zaburzenia miesiączkowania

Zaburzenia miesiączkowania - jakie są ich przyczyny? Jak je leczyć?

Zaburzenia miesiączkowania mogą się pojawić u kobiet w różnym wieku. Mogą być one następstwem bardzo zróżnicowanych czynników, to też nie da się określić z jakim problemem boryka się dana osoba bez przeprowadzenia wywiadu i konkretnych badań.  A jeśli nieregularnie miesiączki pojawiają się nie od święta, a w zasadzie za każdym razem, nie można przekładać w nieskończoność wizyty u ginekologa. Lepiej działać od razu.
Reklama

Zaburzenia menstruacyjne – kiedy można o nich mówić?

Bywa tak, że zaburzenia miesiączkowania to cecha wrodzona. Wówczas zwykle dziewczynki nie mają pierwszego krwawienia do 16 roku życia. Jednak gdy te miesiączki były wcześniej regularne i nagle się to zmieniło, należy doszukiwać się jakiegoś głębszego problemu. Oczywiście wyjątkiem jest ciąża. Gdy kobieta spodziewa się dziecka, miesiączki ustają. A jak to się ma w innych przypadkach? Kiedy można mówić o prawdziwych zaburzeniach menstruacyjnych?
  • Endometrioza – ta choroba może doprowadzić kobietę nawet do następstwa, jakim jest bezpłodność. Wśród objawów endometriozy można znaleźć między innymi nieregularne miesiączki, ale też ból przed i w trakcie okresu, a nawet podczas oddawania moczu czy stosunków płciowych.
  • Mięśniaki macicy – to nowotwór niezłośliwy, który tworzy się w momencie gdy komórki mięśnia macicy się namnażają. Jeśli takie mięśniaki pojawiają się u kobiet w ich trudnym okresie pokwitania, to nie zawsze trzeba je leczyć. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że mięśniaki macicy mogą doprowadzić do bezpłodności.
  • Zapalenie przydatków – objawami tej przypadłości są skąpe krwawienia i ból dolnego odcinka kręgosłupa, a także podbrzusza. Zapalenie przydatków jest częsty problemem kobiet, które mają aktywne życie erotyczne. Chorobę należy leczyć antybiotykiem, ale czasem ból jest tak silny, że to nie wystarcza, i konieczne jest dodatkowe branie leków przeciwbólowych
  • Rak szyjki macicy – może być jeszcze jeden, bardzo poważny powód prowadzący do zaburzeń związanych z cyklem miesiączkowym. Rak szyjki macicy daje kiepskie rokowania, jeśli wykryjemy go zbyt późno, gdyż to nowotwór złośliwy. W dodatku nie zawsze wystarczy leczenie operacyjne, często potrzebna jest też chemioterapia, która i tak nie daje stuprocentowej szansy na wyleczenie.

Dlaczego jeszcze pojawiają się zaburzenia menstruacyjne?

To nie wszystkie powody, przez które mogą pojawić się zaburzenia menstruacyjne.
Reklama
Często za taki stan rzeczy odpowiedzialny jest też na przykład stres. Jeśli miałaś ostatnio bardzo stresujący czas, który odbił się na twoim zdrowiu to możesz być prawie pewna, że i Twoja gospodarka hormonalna jest rozregulowana na tyle, że miesiączka nie pojawi się w tym samym czasie, co zwykle. Zaburzenia menstruacyjne pojawiają się również w momencie, gdy źle się odżywiamy. Szczególnie kiedy stosujemy wyniszczające organizm głodówki. Każdą taką sytuację należy skonsultować ze swoim lekarzem i w razie potrzeby, podjąć odpowiednie leczenie. Zobacz też: 8 sposobów jak przyspieszyć okres
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama