Juka domowa – pielęgnacja, podlewanie. Jak uprawiać jukę?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Juka domowa – pielęgnacja, podlewanie. Jak uprawiać jukę?

Juka domowa (Yucca elephantipes) znana również jako juka słoniostopa lub gwatemalska to jeden z najpopularniejszych kwiatów domowych. Rośnie na pniu dlatego też bardzo często mylnie nazywa się ją palmą. Naturalnie występuje na półpustynnych terenach w Meksyku oraz Ameryce Środkowej. Jej charakterystyczny i mocno tropikalny wygląd sprawia, że często uprawia się ją w warunkach domowych. Czy juka domowa jest łatwa w uprawie?

Juka domowa – pielęgnacja, uprawa w domu

Kwiaty doniczkowe dla zapominalskich cieszą się ostatnim czasy stale rosnącą popularnością. Wśród nich wymienia się między innymi jukę gwatemalska, ale i również rośliny takie jak: sansewieria, zamiokulkas czy aloes drzewiasty. Juka ogrodowa jest równie popularną i łatwą w uprawie rośliną. Prawdopodobnie wszyscy kojarzą kwiat o rozłożystych cienkich liściach rosnących na grubym brązowym pniu.

Odpowiednie stanowisko dla juki domowej powinno być jasne, lecz nie narażone na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. W innym wypadku liście mogą ulec szybkiemu poparzeniu. Optymalna temperatura uprawy to 25–30 stopni C, lecz roślina bardzo dobrze znosi o wiele większe temperatury. W okresie zimowym juka przechodzi w stan odpoczynku i najlepiej czuje się w temperaturze ok. 18–21 stopni C. Bardzo ważne jest to, by nie narażać rośliny na wpływ powietrza poniżej 12 stopni C.

Jakie podłoże dla juki

Najlepsza ziemia dla juki domowej to uniwersalne podłoże dla palm, dracen lub sukulentów. Powinna być lekka, oddychająca i dobrze przepuszczalna. Na dnie donicy z otworami odpływowymi konieczne jest przygotowanie solidnej warstwy drenażu z keramzytu ogrodniczego. Jeśli umieścisz doniczkę z juką w osłonie, to należy pamiętać, by nie było ona mocno dopasowana i ciasna. To spowoduje odcięcie odpowiedniej wentylacji dla całego układu korzeniowego.

Juka domowa – podlewanie, wilgotność powietrza

Podlewanie juki domowej nie należy do czynności skomplikowanych i wymagających olbrzymiej staranności. Przelana juka to bardzo częsty problem, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest obfite, lecz rzadkie podlewanie. W okresie letnim powinno się to odbywać raz na ok. 10 dni, natomiast zimą nawet i raz na miesiąc. Roślina jest przyzwyczajona do trudnych warunków uprawy, przez co dobrze znosi brak wody i niską wilgotność powietrza. Jeśli chodzi o nawożenie to należy robić to tylko w czasie lata przy użyciu uniwersalnego nawozu do palm oraz juk lub nawozu dla sukulentów.

juki doniczkowe rosnące na błękitnym niebie canva.com

Przesadzanie juki domowej

Przesadzenie juki powinno być pierwszą czynnością, którą wykonasz zaraz po przywiezieniu juki domowej ze sklepu. Zabieg przesadzania rośliny należy wykonywać mniej więcej co 2–3 lata, gdy bryła korzeniowa całkowicie wypełni doniczkę. Okazy mające po ok. 10 lat nie muszą być przesadzane. Wystarczy, że góra warstwa podłoża zostanie zastąpiona nową ziemią, która dostarczy roślinie nową dawkę składników odżywczych oraz minerałów.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie