domowe sposoby na mszyce

Domowe sposoby na mszyce. Jak zwalczyć mszyce naturalnymi metodami?

Domowe sposoby na mszyce pomogą utrzymać rośliny w najlepszej kondycji przez długi czas. W sytuacji gdy szkodniki żerują zarówno na kwiatach ogrodowych, jak i doniczkowych to w Twojej głowie rodzi się zapewne tylko jedno pytanie — jak pozbyć się mszyc? Sposobów jest kilka. Można oczywiście sięgnąć po dostępne na rynku chemiczne preparaty, które nie zawsze mogą być bezpieczne dla rośliny, a przede wszystkim Twojego zdrowia. Jak zwalczyć mszyce domowymi sposobami?
Reklama

Mszyce — jak wyglądają i skąd się biorą?

Mszyce to jedne z najpopularniejszych szkodników, które dopadają zarówno rośliny domowe (takie jak: zamiokulkas zamiolistny, dracena, sansewieria), ogrodowe (juka karolińska) oraz balkonowe, a także warzywa i owoce. W skutecznej walce z mszycami najważniejsza jest przede wszystkim szybka interwencja. Im wcześniej je zauważymy, tym większe szanse na uratowanie zaatakowanej rośliny, która jest najzwyczajniej w świecie pożerana. Oprócz tego szkodniki wydzielają substancję sprzyjającą rozwojowi grzybowych bakterii i innych chorób. Jak wyglądają mszyce? To niewielkie owady o wielkości ok. 2,5-5 mm, które mogą występować w kolorach takich jak: zielony, kremowy, pomarańczowy, żółty i czarny. Zazwyczaj oblegają roślinę dużymi koloniami, dlatego też bardzo łatwo je zidentyfikować. Najbardziej charakterystyczną cechą mszyc jest ich zdolność do niesamowicie szybkiego rozmnażania.
Reklama
Najczęściej atakowanymi przez mszyce miejscami są liście roślin lub krzewów. Warto zatem regularnie sprawdzać ich kondycję. Skąd się biorą mszyce? W większości przypadków jest to po prostu loteria, jeśli o roślinę się nie dba. Niektóre rośliny są bardzo odporne na różnego rodzaju szkodniki. Mszyce w domu to zazwyczaj efekt przyniesienia jajeczek z zewnątrz np. w momencie zakupu nowej rośliny z niesprawdzonego źródła.
mszyce na zielonej gałązce rośliny
canva.com

Domowe sposoby na mszyce — soda

Soda oczyszczona na mszyce jest jednym z najpopularniejszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów walki z roślinnymi szkodnikami.
Reklama
Wystarczy przygotować prosty roztwór, który raz na zawsze pomoże Ci się uporać z problemem. Jak przygotować domowy roztwór na mszyce? Wystarczy do jednego litra ciepłej wody dodać płaską łyżeczkę sody oczyszczonej oraz pół łyżeczki oliwy z oliwek. Następnie wszystko ze sobą wymieszać i przelać do butelki z atomizerem. Tak przygotowanym roztworem należy pryskać zaatakowaną roślinę co 2-3 dni.

Ocet na mszyce — jak zwalczyć?

Właściwości octu rozwiązują wiele dolegliwości, ale i również sprawdzą się jako domowe sposoby na mszyce. Oprysk przygotujesz, mieszając ocet i przegotowaną wodę w proporcjach 1:10 (do jednego litra wody 100 ml octu). Miksturę należy dokładnie wymieszać i przelać do butelki z atomizerem.
Reklama
Tak jak w poprzednim przypadku stosować co 2-3 dni.

Oprysk na mszyce z cebuli

Syrop z cebuli to najlepszy sposób na kaszel, natomiast wywar z cebuli śmiało, można zakwalifikować do najlepszych odpowiedzi z kategorii — co na mszyce. Preparat o niesamowitej skuteczności przygotujesz w kilkadziesiąt minut. Dwie duże cebule należy obrać i pokroić w piórka. Zalać jednym litrem wody i gotować na wolnym ogniu pod przykryciem przez ok. 35 minut. Po wszystkim odcedzić wywar i również przelać go do butelki z atomizerem. Stosuj co drugi dzień przez 7 dni.

Domowe sposoby na mszyce — czosnek

Wywar z czosnku na mszyce również sprawdzi się doskonale i co najważniejsze — jest także prosty w przygotowaniu. Wystarczy sześć ząbków czosnku przecisnąć przez praskę, zalać litrem letniej wody i pozostawić na 24 godziny. Następnie wywar odcedzić i rozmieszać z wodą w proporcji 1:1.
Reklama
Stosowany w formie oprysku skutecznie zwalczy mszyce, natomiast jako preparat do podlewania roślin pomoże uporać się z grzybem systemu korzeniowego.

Mleko na mszyce

Mleko zmieszane z wodą skutecznie sprawdzi się na wszystkich liściach warzyw i owoców. Roztwór z mleka na mszyce przygotujesz, mieszając je z przegotowaną wodą w proporcji 1:1. Butelka z atomizerem ułatwi dokładne rozprowadzenie preparatu na zaatakowanych przez mszyce roślinach.

Jakie rośliny odstraszają mszyce?

Po zastosowaniu domowych metod na mszyce warto wdrożyć działania profilaktyczne, by uchronić rośliny przed ewentualnymi atakami w przyszłości. Najlepszym rozwiązaniem jest posadzenie w ogródku lub na parapecie ziół takich jak:
  • szałwia
  • mięta
  • tymianek
  • lawenda
  • aksamitka
  • piołun
  • Reklama
    Autor - Olga Szarycka
    Autor:
    |
    redaktor zaradnakobieta.pl
    o.szarycka@zaradnakobieta.pl
    Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
    Google news icon
    Obserwuj nas na
    Google news icon
    Udostępnij artykuł
    Reklama
    Reklama
    Reklama