Czy powinno się dawać dziecku smoczek?

Czy powinno się dawać dziecku smoczek?

Dla jednych maluchów smoczek jest akcesorium niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Inne dzieci wcale nie chcą po niego sięgać. Czy zatem powinien się znaleźć w dobrze zaplanowanej wyprawce? A jeśli tak, to na jakie smoczki najlepiej postawić? Kilka praktycznych wskazówek na temat smoczków, ich stosowania oraz odzwyczajania od smoczka podamy poniżej.
Reklama

Do czego służy smoczek?

Smoczki uznaje się za jeden z najpopularniejszych atrybutów noworodka. Czy jednak jest to akcesorium faktycznie obowiązkowe dla wszystkich niemowlaków?

Aby na to odpowiedzieć, trzeba zadać sobie najpierw pytanie: „Dlaczego w ogóle podaje się dzieciom smoczki?”. Smoczek stosuje się u niemowlaków przede wszystkim jako skuteczny uspokajacz. Maluch ssąc go wycisza się i odpręża, co niekiedy przyspiesza zasypianie.

Smoczki przydają się zwłaszcza w czasie głównych skoków rozwojowych, a zwłaszcza w trakcie bolesnego ząbkowania, by nieco zmniejszyć dyskomfort wywołany przez opuchnięte i nadwrażliwe dziąsła. Smoczek pozwala też częściowo zaspokoić potrzebę ssania u maluchów, dzięki czemu również mama może nieco odpocząć, gdy pociecha nieustannie domaga się piersi, choć nie jest głodna.

Reklama

Kiedy podać dziecku smoczek?

W przypadku dzieci karmionych piersią należy wstrzymać się z podaniem smoczka przez pierwsze dwa-trzy tygodnie życia malucha. Zbyt wczesne wykorzystanie tego akcesorium potrafi bowiem negatywnie wpłynąć na ukształtowanie się odruchu ssania, a co za tym idzie znacznie utrudnić przystawianie dziecka do piersi.

U noworodków karmionych od początku z butelki nie może dojść do oduczenia się ssania piersi. Warto jednak wstrzymać się z wykorzystaniem smoczka do chwili, gdy maluch nauczy się bezproblemowo jeść.

Jak korzystać ze smoczka?

Smoczek nie powinien być nadużywany, gdyż może to wpływać negatywnie na rozwój dziecka. Powinno się go używać wyłącznie, gdy maluch odczuwa silny niepokój lub rozdrażnienie, by pomóc mu się wyciszyć.

Reklama

Zdecydowanie nie powinno się wkładać smoczka do ust dziecka na siłę.

A co z zasypianiem ze smoczkiem? Wiele maluchów korzysta ze smoczka tuż przed snem. Warto jednak już po zaśnięciu wyjąć go delikatnie z buzi dziecka. Jeśli maluch sam go wypluje, nie trzeba wkładać go ponownie. Stopniowe przyzwyczajanie niemowlaka do spania bez smoczka jest niezmiernie ważne. W innym razie zawsze będzie się budził, gdy tylko wyczuje, że nie ma go w ustach.

Jak wybrać smoczek

Wybór smoczków na sklepowych półkach jest olbrzymi. Można je znaleźć choćby na stronie: https://wozki-foteliki.pl. Na co trzeba zwracać uwagę? Szczególnie istotna jest wielkość smoczka, dobrana do wieku oraz indywidualnych cech malucha. Nie może on zasłaniać noska, by nie utrudniać oddychania.

Warto również sprawdzić kształt.

Reklama

Najlepiej sprawdzają się smoczki lekko spłaszczone od strony języka i wypukłe z drugiej strony, ergonomiczne, przypominające nieco pierś matki. Oczywiście wszystkie smoczki muszą być wykonane z certyfikowanych materiałów, nie wywołujących podrażnień lub alergii.

Kiedy powinno się odstawić smoczek?

Lekarze zgodnie twierdzą, że smoczek najlepiej stosować do 4-6 miesiąca życia. Później warto zacząć stopniowe odzwyczajanie, aby nie doprowadzić do zaburzeń w rozwoju. Z wolna rezygnuje się ze smoczka w ciągu dnia, później w czasie drzemek, a na koniec podczas nocnego spania.

Czas i zakres stosowania jest oczywiście mocno indywidualny i trzeba go dopasować do potrzeb malucha oraz jego rodziców, by zapewnić im pełen komfort, a także bezpieczeństwo.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama