9 domowych sposobów leczenia świerzbu
Udostępnij Google News
Zdrowie

9 domowych sposobów leczenia świerzbu

Przyjęło się stwierdzenie iż choroba jaką jest świerzb wynika z brudu. Jest to jednak mit, który należy obalić, gdyż może ona wystąpić również u osób skrupulatnie dbających o higienę osobistą. Do zarażenia się pasożytami świerzbowca ludzkiego może dojść w miejscu pracy, przedszkolu czy szkole. Osobniki te są tak maleńkie, że nie istnieje możliwość dostrzeżenia ich gołym okiem.

Leczenie świerzbu oczywiście powinno odbywać się pod kontrolą lekarza dermatologa i wymaga dużego zaangażowania i skrupulatności. Z całą pewnością nikogo, z osób do których naskórka przedostały się larwy pasożyta nie trzeba będzie namawiać do podjęcia odpowiedniej terapii i środków w celu jego zwalczenia. Dlaczego? Powodem są dotkliwe i uciążliwe objawy, z których za najgorszy uważany jest uporczywy świąd skóry w miejscach obecności larw.

Świerzb występuje zwykle w miejscach ciepłych i dobrze osłoniętych takich jak: pachwiny, przestrzenie międzypalcowe w dłoniach, okolice pępka, dróg rodnych, prącia, moszny oraz pod piersiami i na linii pasa. Samice składają jaja, z których wykluwają się larwy, co powoduje ich namnożenie i wszystkie drążą korytarze z ludzkim naskórku.

Leczenie farmakologiczne i wskazania lekarskie warto wspomóc sprawdzonymi domowymi sposobami leczenia świerzbu, naszych babć. Metody te mogą skrócić czas naszej walki z chorobą, który pochłonie od kilku dni nawet do 6 miesięcy.

  1. Pranie – z pewnością leczenie tego schorzenia nie może się ograniczyć jedynie do osoby, u której zostało wykryte. Muszą się mu poddać wszyscy domownicy. Elementem terapii będzie również wypranie wszystkich pościeli, koców, ubrań w wysokiej temperaturze.
  2. Mycie – wszystkie rzeczy, z których korzystamy na co dzień – łazienka – wanna, toaleta, umywalka, jak również zabawki dzieci czy rozmaite naczynia powinniśmy dokładnie wyczyścić z zastosowaniem detergentów i ciepłej wody.
  3. Okłady z octu – to jeden z typowo babcinych sposobów, przygotowujemy ściereczkę, szmatkę, która nasączamy octem spirytusowym i okładamy tym chore miejsca na skórze. Radzimy uważać z tym sposobem w okolicach błon śluzowych, gdyż mogą pojawić się podrażnienia. Ocet również mocno wysuszy skórę, którą następnie trzeba będzie intensywnie nawilżyć.
  4. Przemywanie ziołowymi naparami – skórę, którą zaatakował świerzb można przemywać dodatkowo naparami z ziół takich jak : babka wąskolistna, tymianek, piołun pospolity, kminek zwyczajny czy wrotycz.
  5. Olejki – można je wykorzystać w dwojaki sposób. Pierwszy to dodawanie ich do kąpieli. Drugi zaś zmieszanie z niewielką ilością wody oraz miodu. W ten sposób przygotowujemy papkę, którą smarujemy chore miejsca na ciele. Olejki, które sprawdzą się przy świerzbie to : herbaciany, lawendowy oraz cynamonowy.
  6. Nalewka z ostróżki polnej – 10 gramów wysuszonych ziół zalewamy połową szklanki wódki i stawiamy na tydzień w miejsce ciepłe oraz zacienione. Następnie okolice zmienione przez chorobę przemywamy 2-3 razy na dzień.
  7. Prysznice naprzemienne – zaczynamy od niewielkiej różnicy temperatur i stopniowo zwiększamy zakres. Woda ma być raz zimna a raz ciepła. Przyniesie ukojenie w świądzie i pobudzi skórę do regeneracji.
  8. Płatki owsiane, krochmal – kąpiemy się w wannie z dodatkiem tych składników lub wykonujemy okłady.
  9. Kurkuma – 10 łyżek przyprawy, łyżka mleka i szklanka mąki. Z powstałej pasty robimy okłady.
Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie