Depresja u dzieci – jak ją rozpoznać i leczyć?
Kiedyś uważano depresję za chorobę osób dorosłych. Z czasem zrozumiano jednak, że może ona dotykać nawet kilkuletnich maluchów. Depresja u dzieci ma zazwyczaj inny obraz kliniczny niż u dorosłych, dlatego też trudniej ją zauważyć i zdiagnozować. Rozpoznaje się ją u około 2% dzieci i 8% nastolatków, ale szacuje się jej występowanie u starszych dzieci na poziomie około 20%. Zatem jak rozpoznać depresję u dzieci? Jakie mogą być jej przyczyny i jak się ją leczy?
Reklama
Depresja u dzieci – przyczyny
Szacuje się, że większe lub mniejsze epizody depresyjne występują u około jednej trzeciej nastolatków. Większość z nich jednak nie jest diagnozowana lub też nie decyduje się podjąć leczenia. Ocenia się, że depresja u dzieci w okresie przedpokwitaniowym występuje na poziomie 1-2%, a u adolescentów około 5-8%. Uważa się, że jest to jeden z najpoważniejszych problemów psychicznych nieletnich, który może nieść poważne konsekwencje dla rozwoju. Depresja dziecięca – przyczyny:- Biologiczne uwarunkowania – skłonności genetyczne: badania pokazują, że około 20-50% rodziców dzieci z depresją cierpiało na depresję lub inne zaburzenia psychiczne.
- Czynniki osobowościowe, np. wysoka wrażliwość.
- Trudności życiowe – śmierć jednego z opiekunów, poważna choroba rodzica czy innej bliskiej osoby, oddzielenie dziecka od głównego opiekuna, nadużycia seksualne, przemoc, niepowodzenia szkolne.
- Środowisko domowe – konflikty w rodzinie, pozabezpieczny styl przywiązania, przemocowe rozwiązywanie problemów w domu, niski status socjoekonomiczny, zaniedbanie, nadużywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych przez rodzica/rodziców, negatywne postawy opiekunów wobec dziecka, brak wsparcia, chłód emocjonalny, nadmierne kontrolowanie dziecka lub ignorowanie go.
- Ogólne środowisko życia – odrzucenie przez rówieśników, przemoc fizyczna, psychiczna czy emocjonalna z ich strony, nadmierna presja osiągania wyników w sporcie lub nauce, utrata przyjaciela, niepowodzenia w relacji romantycznej.
Objawy depresji u dzieci
W całym procesie diagnostycznym szczególnie ważna jest odpowiedź pytanie: Jak rozpoznać depresję u dzieci? To najczęściej rodzice i nauczyciele mają szansę jako pierwsi zauważyć, że „coś jest nie tak”.Reklama
- Drażliwość lub płaczliwość,
- łatwe wpadanie w złość lub rozpacz,
- wrogość wobec otoczenia w celu zniechęcenia do bliższego kontaktu,
- odmowa uczęszczania do szkoły,
- wycofanie z różnych aktywności, także tych które wcześniej były źródłem zadowolenia;
- znudzenie, zniechęcenie,
- pesymizm, negatywna ocena siebie i otoczenia,
- zachowania agresywne lub/i autodestrukcyjne,
- zaburzenia koncentracji i pamięci,
- trudności w podejmowaniu decyzji,
- wahania nastroju,
- dolegliwości somatyczne: ból brzucha, mdłości, biegunka, wymioty, bóle głowy, duszności.
- przyrost masy ciała,
- pobudzenie psychomotoryczne,
- nadmierne zmęczenie,
- ciągłe poczucie winy,
- lęk przed wychodzeniem z domu czy nawet pokoju,
- myśli o śmierci.
Reklama
Reklama
Depresja dziecięca – leczenie
Jeśli depresja u dzieci zostaje wykryta na wczesnym etapie, a rodzice i osoby z najbliższego otoczenia potrafią wykazać się zrozumieniem i wrażliwością, to stosowanie bezpośredniego profesjonalnego wsparcia może nie być konieczne. Czasem wystarczy psychoedukacja. Opiekunowie w porozumieniu z psychologiem, np. przedszkolnym lub szkolnym mogą opracować odpowiedni plan oddziaływań i pomóc dziecku w tych pierwszych epizodach depresyjnych. Jeśli jednak mamy do czynienia z objawami o dużej sile lub długim czasie występowania, należy oprócz rozmowy z psychologiem szkolnym, zaczerpnąć porady dobrego psychoterapeuty lub/i psychiatry dziecięcego. Depresja dziecięca – leczenie:- zajęcia psychoedukacyjne,
- psychoterapia indywidualna – behawioralna (u młodszych) lub poznawczo-behawioralna (u młodzieży szkolnej),
- terapia rodzinna,
- psychoterapia grupowa – szczególnie zalecana, gdy występują trudności w funkcjonowaniu wśród rówieśników.
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl