Jak nauczyć dziecko mówić? 7 sposobów, żeby mu w tym pomóc
Wielu rodziców niemalże od samego poczęcia zastanawia się jak zapewnić swojemu dziecku najlepsze warunki do rozwoju. Szukają informacji o tym kiedy dziecko zaczyna mówić, chodzić, itd. Nie powinno się popadać w skrajności, ale wiedzę o tym jak nauczyć dziecko mówić, można wykorzystywać jeszcze przed narodzinami malucha.
Reklama
Jak nauczyć dziecko mówić? Kiedy zacząć swe działania?
Wielu rodzicom spędza sen z powiek szukanie odpowiedzi na pytanie: kiedy dziecko zaczyna mówić i jak je tego nauczyć? Kobiety zazwyczaj zastanawiają się jak nauczyć dziecko mówić mama. Mężczyźni z kolei próbują zachęcić malucha do mówienia tata. Nie można jednak zapominać, że rozwój każdego dziecka jest sprawą indywidualną. U wielu dzieci już przed pierwszymi urodzinami pojawiają się pierwsze słowa, ale nie jest to regułą. Niektóre źródła wskazują, że na 12 miesięcy powinno się już pojawić pierwsze słowo, ale sam brak wypowiadania słów na roczek nie jest powodem do niepokoju. Jeśli dziecko gaworzy, używa gestów i dźwięków do porozumiewania się, nie trzeba się jeszcze martwić. Warto dać dziecku czas i zachęcać do mówienia. Lepiej też skupić się na tym co malucha interesuje lub co jest mu potrzebne niż myśleć tylko jak nauczyć dziecko mówić mama albo tata. Często są to pierwsze słowa, ale niektórym łatwiej może przyjść powiedzenie np. daj, bo to akurat będzie dla niej/ dla niego istotne. Swe działania wspierające rozwój mowy można zacząć jeszcze na etapie życia płodowego malucha, kiedy to rozwija się jego słuch.Reklama
7 sposobów na to jak nauczyć dziecko mówić
Jak nauczyć dziecko mówić? Przede wszystkim warto zacząć od budowania bliskiej, bezpiecznej relacji. Dziecko prawidłowo zaopiekowane, które czuje się kochane, łatwiej się uczy. Warto dziecko przytulać, spędzać z nim czas, bawić się i dużo mówić krótkimi, ale pełnymi zdaniami. Jak nauczyć dziecko mówić? – 7 sposobów:- Dużo mów do dziecka, tłumacz mu otaczający świat – mówienie i śpiewanie do dziecka już na etapie życia płodowego, pozwala mu na zapoznanie się z brzmieniem twojego głosu. Później tłumaczenie dziecku otaczającego świata, nazywanie przedmiotów i zjawisk oraz używanie wyrażeń dźwiękonaśladowczych ułatwia mu powiedzenie pierwszych słów, a następnie wzbogaca jego słownictwo.
- Ćwiczcie dużą motorykę oraz gimnastykujcie narządy artykulacyjne – pozwalaj dziecku na poznawanie świata wszystkimi zmysłami i zachęcaj je do ruchu, ponieważ sprawność całego ciała ma wpływ na rozwój mowy, a wielozmysłowe poznanie przyspiesza proces nauki. Ćwiczcie też język, wargi, policzki i żuchwę. Możecie robić różne miny, wytykać język, parskać, oblizywać wargi, itd.
- Dużo czytajcie – mogą to być krótkie książeczki z obrazkami czy rytmiczne wierszyki. Samo czytanie dziecku wzbogaca jego słownictwo nawet, jeśli jeszcze nie mówi. Zaczyna rozumieć znaczenie większej ilości słów i się z nimi osłuchuje. Ponadto rozwojowi służy też omawianie ilustracji i szukanie elementów na obrazku.
- Zachęcaj dziecko do powtarzania – usiądźcie naprzeciw siebie, powtarzaj dziecku proste słowa z użyciem wyrazistej mimiki. Pokazujcie razem np. części ciała, a ich nazwy wypowiadaj z przeciąganiem samogłosek. Bawcie się w „sroczkę”, pokazywanie „taki duży” czy brawo.
- Pozwól odkrywać nowe smaki – rozszerzając dietę pozwól dziecku poznać różne smaki i faktury. Zamiast papek podawaj np. rozdrobnione warzywa o grudkowatej konsystencji na łyżeczce, twarde jabłko w specjalnej siateczce do gryzienia, miękkie ugotowane warzywa do ręki.
- Ucz picia z otwartego kubka.
- Śpiewaj dziecku kołysanki przed snem a za dnia proste piosenki dziecięce i ruszajcie się razem w ich rytm; bawcie się przy piosenkach z pokazywaniem.
Jak ułatwić dziecku naukę mówienia „r”
Wraz z rozwojem mowy dziecka pojawiają się kolejne pytania o to jak zadbać o poprawną wymowę. Jak nauczyć dziecko mówić r czy sz, cz, rz, dż? O ile dość wcześnie dziecko wypowiada pierwsze słowa, o tyle poprawne wymawianie wszystkich polskich głosek nie jest już takie proste. Zazwyczaj między 4. a 5. rokiem życia pojawia się poprawna wymowa szeregu szumiącego (sz, cz, rz, dż), a jeszcze później r, choć nie zawsze kolejność ta jest zachowana.Reklama
- Kląskanie językiem;
- Parskanie;
- Unoszenie szerokiego języka na górne zęby;
- Przytrzymywanie boków języka między zębami i ich delikatne rzucie;
- Zdmuchiwanie kawałków papieru z czubka języka;
- Szybkie wymawianie na zmianę głosek t i d (tdtdtd) oraz t, d i n (tdntdn);
- Liczenie językiem górnych i dolnych zębów;
- Naśladowanie ssania cukierka;
- Odklejanie językiem jedzenia (np. opłatka) przyklejonego do podniebienia.
Reklama
jak nauczyć dziecko mówićkiedy dziecko zaczyna mówićjak nauczyć dziecko mówić mamajak nauczyć dziecko mówić r
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl