Skrzydłokwiat – pielęgnacja, podlewanie, choroby. Jak ożywić skrzydłokwiat?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Skrzydłokwiat – pielęgnacja, podlewanie, choroby. Jak ożywić skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) znany również jako skrzydłolist lub lilia domowa to niesamowicie piękny i wyjątkowy kwiat doniczkowy. Naturalnie występuje w krajach Ameryki Środkowej i Południowej. Skrzydłokwiat kwitnie przez cały rok, natomiast jego biało-kremowo-zielone kwiaty wydzielają delikatny, lecz bardzo przyjemny zapach. Jak pielęgnować skrzydłokwiat i co warto wiedzieć na jego temat?

Skrzydłokwiat – pielęgnacja, uprawa

Roślina nie powinna sprawiać większych problemów uprawie jeśli tylko w prawidłowy sposób dotrzymamy kilku istotnych warunków. Mimo iż co do zasady skrzydłolist jest prostym w uprawie kwiatem doniczkowy, to jednak wymaga odrobinę więcej uwagi niż dracena, zamiokulkas czy wężownica. Skrzydłolist warto postawić w sypialni z uwagi na właściwości oczyszczające powietrze ze szkodliwych toksyn.

Skrzydłokwiat uwielbia dużą wilgotność powietrza, dlatego też kluczowym w jego uprawie jest regularne zraszanie liści (koniecznie miękką wodą). Jako alternatywę zalecamy inwestycję w nawilżacz powietrza, który stworzy odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju rośliny, ale i również poprawi jakość snu zwłaszcza w okresie grzewczym, gdy powietrze w mieszkaniu może osiągać bardzo niskie poziomy wilgotności. By zapewnić roślinie jak najlepszy wygląd i odpowiednie oddychanie liści, należy raz w miesiącu przetrzeć ich powierzchnie piwem zmieszanym z wodą w proporcji 1:1.

Najlepsze stanowisko dla skrzydłokwiatu to takie, które jest wystarczająco jasne, lecz nie bezpośrednio nasłonecznione i nienarażone na przeciągi o niskich temperaturach. Dobrze poradzi sobie także w miejscach pół zacienionych. Roślina czuje się najlepiej, gdy latem temperatura pomieszczenia oscyluje w przedziale 20-25 stopni C, natomiast zimą nie spada poniżej 15 stopni C.

Nawożenie skrzydłokwiatu powinno odbywać się w momencie największej aktywności rośliny, czyli w okresie od kwietnia do końca sierpnia. Nawóz nie może zawierać wapnia! Najlepszym wyborem będzie uniwersalna wieloskładnikowa odżywka do kwitnących roślin zielonych, którą należy stosować 2 razy w miesiącu. Jako alternatywę polecamy pałeczki nawozowe, które rozwiążą problem zapominania o aplikacji nawozu.

Podlewanie skrzydłokwiatu

Pomimo tego, że naturalnymi warunkami rozwoju rośliny są mocno wilgotne podłoża lasów równikowych, to bardzo częstym problemem jest przelany skrzydłokwiat. Jak do tego nie dopuścić? Tu idealnie sprawdzi się technika skąpego, ale częstego nawadniania. Równie kluczowym aspektem jest odpowiednie podłoże dla skrzydłokwiatu, o czym przeczytasz w dalszej częśći.

Skrzydłolist należy podlewać tylko zmiękczoną wodą o temperaturze pokojowej. W okresie letnim nawet 3-4 razy na tydzień, natomiast zimą nawadnianie należy ograniczyć do maksymalnie dwóch razy tygodniowo.

skrzydłokwiaty ustawione w doniczkach na dużej hali canva.com

Jaka ziemia do skrzydłokwiatu będzie najlepsza

Podłoże dla skrzydłokwiatu musi być lekkie, przepuszczalne oraz nie może być mocno ubite. Roślina zdrowo i najefektywniej rozwija się w mieszankach ogrodniczych na bazie torfu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele gotowych mieszanek ziemi, natomiast w bardzo prosty sposób można również sporządzić takową na własną rękę. Jedyne co będzie potrzebne to: torf ogrodniczy, ziemia liściowa, perlit lub piasek. Oczywiście nie można zapomnieć o solidnym drenażu na dnie doniczki z keramzytu ogrodniczego.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie

Jak już ustaliliśmy, wyjątkowy wygląd rośliny definiują liście w kolorze głębokiej zieleni oraz przepiękne białe kwiatostany, które kwitną przez cały rok, jednak nie zawsze. Co robić, gdy skrzydłokwiat nie wypuszcza kwiatów? Przyczyną może okazać się podlewanie, jak i zraszanie rośliny twardą wodą prosto z kranu. Równie kluczowa jest także odpowiednia wilgotność powietrza. Suche powietrze sprzyja namnażaniu szkodników o nazwie – przędziorki i powoduje przysychanie końcówek liści.

Przelanie skrzydłokwiatu także może skutkować tym, że nie wypuszcza on nowych kwiatów i może prowadzić do gnicia układu korzeniowego, a w rezultacie obumierania całej rośliny. Przelany kwiat należy jak najszybciej przesadzić do nowego podłoża.

Skrzydłokwiat – czy jest trujący?

Bardzo częstym pytaniem, które pojawia się w gronie miłośników kwiatów, jest to, czy skrzydłolist jest bezpieczny dla domowych zwierząt? Odpowiedź jest nieco zakazującą, ponieważ liście skrzydłokwiatu zawierają niezdrowe związki wapnia, które mogą powodować silne podrażnienie śluzówek oraz zatrucie układu pokarmowego. Tak więc mimo pięknego wyglądu skrzydłokwiat jest szkodliwy dla kotów, psów oraz innych zwierząt domowych, a przede wszystkim dla ludzi.

Jak ożywić skrzydłokwiat?

Gdy liście skrzydłokwiatu są zwiotczałe i opadają to znak, że roślina potrzebuje nawodnienia. Oczywiście można ją podlać, lecz dobrym sposobem jest wysunięcie doniczki z osłony i wstawienie jej do miski ze zmiękczoną wodą. Po ok. godzinie skrzydłokwiat powinien odzyskać wspaniały wygląd.

skrzydłokwiat z bardzo dużymi zielonymi liśćmi canva.com

Jak rozmnożyć skrzydłokwiat?

Wieloletnie okazy śmiało, można rozmnażać poprzez podział kłączy w czasie przesadzania. Miejsce rozerwania bryły korzeniowej należy spryskać środkiem grzybobójczym i pozostawić do przeschnięcia, a następnie umieścić w specjalnie przygotowanym podłożu. Ważne jest, by rozdzielać kłączy na zbyt wiele sadzonek, ponieważ takie osłabienie rośliny może skutkować jej obumieraniem. Rozmnażanie zaleca się wykonywać wiosną co ok. 3 lata.

Najpopularniejsze odmiany

  • Euro Giant – bardzo duże liście, dorasta nawet do 1 m
  • Yess – wersja miniaturowa, drobne listki, maksymalna wysokość ok. 40 cm
  • Mauna Loa – liście nieprzeciętnie szerokie, kwiaty lekko pachnące
  • Clevelandii – liście podłużne o długości maksymalnej – 45 cm
  • Sensation – olbrzymie i szerokie liście, maksymalna wysokość to nawet 1,8 m
  • Udostępnij Google News Komentarze

    Podobne tematy

    Polecane dla ciebie