nie czekać, ale zacząć działać.
Reklama

Zła pielęgnacja

Najczęstszą przyczyną nadmiernego wypadania włosów jest niewłaściwa ich pielęgnacja. Do osłabienia włosów można doprowadzić np. stosując zbyt silne środki myjące czy kosmetyki do stylizacji włosów. Także używanie gorącej wody do mycia oraz zbyt gorącego powietrza do suszenia włosów może je znacznie osłabić. Warto również pamiętać, że farbowanie i trwała ondulacja to także spory wysiłek dla naszych włosów. Co zrobić? Jeśli pojawi się problem wypadania włosów w pierwszej kolejności zmień kosmetyki do pielęgnacji na łagodniejsze. Możesz wybrać nawet te przeznaczone dla dzieci. Poza tym zmniejsz obciążenie włosów kosmetykami do stylizacji. Warto także zrezygnować z codziennego prostowania włosów lub ich zakręcania na lokówkę. Chwila odpoczynku z pewnością przyniesie ulgę włosom i poprawi ich stan.

Zmiany hormonalne

Kolejną dość częstą przyczyną wypadania włosów są zmiany hormonalne. Najczęściej związane jest to ze spadkiem estrogenów w organizmie kobiety. Największe spadki ilości tego hormonu w organizmie są notowane po urodzeniu dziecka, po odstawieniu pigułki antykoncepcyjnej oraz podczas menopauzy.
Reklama
Przyczyną wypadania włosów mogą być również zaburzenia w wydzielaniu hormonów tarczycy. Co zrobić? Wypadanie włosów po porodzie jest częstym zjawiskiem i nie pozostaje nic innego jak przeczekać. Zazwyczaj w ciągu 2-3 miesięcy organizm młodej mamy dochodzi do siebie i włosy także przestają wypadać i pięknie wyglądają. Również w przypadku zmiany lub odstawienia leków hormonalnych należy odczekać, aż organizm przystosuje się do ich nowego poziomu. Jeśli nic nie wskazuje na zaburzenia ze strony hormonów kobiecych warto zrobić badania również w kierunku hormonów tarczycowych, które bardzo często źle wpływają na stan włosów.

Choroby skóry

Osłabienie i wypadanie włosów to również objaw niektórych chorób skóry głowy. Wypadaniem włosów mogą objawiać się np. grzybice lub łuszczyca. Warto także wiedzieć, że często występujący łupież może negatywnie wpływać na stan mieszków włosowych, co prowadzi do wypadania włosów. Co zrobić? W przypadku łupieżu dobrze jest zacząć od specjalistycznego szamponu przeciwłupieżowego. Najlepiej zgłosić się do apteki i tam kupić szampon leczniczy, ponieważ reklamowane szampony kosmetyczne często nie dają sobie rady z tym problemem.
Reklama
Po wyleczeniu skóry z łupieżu włosy powinny wrócić do zdrowia. Jeśli pojawią się inne choroby skóry koniecznie należy wybrać się do dermatologa, który sprawdzi co się dzieje i spróbuje temu zaradzić.

Leki

Mało kto czyta dokładnie ulotki opisujące działanie leków, które przyjmuje, a z pewnością warto, ponieważ niektóre z nich mogą np. wpływać na stan włosów. Zdarza się, że osłabienie i wypadanie włosów to jeden ze skutków ubocznych działania leków. Co zrobić? Wszystko zależy od rodzaju leków i zaleceń w ich używaniu. Najlepiej zgłosić lekarzowi prowadzącemu, że włosy osłabły i wypadają. Lekarz zadecyduje czy nadal niezbędne jest przyjmowanie tego leku, czy może warto wymienić go na inny działający podobnie. Nigdy nie należy samodzielnie decydować o odstawieniu leków przepisywanych przez lekarza.

Gorączka

Czasami włosy wypadają podczas lub niedługo po przejściu choroby, która przebiegała z wysoką gorączką. Gorączka osłabia organizm i często doprowadza do odwodnienia.
Reklama
Co zrobić? Niestety jeśli włosy wypadają na skutek choroby przebiegającej z gorączką, nie pozostaje nic innego niż przeczekać, aż organizm wróci po chorobie do formy.

Stres

Stres to czynnik wielu problemów zdrowotnych. Jednym ze skutków długotrwałego stresu może być wypadanie włosów. W przypadku bardzo silnego stresu lub sytuacji, która wywołuje silny szok może dojść nawet do łysienia. Co zrobić? Ponieważ nie można zupełnie uniknąć stresu w swoim życiu warto zadbać o to, aby umieć sobie z nim dawać radę. Jeśli to tylko możliwe należy unikać sytuacji stresogennych. Dobrym pomysłem może się również okazać udział w warsztatach uczących radzenia sobie ze stresem. W przypadku, kiedy odczuwany stres bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie lub kiedy w wystąpi szok pourazowy, w którego wyniku również mogą wypadać włosy, warto wybrać się na rozmowę z psychologiem, psychiatrą lub psychoterapeutą.

Dieta

Wielu z nas je byle co, byle gdzie i byle jak. Taki sposób odżywiania się nie działa pozytywnie na nasze zdrowie. Jeśli dodatkowo codzienna dieta opiera się głównie na potrawach kupowanych w fast foodach, to można się liczyć z niedoborem witamin oraz mikroelementów, czego konsekwencją może być wypadanie włosów.
Reklama
Zwiększona ilość wypadających włosów oraz ich gorszy stan mogą być również spowodowane stosowaniem restrykcyjnych diet odchudzających. Co zrobić? Najprostszym sposobem zaradzenia tej sytuacji będzie zmiana stylu odżywiania się. Warto postawić na domowe jedzenie z dużą ilością warzyw i owoców. Należy pamiętać, aby dieta była odpowiednio zbilansowana, a więc muszą tam się znaleźć białka, tłuszcze i węglowodany oraz wszystkie witaminy i mikroelementy. Podczas stosowania diet odchudzających lub w okresie zimowym warto zadbać o suplementację witamin i minerałów w postaci np. preparatów wielowitaminowych.

Inne

Poza wymienionymi powyżej przyczynami wypadania włosów mogą zdarzyć się również inne powody takiej sytuacji. Jeśli po około miesiącu nie uda się zaradzić problemowi należy koniecznie wybrać się do dermatologa, który sprawdzi co się dzieje i zaleci odpowiednią kurację. Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama