Erytrocyty w moczu – norma, co oznaczają? Podwyższone erytrocyty
Udostępnij Google News
Zdrowie

Erytrocyty w moczu – norma, co oznaczają? Podwyższone erytrocyty

Erytrocyty w moczu mogą pojawić się nawet u całkowicie zdrowej osoby. Jednak w takim przypadku warto zawsze powtórzyć badanie, aby mieć pewność, że nie dzieje się nic złego. Jeśli już wiesz, że przekraczają normę, musisz skonsultować się z lekarzem. Jaka jest dopuszczalna ilość erytrocytów w moczu i o czym w ogóle może świadczyć ich obecność?

Co to są erytrocyty?

Erytrocyty to inaczej czerwone komórki krwi. Mają około 6-7,5 μm średnicy i 2 μm grubości. Swoim wyglądem przypominają dwuwklęsły dysk. Organizm produkuje je w szpiku kostnym — co minutę powstaje około 2,6 miliona erytrocytów. Potrzebuje do tego żelaza, a także witaminy B6, B12 oraz B9 i witaminy C oraz E. Piękny, czerwony kolor erytrocyty zawdzięczają hemoglobinie. Czas ich przeżycia wynosi około czterech miesięcy.

Główną funkcją erytrocytów jest transport tlenu z płuc do wszystkich tkanek. Dodatkowo czerwone krwinki transportują także dwutlenek węgla oraz odgrywają znaczącą rolę w mechanizmie utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej.

erytrocyty obok siebie zdjęcie ilustrujące/Canva

Jaka jest norma?

Czerwone krwinki nie powinny pojawiać się u zdrowej osoby w badaniach moczu. Jednak jeśli ich ilość jest śladowa, to nie ma powodów do obaw. Mimo to zaleca się wówczas powtórzenie badania. Śladowe ilości erytrocytów w moczu mogą pojawiać się na przykład po dużym wysiłku fizycznym lub z powodu drobnego urazu. Z kolei u kobiet np. w trakcie miesiączki. Mówi się wówczas o tzw. krwiomoczu rzekomym.

Norma erytrocytów w moczu wynosi od 3 do 4 w polu widzenia w czasie badania mikroskopijnego osadu moczu. Jeśli ilość ta zostanie przekroczona, występuje krwiomocz i należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podwyższone erytrocyty w moczu — co oznaczają?

Podwyższony poziom czerwonych krwinek w moczu świadczy o zmianach w układzie moczowym. Najczęstszą przyczyną jest zapalenie pęcherza moczowego lub cewki moczowej.

Jednak zdarzają się także o wiele poważniejsze przyczyny obecności erytrocytów w moczu, np. kłębuszkowe zapalenie nerek, torbiele nerek, kamica nerkowa, zakrzepica żył nerkowych, czy też uraz nerki.

Podniesiony poziom erytrocytów w moczu może też świadczyć o rozwijającej się chorobie nowotworowej — raku pęcherza, raku szyjki macicy czy pochwy, a także raku prostaty, lub nerki.

Wysoki poziom czerwonych krwinek w moczu może wiązać się także z niewydolnością krążenia, zaburzeniami krzepnięcia krwi, endometriozą u pań czy też marskością wątroby.

erytrocyty w zbliżeniu zdjęcie ilustrujące/Canva

Erytrocyty w moczu w czasie ciąży

Badanie moczu wykonuje się przy każdej kontrolnej wizycie w czasie ciąży. Najbardziej powszechną przyczyną występowania czerwonych krwinek w moczu w czasie ciąży są infekcje dróg moczowych. Kobiety ciężarne są na nie o wiele bardziej narażone.

Jednak zdarza się również, że krwiomocz pokazuje się przy kamieniach w nerkach oraz w pęcherzu, cukrzycy lub przy anemii sierpowatej.

Erytrocyty w moczu dziecka

Jeśli w moczu dziecka pojawiają się erytrocyty, to bardzo często związane jest to z zaburzeniami metabolizmu. Może to jednak także świadczyć o skazie krwotocznej, a także nadmiernym wydalaniu szczawianów czy jonów wapnia. Co więcej, erytrocyty w moczu dziecka pojawiają się także przy zapaleniu wyrostka robaczkowego.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie