monstera dziurawa

Monstera dziurawa – uprawa, podlewanie, odmiany. Jak dbać o monsterę?

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) znana również jako monstera wonna. To egzotyczna roślina, dla której naturalnymi warunkami występowania są przede wszystkim tropikalne lasy Ameryki Środkowej. Monstera w Polsce niejednokrotnie została okrzyknięta istotnym symbolem PRL-u, lecz od kilku lat ponownie zyskuje na popularności. Niesztampowy wygląd rośliny idealnie wpisuje się w minimalistyczne nowoczesne aranżacje wnętrz. Czy monstera jest łatwa w uprawie?
Reklama

Monstera dziurawa – uprawa, pielęgnacja. Jak o nią dbać?

Uprawa monstery nie należy do najtrudniejszych, jednak w celu uzyskania jak najlepszych efektów wizualnych warto poświęcić jej nieco więcej uwagi niż żelaznym kwiatom doniczkowym (dracena, zamiokulkas, sansewieria). Monstera dziurawa jest jednym z największych kwiatów doniczkowych uprawianych w warunkach domowych. Wieloletnie okazy mogą osiągać nawet 3 metry wysokości, dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie prowadzenie rośliny za pomocą podpórek oraz podwiązek. Zaniedbanie tej kwestii od początku uprawy może skutkować uszkodzeniem rośliny pod naporem własnego ciężaru. Stanowisko dla monstery dziurawej nie powinno być mocno nasłonecznione. Bezpośrednie i intensywne promienie słońca mogą spowodować uszkodzenie liści, które osiągają monstrualne rozmiary. Idealne miejsce to takie z umiarkowaną ilością rozproszonego światła. Oczywiście monstera dobrze poradzi sobie również na stanowisku półcienistym, lecz niewystarczająca ilość światła sprawia, że liście rośliny są małe i pozbawione charakterystycznych dziur. Im więcej światła, tym bardziej podziurawione i ogromne liście. Monstera dziurawa nie lubi przeciągów, a także niskich temperatur. Z tego właśnie powodu nie należy dopuszczać do jej przewiania oraz narażać na temperatury poniżej 15 stopni C.
Reklama
Najlepsza wartość temperatury do uprawy monstery to ta w przedziale 20-25 stopni C. Gdy roślinie będzie za zimno, to poinformuje o tym właściciela za sprawą czarnych plam na liściach, które niestety będzie trzeba usunąć i przenieść ją w cieplejsze miejsce. Liście monstery dziurawej będą się prezentować jeszcze bardziej atrakcyjnie i elegancko, gdy zostaną raz na jakiś czas potraktowane nabłyszczaczem do roślin lub roztworem z wody i piwa w proporcjach 1:1. Niewielką ilość roztworu należy nanieść na bawełnianą ściereczkę i delikatnie zebrać kurz z powierzchni liści, podtrzymując je od dołu.
wieloletnia monstera z ogromnymi liśćmi
canva.com

Korzenie powietrzne monstery – przycinanie

Cechą rozpoznawczą rośliny jest oczywiście system korzeni powietrznych, które wyglądem przypominają kable. Stanowią one równie istotną rolę, jak korzenie podziemne. Czy korzenie powietrzne u monstery można przycinać? Teoretycznie nie powinno się tego robić, lecz niejednokrotnie można spotkać się z opiniami, że ich niewielkie przycięcie nie ma żadnego wpływu na rozwój i kondycję rośliny.
Reklama
Dla bezpieczeństwa jednak warto je pozostawić i skierować do doniczki tak, by z dalszym rozrostem owijały się dookoła jej wnętrza.

Jak podlewać monsterę dziurawą?

Roślina źle znosi suche powietrze, lecz jeszcze gorzej zbyt wilgotne podłoże. Jak często podlewać monsterę wonną? Najlepiej robić to raz na ok. 10 dni – gdy ziemia w doniczce lekko przeschnie. Ważne jest to, by używać do podlewania tylko i wyłącznie miękkiej przefiltrowanej wody. Istotniejszą kwestią od podlewania jest odpowiednia wilgotność powietrza. Najlepiej zwilżać liście monstery miękką wodą przy pomocy butelki z atomizerem (2-3 razy na tydzień). Uwaga! Gdy roślina jest w trakcie wypuszczania nowego liścia, należy zachować szczególną ostrożność przy jej spryskiwaniu. Woda, która dostanie się do wewnątrz zwiniętej jeszcze łodygi, może doprowadzić do jej gnicia.

Jaka ziemia do monstery dziurawej?

Najlepsze podłoże dla monstery to takie, które jest lekkie, przewiewne i przepuszczalne. Kwiat bardzo dobrze rozwija się na ziemiach torfowych. Oczywiście w sklepach ogrodniczych można znaleźć specjalnie przygotowane mieszanki do uprawy monstery, lecz jak zawsze zalecamy przygotowanie jej w domowych warunkach. Mieszanka torfu z perlitem i włóknem kokosowym wystarczy. Na dnie doniczki należy koniecznie przygotować warstwę drenażu z keramzytu ogrodniczego.
Reklama
kilkuletnia monstera z dużymi dziurami w zielonych liściach
canva.com

Monstera dziurawa – przesadzanie i rozmnażanie

Monsterę przesadza się raz w roku wiosną, ale tylko do momentu, gdy roślina osiągnie wysokość jednego metra. Kiedy to się stanie, wystarczy raz na dwanaście miesięcy wymieniać górną warstwę podłoża na nowe. Rozmnażanie monstery jest procesem bardzo zbliżonym do pozostałych roślin doniczkowych. Sadzonki pobiera się, przycinając szczyty w miejscu odrastania liścia od łodygi, ale pod korzeniem powietrznym. Prawidłowo pobrana sadzonka musi mieć, chociaż kilka milimetrów korzenia powietrznego. Do odcięcia sadzonki monstery dziurawej konieczne jest użycie ostrego noża, który przed zabiegiem należy zdezynfekować lub opalić płomieniem. Odcięte kawałki rośliny pozostaw do wyschnięcia ran na ok. 2-3 godziny. Jak ukorzenić monsterę? To bardzo prosty, lecz długi i powolny proces. Przygotowane sadzonki trzeba umieścić w naczyniu z miękką i przefiltrowaną wodą z dodatkiem 4-5 tabletek węgla aktywnego, który przyspieszy proces rozrodczy nowych korzeni.
Reklama
Chociaż i tak trzeba uzbroić się w sporą cierpliwość. Sadzonki wytworzą korzenie nadające się do umieszczenia w podłożu dopiero po ok. 3-4 tygodniach.

Czy monstera dziurawa jest trująca?

Tak, monstera dziurawa jest trującym kwiatem. W jej liściach i łodygach znajduje się niebezpieczny dla zwierząt i ludzi sok, z którym kontakt może wywołać silne podrażnienie gardła oraz błon śluzowych. Wobec tego podczas jakichkolwiek czynności pielęgnacyjnych warto zabezpieczyć dłonie, zakładając rękawiczki, natomiast zaraz po ich zakończeniu dokładnie umyć ręce. Dzieci, koty, psy i inne domowe zwierzęta nie powinny mieć dostępu do miejsca, w którym uprawiana jest trująca monstera.
monstera dziurawa w wersji variegata
canva.com

Monstera Variegata

To jedna z odmian monstery dziurawej, która charakteryzuje się wyjątkowo nietypowym zabarwieniem liści. Gatunek ten zyskał miano wręcz kolekcjonerskiego, natomiast jego ograniczona dostępność na rynku sprawia, że ceny za dorosłą roślinę sięgają nawet kilku tysięcy złotych.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama