Masa solna - jak ją zrobić? Zdradzamy najlepszy przepis (DIY)
Udostępnij Google News
Dziecko

Masa solna - jak ją zrobić? Zdradzamy najlepszy przepis (DIY)

Masa solna jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych oraz najprostszych do przygotowania materiałów, które możemy wykorzystać do zabawy z dziećmi i nie tylko. Doskonale sprawdzi się również w przygotowaniu ozdób świątecznych oraz innych dekoracji DIY. Masę do modelowania z soli świetnie rozwija dziecięcą wyobraźnię i jest idealnym substytutem modeliny. Składniki do jej przygotowania zawsze znajdziesz w swojej kuchni, natomiast sam przepis jest banalnie prosty.

Czym jest masa solna

To łatwe w przygotowaniu ciasto z soli, mąki oraz wody, które po wyschnięciu twardnieje. Dzięki temu może służyć do wykonania rozmaitych przedmiotów takich jak ozdoby świąteczne, ramki czy magnesy na lodówkę. Masa solna jest produktem, który bezsprzecznie wpisuje się w popularny trend DIY (zrób to sam).

Jedynym ograniczeniem w kontekście jej wykorzystania jest tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia. Podobno już w starożytności mieszkańcy Egiptu, Grecji i Rzymu wykorzystywali masę solną do wytwarzania przedmiotów kultu religijnego.

gwiazdki z ciasta wycinane foremką pixabay.com

Jak zrobić masę solną

Funkcjonalność oraz radość płynąca z zabawy domową masą sensoryczną jest bardzo duża, natomiast przepis na pulpę solną nie powinien sprawdzić nikomu żadnych większych problemów. Głównym atutem tej zabawy są przede wszystkim łatwo dostępne składniki.

Składniki:

 • 1 szklanka soli
 • 1 szklanka mąki pszennej
 • połowa szklanki wody

Przygotowanie:
Sól oraz mąkę dodaj do dużej plastikowej miski i dokładnie wymieszaj. Następnie wlej odrobinę wody i wyrabiaj ciasto. Dodanie od razu całej wody może spowodować powstanie ciężkich do wyrobienia gródek, dlatego rób to stopniowo i dokładnie wyrabiaj do powstania jednolitej i gładkiej masy.

Masa solna utwardzona

Jeśli w planach masz wykorzystanie masy do wykonania przedmiotów wymagających większej wytrzymałości, to koniecznie skorzystaj z nieco zmodyfikowanego przepisu na twardą masę solną.

Nie różni się on niczym poza dodaniem odrobiny zwykłego kleju do tapet. Dzięki temu struktura materiału stanie twardsza i odporna na uszkodzenia. Pamiętaj jednak o tym, że masa z soli w takiej formie nie powinna trafić w ręce dzieci z uwagi na szkodliwe właściwości kleju.

Składniki:

 • 2 łyżki kleju do tapet
 • 1 szklanka soli
 • 1 szklanka mąki pszennej
 • połowa szklanki wody

Przygotowanie:
Postępuj tak samo, jak w przypadku klasycznej masy solnej, lecz z uwzględnieniem kleju, który utwardzi i wzmocni modelinę. Nie zwlekaj jednak z lepieniem przedmiotów, gdyż klej może wpływać na szybsze schnięcie solnej pulpy.

Kolorowa masa solna

Przygotowane wyroby z masy solnej można oczywiście pomalować farbkami, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć w tym celu barwnika spożywczego, który należy dodać w trakcie wyrabiania ciasta z soli i mąki. Na rynku dostępna jest cała masa wspaniałych barwników przyjaznych dla środowiska, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Dla urozmaicenia zabawy z dziećmi możesz jednak sięgnąć po barwniki w postaci przypraw i produktów spożywczych, które będą dla nich nie lada zaskoczeniem.

 • cynamon - kolor beżowy
 • słodka papryka - kolor czerwony
 • curry i słodka papryka - kolor pomarańczowy
 • kurkuma - kolor żółty
 • kakao - kolor brązowy

Jak wysuszyć masę solną

Są na to dwa sposoby. Pierwszy z nich wymaga sporo czasu i polega na rozłożeniu wyrobów z masy na papierze do pieczenia oraz pozostawieniu ich do czasu całkowitego wyschnięcia. Ta forma utwardzania jest jednak najbezpieczniejsza, ponieważ niweluje ryzyko popękania przygotowanych produktów.

Drugi polega na wypiekaniu produktów z masy solnej w piekarniku nagrzanym do temperatury nie większej niż 50 stopni (w trybie góra dół). Wyroby należy umieścić w piekarniku na 30 minut, a następnie wyjąć je i pozostawić na zewnątrz również przez ten czas, po czym znów włożyć do piekarnika. Operację trzeba powtórzyć kilkukrotnie aż do całkowitego wysuszenia.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie