Świerzb - objawy, jak leczyć. Jak wygląda świerzb?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Świerzb - objawy, jak leczyć. Jak wygląda świerzb?

Świerzb jest bardzo zaraźliwą i niesamowicie uciążliwą chorobą pasożytniczą. W dodatku także i bardzo podstępną, ponieważ w okresie inkubacji nie daje żadnych objawów, a zaraża najbardziej. Taki stan rzeczy może trwać nawet do 3 tygodni.

Czym jest świerzb – choroba

Świerzb jest zakaźną chorobą wywoływaną przez gatunek zewnątrz pasożytniczego roztocza — świerzbowca ludzkiego. Jego wielkość wynosi około 0,5mm. Ma białawy kolor. Pasożyt ten odżywia się płynem tkankowym oraz zrogowaciałym naskórkiem.

Okres wylęgania świerzbu trwa od 3 dni do 3 tygodni. Niestety, w tym czasie nosiciel nie jest świadomy choroby, ale zaraża już innych. Dlatego zawsze należy leczyć wszystkie osoby z najbliższego otoczenia chorego. Nawet jeśli nie występują u nich objawy - mogą bowiem pojawić się one później.

Świerzb – objawy

Po około 5 tygodniach od zakażenia u chorego ujawnia się reakcja alergiczna na obecność białek świerzbowców oraz ich kał. W konsekwencji pojawia się wysypka oraz bardzo intensywny świąd. Do głównych objawów świerzbu należą:

 • czerwona wysypka - grudki, krosty, pęcherzyki
 • intensywny świąd
 • obecność nor i tuneli świerzbowcowych, które drążone są w warstwie rogowej naskórka

Jak wygląda świerzb i gdzie najczęściej występuje?

Wcale nie jest łatwo rozpoznać świerzb. Wysypka i zaczerwienienie skóry mogą wskazywać na wiele różnych chorób. Jednak dla tej przypadłości bardzo charakterystyczne jest powstawanie tzw. przeczosów. Co więcej, obecność nor oraz kanalików także potwierdza występowanie tego pasożyta. Zmiany skórne pojawiają się najczęściej na:

 • miękkich fałdach skórnych
 • pośladkach
 • dłoniach
 • okolicach zewnętrznych narządów płciowych

W przypadku wystąpienia świerzbu u dzieci zmiany pojawiają się nie tylko na dłoniach, ale i na stopach czy owłosionej skórze głowy.

zaczerwieniona dłoń na tle zielonej koszulki zdjęcie ilustrujące/Canva

Świerzb w ciąży

W ciąży świerzb nie zagraża bezpośrednio kobiecie, a tym bardziej jej nienarodzonemu dziecku. Jednak dla noworodka może już być niebezpieczny. Dlatego, aby zapobiec zakażeniu maluszka tuż po porodzie, trzeba zrobić wszystko, aby zwalczyć tę przypadłość jak najszybciej. Objawy świerzbu w ciąży są identyczne jak u kobiet, które dziecka się nie spodziewają.

Czy to zaraźliwa choroba?

Jest to mocno zaraźliwa choroba. Zakażenie świerzbem może odbywać się poprzez:

 • bezpośredni kontakt z osobą chorą - przez jego dotykanie, przytulanie czy też pielęgnowania
 • kontakty seksualne z osobą chorą
 • kontakt pośredni - np. przez korzystanie z tych samych przedmiotów: ręcznik, pościel, ubranie

Leczenie i powikłania

Szybkość i skuteczność leczenia świerzbu zależy od tego, jak wcześnie zostanie on zdiagnozowany. W celu wyleczenia tej przykrej dolegliwości używa się miejscowo maści Wilkinsona lub siarkowej, a także 5% kremu permetrynowego czy 0,3% lindanu. Oprócz leków aplikowanych miejscowo choremu podaje się także preparaty przeciwhistaminowe. Czasami istnieje konieczność wdrożenia antybiotyku – gdy dojdzie do nadkażenia bakteryjnego.

Powikłania po świerzbie zdarzają się bardzo rzadko. Te, które czasami się obserwuje to:

 • poważne reakcje alergiczne
 • utrzymujący się świąd skóry
 • zmiany guzkowe u dzieci
 • parazytofobie (lęk przed pasożytami)

Nie zwlekaj z leczeniem. Zadbaj o siebie już dziś!

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie