Mononukleoza zakaźna – przyczyny, objawy, leczenie
Udostępnij Google News
Zdrowie

Mononukleoza zakaźna – przyczyny, objawy, leczenie

Mononukleoza zakaźna to choroba wywoływana przez wirus Epsteina i Barr (EBV). Może zacząć się zupełnie niepozornie, choć zazwyczaj pierwsze objawy to między naprawdę wysoka gorączka a także powiększenie węzłów chłonnych. Czasami rozpoczyna się nawet anginą. Jak można się zarazić tą chorobą? Czy daje więcej objawów? Czy jest niebezpieczna również dla dzieci? Zobacz, jak leczyć mononukleozę!

Czym jest mononukleoza – przyczyny

Mononukleoza zakaźna to choroba wirusowa, która występuje dość często. Za jej wywoływanie jest odpowiedzialny wirus opryszczki. Jest to choroba, która daje sobie czas na pojawienie się pierwszych objawów, gdyż inkubacja to około 30 dni – nawet do 50 dni.

Nawet jeśli masz chorobę już za sobą, to wirus, który ją wywołuje i tak nie znika z Twojego organizmu, chociaż po przechorowaniu mononukleozy zyskujesz całkowitą odporność.

A jak można się zarazić mononukleozą? Nie bez powodu jest ona zwana chorobą pocałunków, gdyż można się zarazić poprzez ślinę osoby, która jest zakażona.

Zdarzają się też jednak zarażenia wynikające z transfuzji krwi, a także ze stosunków seksualnych – choć tu bardzo rzadko.

mononukleoza

Mononukleoza (choroba pocałunków) – objawy

Najbardziej narażone na zarażenie mononukleozą są dzieci, gdyż wystarczy, że wezmę do buzi zabawkę, którą bawił się wcześniej zakażony kolega. Ale u nich takie zarażenie przebiega najczęściej bezobjawowo. A jakie objawy mogą pojawić się u starszych osób?

  • Najpierw pogarsza się samopoczucie osoby zakażonej,
  • Następnie pojawia się wysoka temperatura, trwająca nawet kilka tygodni,
  • Pojawia się ból gardła, często również angina,
  • Węzły chłonne są silnie powiększone, ale nie bolesne,
  • Powieki są obrzęknięte,
  • Pojawia się charakterystyczna wysypka.

Czy jest groźna dla dzieci

Tak, jak wspomnieliśmy, u dzieci mononukleoza często przebiega bezobjawowo, ale czasem zdarza się, że przebieg choroby jest dość ciężki. Wówczas mogą pojawią się takie objawy jak:

  • Zapalenie migdałków,
  • Zapalenie gardła,
  • Powiększenie węzłów chłonnych,
  • Przedłużająca się gorączka.

Starszaki skarżą się też często na ból głowy i nienajlepsze samopoczucie. Brakuje im też apetytu. Jako, że objawy są w zasadzie podobne do grypy, mononukleoza zakaźna u dzieci jest często z nią mylona, w związku z tym dzieci nie otrzymują stosownego leczenia.

Mononukleoza zakaźna – leczenie

Leczenie mononukleozy zakaźnej polega głównie na działaniach doraźnych – czyli obniżaniu gorączki czy niwelowaniu bólu gardła.  Do tej pory nikt nie wymyślił lekarstwa, które byłoby zalecane w tej chorobie i byłoby w stanie zadziałać na wszystkie objawy.  Jednak osoba zarażona powinna jak najwięcej czasu spędzać w łóżku i zrezygnować na czas choroby z jakiegokolwiek wysiłku fizycznego.

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie