Zamiokulkas

Zamiokulkas zamiolistny - kwiat dla zapominalskich. Jak go uprawiać i rozmnażać?

Zamiokulkas zamiolistny to kwiat z rodziny sukulentów charakteryzujący się bardzo atrakcyjnym wyglądem. Nietypowe liście wkomponują się praktycznie w każdy rodzaj wnętrza. Roślina ostatnimi czasy zyskuje na popularności, ponieważ oprócz tego, że ładnie wygląda, to jest także prosta w uprawie, co zapewne spodoba się wszystkim amatorom zielonych parapetów. Wyglądem przypomina palmę, lecz nie jest z nią spokrewniony.
Reklama

Zamiokulkas - kwiat niezniszczalny, jak go uprawiać

Kwiaty domowe to oczywiście temat rzeka, lecz wśród nich śmiało, można wyodrębnić pewną grupę roślin, które bez najmniejszego problemu mogłyby zyskać miano tych niezniszczalnych i odpornych na wszystko. Zamiokulakas podobnie jak Sansewieria to roślina doniczkowa prosta w uprawie. Wyróżnia ja bardzo duża odporność na szkodniki, brak wody oraz światła słonecznego. Naturalnie występuje we wschodniej Afryce, gdzie panuje bardzo suchy i skąpy w opady atmosferyczne klimat podrównikowy. To bezsprzecznie jedna z tych roślin, o której o podlewaniu nie musisz pamiętać, lecz mimo to i tak odwdzięczy się wspaniałym wyglądem.
zielony kwiat w białej donicy na białym blacie
canva.com

Stanowisko dla Zamiokulkasa

Miejsce, w którym postawisz swój egzemplarz, powinno być jasne, lecz nie bezpośrednio narażone na silne promienie słoneczne.
Reklama
Długi kontakt z bezpośrednim nasłonecznieniem doprowadzi do poparzenia rośliny, w wyniku czego na liściach pojawią się ciemnobrązowe plamy. Miejsce ze zbyt małą ilością światła może z kolei spowodować, że liście będą jaśnieć i utracą swój głęboki zielony kolor. Liście zamiokulkasa mają tendencję wyginania się w kierunku źródła światła, dlatego też należy pamiętać o regularnym obracaniu doniczki.
Reklama
Dzięki temu roślina zachowa swój naturalny sterczący wygląd. Najlepsza temperatura do optymalnego rozwoju to ok. 20-25 stopni C. Zamiokulkas nie lubi przeciągów, natomiast w temperaturze ok. 5 stopni C. zaczyna obumierać - warto o tym pamiętać szczególnie w trakcie zimy.

Jaka ziemia dla zamiokulkasa

Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, próchnicze o lekko zakwaszonym odczynie ze sporą zawartością żwiru. Na dnie doniczki należy koniecznie przygotować solidną warstwę drenażu z ogrodniczego keramzytu lub kory. Przy wyborze doniczki warto zwrócić uwagę na to, by była ona bardziej szeroka niż wysoka, ponieważ kłącza zamiokulkasa rozrastają się wszerz. Donica nie powinna być również zbyt duża, gdyż w tym wypadku roślina zacznie inwestować całą swoją energię w rozrost części korzennej.
zamiokulkas w czasie przesadzania
canva.com

Zamiokulkas - podlewanie

Kwiat doniczkowy dla zapominalskich? To właśnie Zamiokulkas Zamiolistny. Można o nim zapomnieć nawet i na kilka tygodni. Uprawa sukulentów jest dziecinnie prosta, ponieważ charakteryzuje je zdolność do magazynowania zasobów wodnych. Zamiokulkas przechowuje wodę w mięsistych liściach oraz łodygach, więc z jego podlewaniem należy zachować szczególną ostrożność.
Reklama
Przelana roślina zrzuci żółknące liście i zacznie gnić. Do podlewania najlepiej stosować miękką (odstaną) i przefiltrowaną wodę o temperaturze pokojowej.

Zamiokulkas - przesadzanie i rozmnażanie

Aby roślina rozwijała się prawidłowo, należy ją od czasu do czasu przesadzić. Każda zmiana podłoża powinna wiązać się również ze zmianą doniczki na nieco większą. Młode Zamiokulkasy przesadzamy co roku na przełomie marca i kwietnia, natomiast te wiekowe mniej więcej co 3 lata. Rozmnażanie Zamiokulkasa możliwe jest podczas jego przesadzania. Wystarczy podzielić kłącza na mniejsze sadzonki. Rozdzielone korzenie wystarczy umieścić w nowych donicach z odpowiednio przygotowanym podłożem.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama