kortyzol

Kortyzol – norma, objawy, badanie. Jak obniżyć poziom kortyzolu?

Kortyzol, to tak zwany hormon stresu. Kiedy znajdujemy się w jakiejś stresującej sytuacji, jego poziom w naszym organizmie drastycznie wzrasta i o ile nie żyjemy w permanentnym stresie, to ta ilość kortyzolu działa na nasz organizm motywacyjnie. Jednak zbyt wysoki poziom kortyzolu – albo analogicznie, zbyt niski – może oznaczać również jakąś poważną chorobę, w tym nawet nowotworową. Dlatego warto robić sobie regularne badania na poziom kortyzolu, oraz znać jego bezpieczną normę. Ile kosztuje badanie? Jakie są objawy podwyższonego kortyzolu? Jak go obniżyć? Zobacz!
Reklama

Czym jest hormon stresu?

To niesamowite, co potrafi nasz organizm. Pewnie przynajmniej raz dziennie masz jakąś stresującą sytuację. To może być jakaś rodzinna kłótnia, niedopatrzenie w pracy, czy choćby spóźnienie się na ważne spotkanie. Gdyby nie hormon stresu, czyli kortyzol, który nasze nadnercza wyrzucają wówczas do krwi, mogłoby się zdarzyć, że nie mielibyśmy siły stawić czoła takim problemom. Kortyzol ma całe mnóstwo istotnych funkcji, takich jak:
  • Regulowanie poziomu glukozy we krwi,
  • Działanie przeciwzapalne,
  • Regulowanie metabolizmu,
  • Regulacja ciśnienia, oraz gospodarki wodnej,
  • Oddziaływanie na naszą psychikę.
Jak można przeczytać w wielu mądrych źródłach, kortyzol działa na zasadzie :walcz, albo uciekaj gdzie pieprz rośnie. Bez niego zastyglibyśmy w bezruchu nie robiąc nic.
kortyzol

Kortyzol – norma, ile kosztuje badanie

Normy kortyzolu są zróżnicowane w zależności od pory dnia.
Reklama
Z samego rana w granicach normy będzie kortyzol od 138 do 690 nanomola na litr. Natomiast wieczorem te normy spadają aż o połowę. Kortyzol – ile kosztuje badanie? Ceny badania kortyzolu również są zróżnicowane, w zależności od cennika punktu poboru. Średnio jest to koszt od zaledwie 30 zł, aż po blisko 100 zł.

Podwyższony kortyzol – objawy

Wartość hormonu stresu powinna utrzymywać się na odpowiednim poziomie. Kiedy jest ona zbyt wysoka, mogą pojawić się objawy, takie jak:
  • Pojawiają się zaburzenia nastroju, a nawet objawy depresji
  • Możesz mieć problemy ze snem,
  • Kobiety mogą mieć problemy z miesiączką, natomiast mężczyźni tracą ochotę na seks,
  • Pojawia się częstomocz i większa ochota na spożywanie płynów,
  • Są problemy z ciśnieniem – nadciśnienie tętnicze,
  • Budowa ciała wyraźnie się zmienia, tkanka tłuszczowa odkłada się w niestandardowych miejscach.

Jak obniżyć kortyzol?

Zarządzanie stresem to niełatwa sprawa, ale nauczenie się tej umiejętności to podstawa, w kwestii obniżenia poziomu kortyzolu.
Reklama
Jeśli Twoim problemem jest stresująca praca, to po prostu ją zmień. Rób sobie regularnie przerwy w zajęciach, wstawaj od biurka, spaceruj. Wychodź na chwilę na świeże powietrze, choćby tylko na balkon. Dopasuj do siebie odpowiednią aktywność fizyczną, która nie obciąża mięśni. Zażywaj codziennie witaminy, a wśród nich: potas, magnez i witaminę C.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama