Fikus benjamin

Fikus benjamin – pielęgnacja, rozmnażanie, podlewanie. Czy jest szkodliwy?

Fikus benjamin (Ficus benjamina) znany również jako figowiec benjamina to bardzo popularna roślina doniczkowa o charakterystycznym orientalnym wyglądzie. Naturalnie występuje w Azji oraz Australii, natomiast jego symbolicznym miastem został Bangkok. Roślina raczej niewiele wymagająca, aczkolwiek bardzo kapryśna, dlatego też w uprawie konieczne jest przestrzeganie kilku kluczowych zasad. Jak zatem uprawiać fikusa w warunkach domowych?
Reklama

Fikus benjamin – jak o niego dbać, pielęgnacja

Fikus jest kwiatem doniczkowym tak samo lubianym, jak i znienawidzonym przez wielu amatorów zielonych parapetów. Łatwy w uprawie, małowymagający, lecz z byle powodu może się obrazić i zrzucić absolutnie wszystkie liście. Jest jadną z najczęściej wybieranych roślin doniczkowych zaraz obok zamiokulkasa, skrzydłokwiatu czy monstery. Stanowisko dla fikusa benjamina powinno być bardzo jasne, lecz nie bezpośrednio nasłonecznione. Najbezpieczniejszą decyzją będzie zatem ustawienie go w odległości ok. 1,5 m od okna. Uwaga! Fikus nie cierpi zmiany miejsca, dlatego też w momencie ustawienia rośliny nie zalecamy jej przestawiania, ponieważ może się to zakończyć utratą wszystkich liści. Optymalną temperaturą do uprawy fikusa benjamina jest temperatura pokojowa, natomiast zimą powinna wynosić ok. 14-18 stopni C.
Reklama
Kwiat nie lubi przeciągów i gwałtownych zmian temperatury więc stawianie go przy często uchylanym oknie nie będzie dobrą decyzją. Podłoże, w którym rośnie fikus powinno być lekkie i przepuszczalne np. z domieszką podłoża dla storczyków lub perlitu. Przesadzanie rośliny powinno odbywać się wiosną, lecz należy pamiętać o tym, że nie trzeba tego robić co roku, zwiększając przy tym doniczkę. Fikus jest kwiatem, który lepiej rośnie w nieco ciasnych naczyniach.

Podlewanie fikusa benjamina

Przy nawadnianiu rośliny należy zachować dużą ostrożność, gdyż nadmiar wody spowoduje żółknięcie liści oraz ich opadanie. Przyjmuje się, iż roślinę trzeba podlać, gdy górna warstwa podłoża znacznie przeschnie. Podlewanie fikusa benjamina powinno odbywać się tylko przy użyciu miękkiej odfiltrowanej wody, której nadmiar należy usunąć z podstawki natychmiast po podlaniu.
Reklama
Zraszanie liści fikusa jest oczywiście bardzo pożądanych zabiegiem, lecz tak samo jak przy podlewaniu – należy używać do tego celu tylko miękkiej wody.
zbliżenie na zielone liście fikusa banjamina zroszone wodą
canva.com

Rozmnażanie fikusa

Najlepszą metodą rozmnażania fikusa benjamina jest pobranie sadzonek z wierzchołków rośliny i ich ukorzenienie. Z dołu odciętego ok. 15-centymetrowego pędu należy obrać kilka liści, a następnie włożyć go do wody z dodatkiem węgla aktywnego. Po kilku tygodniach sadzonka powinna wypuścić korzenie, co będzie dobrym znakiem do umieszczenia jej w nowym podłożu.
Reklama

Fikus benjamin – dlaczego zrzuca liście?

Fikus to przepiękna roślina, lecz w jednej chwili może zostać pozbawiona całego uroku. Wszystko za sprawą gwałtownego zrzutu liści, za które odpowiedzialne może być:
  • zbyt częsta zmiana miejsca lub przekręcanie doniczki
  • potrząsanie rośliną, zahaczanie o jej liście
  • wysoka temperatura w pomieszczeniu oraz zbyt suche powietrze
  • przeciąg, agresywne wahania temperatury w pomieszczeniu
  • zbyt intensywne nawadnianie
  • Czy fikus benjamin jest szkodliwy?

    Tak, fikus to trująca roślina z uwagi na zawarty w liściach oraz łodygach sok mleczny. Dlatego też stanowi on duże zagrożenie dla dzieci i domowych zwierząt, które potencjalnie mogłyby dopuścić się do zjedzenia tych elementów rośliny. Konsekwencją takiego działania jest silne zatrucie pokarmowe, duszności, astma oraz silny katar.
    Reklama
    Autor - Olga Szarycka
    Autor:
    |
    redaktor zaradnakobieta.pl
    [email protected]
    Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
    Google news icon
    Obserwuj nas na
    Google news icon
    Udostępnij artykuł
    Reklama
    Reklama
    Reklama