trukuć podjadek

Turkuć podjadek w ogrodzie. Jak skutecznie go zwalczyć? Domowe sposoby

Turkuć podjadek jest największym owadem występującym w Polsce, który w znacznym stopniu może przyczynić się do słabej kondycji roślin ogrodowych. Atakuje absolutnie wszystkie korzenie napotkane na swojej drodze. Turkuć pospolity to bezsprzecznie jeden z najbardziej kłopotliwych szkodników, które w grupach mogą wyrządzić wiele opłakanych szkód. Istnieje jednak kilka skutecznych sposobów na pozbycie się nieproszonych gości.
Reklama

Największy owad w Polsce

Turkuć pospolity (Gryllotalpa gryllotalpa) jest owadem z gatunku prostoskrzydłych z rodziny turkuciowatych - idealnie przystosowanych do życia w glebie. To obecnie największy owad, który występuje w Polsce. Dorosły osobnik osiąga nawet ok. 6,5 cm długości. Z wyglądu przypomina świerszcza z ciemno-brązowym pancerzem, lecz jest od niego znacznie większy. Głównym pożywieniem turkucia są przede wszystkim żyjące w glebie owady, lecz czasem zdarza mu się także podjadanie korzenie oraz bulwy. Ich znaczne uszkodzenie prowadzi oczywiście do nieprawidłowego rozwoju i obumierania rośliny. Larwy turkucia są tylko roślinożerne, dlatego też stanowią szczególne zagrożenie.
największy owad w Polsce z bliskiej odległości
pixabay.com

Turkuć podjadek - jak zwalczyć domowymi sposobami

Zdecydowanie znaczna większość posiadaczy ogrodów musiała chociaż raz mierzyć się ze zwalczaniem kretów, ślimaków, mrówek, szerszeni i innych pożeraczy roślin. Istnieje kilka bardziej lub mnie skutecznych sposobów na pozbycie się ogrodowych szkodników, które w znacznym stopniu potrafią uprzykrzyć życie. Należy jednak pamiętać, iż turkuć pospolity może pełnić również bardzo pożyteczną dla roślin funkcję, ponieważ żywi się szkodzącymi im pędrakami. Kiedy zatem podjąć interwencję? Tylko wtedy gdy turkuć występuję w dużej ilości, a kondycja ogrodowych upraw pozostawia wiele do życzenia.
Reklama
Przecież to oczywiste, że każdy marzy o pięknym ogrodzie ze zdrowymi roślinami. W tym wypadku warto sięgać tylko po sprawdzone i skuteczne domowe sposoby. Te z zaangażowaniem środków chemicznych dla dobra środowiska odradzamy.
  • Wywar z olszy czarnej
  • Zastosowanie olszy skutecznie odstraszy turkucia, ponieważ owady nie są w stanie znieść jej drażniącego aromatu. Przygotowanie wywaru jest banalnie proste: 1 kg kory z olszy czarnej należy zalać 3 litrami wody i gotować na wolnym ogniu przez ok. 40 minut. Po wystudzeniu podlać najbardziej newralgiczne miejsca w ogrodzie.
  • Zalanie korytarzy
  • Tę operację najlepiej przeprowadzać na przełomie maja i czerwca, ponieważ wtedy owady zaczynają być bardzo aktywne po zimowym letargu. Gdy uda się zlokalizować penetrowane przez owady korytarze należy zalać je wodą pomieszaną z olejem kuchennym.
    Reklama
    Po chwili wszystkie osobniki powinny wyjść na powierzchnię, przez co bez trudu będzie można poddać je relokacji z dala od Twojego ogrodu.

    Pułapki na turkucia

    Przed zimą owady poszukują ciepłego miejsca do przetrwania najmroźniejszych miesięcy. Warto wtedy wykopać w ziemi otwory o głębokości ok. 50 cm i wypełnić je końskim obornikiem (proces fermentacji wytwarza ciepło), który skutecznie zwabi wszystkie osobniki. Kolejną pułapką na szkodniki w ogrodzie jest zalanie dużego słoika niewielką ilością wody z dodatkiem płynu do naczyń i wkopanie go w ziemię na taką głębokość, by górne krawędzie zrównały się z gruntem. Przygotowanie kilku takich pułapek pomoże skutecznie walczyć z owadami ogrodowymi.

    Ugryzienie przez turkucia podjadka

    Przed podjęciem jakichkolwiek interwencji w celu pozbycia się owadów należy pamiętać o odpowiedniej ochronie dłoni.
    Reklama
    Zwłaszcza jeśli decydujemy się na wyłapywanie szkodników. Ukąszenie przez turkucia pospolitego jest jak najbardziej możliwe i może być bardzo niebezpieczne. Dorosłe osobniki są bowiem nosicielami występujących w ziemi pałeczek tężca.

    Czy turkuć podjadek jest pod ochroną?

    Mimo nietypowego wyglądu i sporych jak na owada rozmiarów turkuć pospolity nie jest pod ochroną. W wyniku wielu naukowych badań nie stwierdzono, jakoby ten gatunek był jakkolwiek narażony na całkowite wyginięcie, lecz w ostatnich latach zaobserwowano znaczny spadek jego liczebności. To z kolei może spowodować w najbliższych latach wpisanie go na listę gatunków zagrożonych wyginięciem.
    Reklama
    Autor - Olga Szarycka
    Autor:
    |
    redaktor zaradnakobieta.pl
    o.szarycka@zaradnakobieta.pl
    Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
    Google news icon
    Obserwuj nas na
    Google news icon
    Udostępnij artykuł
    Reklama
    Reklama
    Reklama