dracena

Dracena - uprawa, pielęgnacja, podlewanie, rozmnażanie. Jak o nią dbać?

Dracena jest jednym z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych, który dzięki wyjątkowemu wyglądowi wprowadza do pomieszczenia odrobinę dalekiej egzotyki. Dodatkowym atutem draceny są oczywiście niewielkie wymagania oraz wysoka odporność na trudne warunki pielęgnacji, dzięki czemu nawet największy amator roślin sprosta jej uprawie. Najczęściej spotykaną na domowych parapetach odmianą jest dracena wonna oraz dracena obrzeżona. Jak prawidłowo o nie dbać?
Reklama

Dracena wonna (deremeńska) - odmiany

Dracaena fragrans - zwana również jako smokowiec wonny, naturalnie występuje w Afryce, gdzie w bardzo szybkim tempie osiąga nawet 2 metry wysokości. Obecnie to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych zaraz obok juki, zamiokulkasa i sansewiery. Jej niebanalny oraz wyjątkowo egzotyczny wygląd doskonale wpisuje się we wnętrza o rozmaitych aranżacjach. Znakiem rozpoznawczym draceny wonnej jest gęsty pióropusz mięsistych, szerokich i długich liści na zielonym pniu. Wysokość rośliny w domowych warunkach to zazwyczaj ok. 80-120 cm. Największym atutem smokowca wonnego są przede wszystkim właściwości oczyszczające powietrze ze szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń. Występuje w kilku pododmianach, które różnią się od siebie zabarwieniem liści.
  • lindenii - zielone liście z żółtymi zabarwieniami
  • victoria - żółte pasy na brzegach liści
  • warneckii - ciemnozielone liście z białymi przebarwieniami
  • massangeana - zielone liście ze złotymi przebarwieniami
  • dracena z zielonymi liśćmi o żółtych przebarwieniach
    canva.com

    Dracena obrzeżona - odmiany

    Dracaena marginata - to równie popularny i bardzo lubiany przez amatorów roślin smokowiec.
    Reklama
    Jej naturalnym miejscem występowania jest Madagaskar, gdzie na dziko osiąga nawet 4 metry wysokości. W domowych warunkach przeciętna wysokość uprawy to ok. 100 cm. Jak każda dracena jest niewymagająca, dzięki czemu przy niewielkim zaangażowaniu roślina odwdzięczy się niebanalnym wyglądem przez wiele lat. Podobnie jak odmiana deremeńska liczy kilka podgatunków, a do najpopularniejszych należą:
  • bicolor - zielone liście z żółtymi zabarwieniami
  • tricolor - zielono-kremowo-różowe liście
  • colorama - czerwnoróżowe zabarwienie liści
  • dracena obrzeżona z podgatunku czerwonych przebarwień na liściach
    canva.com

    Uprawa draceny w warunkach domowych

    Na pytanie jak uprawiać dracenę w domu nie ma skomplikowanej odpowiedzi.
    Reklama
    Stanowisko dla draceny powinno być jasne z dostępem do dużej ilości światła rozproszonego. Nie należy jednak narażać jej bezpośrednie nasłonecznienie, ponieważ może dojść poparzenia liści. Wobec tego zamiast parapetu najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie draceny w odległości ok. 2 m od okna, co zminimalizuje ryzyko uszkodzenia rośliny. Najlepsza temperatura dla draceny w okresie letnim to 24-30 stopnie C. Zimą natomiast nie może spaść poniżej 15 stopni C. Należy także uważać na to, by nie wystawiać rośliny na chłodne przeciągi, ponieważ może to skutkować jej obumieraniem.
    młody pęd draceny wyrastający z łodygi
    canva.com

    Dracena - podlewanie i nawożenie

    Pielęgnacja draceny to również podlewanie, które dla optymalnego rozwoju rośliny powinno odbywać się 1-2 razy na tydzień w okresie letnim, natomiast w okresie zimowym podlewanie draceny raz na dwa tygodnie powinno w zupełności wystarczyć.
    Reklama
    Smokowiec należy do grupy roślin z rodziny sukulentów, które cechują się inteligentnym magazynowaniem wody, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność i powstrzymać się od zbyt intensywnego podlewania draceny. Przelanie kończy się zazwyczaj gniciem rośliny, począwszy od korzeni przez łodygę aż po liście. Zraszanie draceny mgiełką miękkiej wody jest zalecane w przypadku bardzo suchego powietrza w pomieszczeniu - zwłaszcza w okresie grzewczym. Dla bezpieczeństwa warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, który nie jest dużą inwestycją, natomiast skutecznie ochroni roślinę przed brązowiejącymi liśćmi. Dracena uwielbia również prysznicowe kąpiele, które w okresie letnim są zalecane raz w miesiącu. Nawożenie draceny nie jest konieczne, lecz warto to robić (1-2 razy w miesiącu) dla dostarczenia roślinie składników wpływających na jej szybszy i zdrowszy rozwój. Uniwersalny nawóz do juk, palm oraz dracen rozcieńczony z wodą będzie jak najbardziej odpowiedni.

    Przesadzanie draceny

    Uprawa draceny obejmuje również proces przesadzania oraz rozmnażania. Jeśli chodzi o ten pierwszy, to należy go wykonywać co 2-3 lata (na przełomie marca i kwietnia) lub w momencie, gdy w doniczce zaczyna brakować miejsca.
    Reklama
    Podłoże dla draceny powinno być lekkie i oddychające z odpowiednią warstwą drenażu na dnie doniczki. Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie własnego podłoża z mieszanki: ziemi do palm, włókna kokosowego i perlitu.

    Jak rozmnażać dracenę

    Rozmnażanie draceny możliwe jest na dwa sprawdzone sposoby. Pierwszym z nich to rozmnożenie poprzez sadzonki pozyskane ze szczytów rośliny. Odcięty wierzchołek rośliny należy umieścić w wodzie z dodatkiem węgla aktywnego i pozostawić do momentu wypuszczenia nowych korzeni. Węgiel aktywny w wodzie dostarczy wiele minerałów, które przyspieszą proces ukorzeniania pędu. Woda powinna być wymieniana co ok. 4-5 dni. Gdy sadzonka wypuści korzenie, umieszczamy ją w nowej doniczce z odpowiednio przygotowanym podłożem. Drugi sposób rozmnażania draceny jest bardzo skuteczny w momencie, gdy mamy do czynienia z długą łodygą bez liści. Pień należy pociąć na kilkucentymetrowe kawałki przy pomocy piłki ogrodniczej i ukorzeniać tak samo, jak w sposobie pierwszym. Proces wytworzenia nowych korzeni nadających się do umieszczenia w podłożu trwa zazwyczaj nie więcej niż 4 tygodnie.
    Reklama
    Autor - Olga Szarycka
    Autor:
    |
    redaktor zaradnakobieta.pl
    [email protected]
    Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
    Google news icon
    Obserwuj nas na
    Google news icon
    Udostępnij artykuł
    Reklama
    Reklama