Syrop prawoślazowy

Syrop prawoślazowy – właściwości, dawkowanie dla dzieci i dorosłych

Syrop prawoślazowy to naturalny lek, który świetnie sprawdza się w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Działa nie tylko przeciwzapalnie, ale i kojąco oraz nawilżająco. Dlatego pomoże zarówno przy kaszlu suchym, jak i mokrym. Co więcej, większość dostępnych w aptekach syropów z prawoślazu dostępna jest bez recepty.
Reklama

Prawoślaz – co to jest?

Prawoślaz lekarski to charakterystyczna roślina należąca do grupy ślazowatych. Ma grubszą i mocną łodygę, a także karbowane liście i bladoróżowe kwiaty. Może osiągnąć nawet 1,5 metra wysokości. Pochodzi z terenów Morza Śródziemnego. Roślina ta kwitnie w lipcu oraz sierpniu. Właśnie wówczas zbiera się jego kwiaty, choć najwięcej właściwości prozdrowotnych posiada w korzeniach. Znajdziemy w nich przede wszystkim betaniny, skrobię, pektyny, aminokwasy, kwasy organiczne, a także flawonoidy oraz kumaryny i skrobię.

Syrop prawoślazowy dla dzieci i dorosłych – na co pomaga?

Syrop prawoślazowy pomaga na infekcje górnych dróg oddechowych zarówno u dzieci powyżej 3. roku życia, jak i u dorosłych. Działa przeciwzapalnie, ochronnie (powleka gardło), a także łagodząco i nawilżająco. Wszystko dzięki jego śluzowi. Możesz z powodzeniem stosować go przy chrypce, bólu gardła oraz krtani, a także i przy kaszlu — zarówno w przypadku mokrego (redukuje ilość wydzieliny), jak i suchego (zmniejsza obrzęk i nawilża gardło).
Reklama
syrop wylewany z butelki na łyżeczkę
zdjęcie ilustrujące/Canva

Dawkowanie i skład syropu z korzenia prawoślazu

Dokładny skład syropu z prawoślazu znajduje się na każdej dołączonej do niego ulotce. Jednak w większości z nich znajdziesz:
  • ekstrakt z korzenia prawoślazu
  • mieszaninę wody i etanolu
  • sacharozę
  • kwas benzoesowy
Jeśli zastanawiasz się, czy syrop z prawoślazu można podawać dzieciom, to musisz wiedzieć, że tak, jednak dopiero maluchom powyżej 3.
Reklama
roku życia (chyba że lekarz dopuści wcześniej). Oczywiście pod ścisłą kontrolą lekarza i z ustalonym przez niego dawkowaniem. Dorośli powinni stosować się do dawkowania podanego na ulotce. Istotne jest to, że maksymalny czas stosowania syropu z prawoślazu to 7 dni. Jeśli do tego czasu kaszel nie minie, należy skonsultować się z lekarzem. Lek ten można stosować na noc, ponieważ ma działanie łagodzące.

Syrop prawoślazowy w ciąży

Na tę chwilę nie ma wiarygodnych badań oraz źródeł, które jednoznacznie wskazują, czy syrop prawoślazowy można stosować w ciąży. Niestety, nie jest jasne, czy jego przyjmowanie niesie za sobą jakieś skutki uboczne w tym przypadku. A syrop z prawoślazu a karmienie piersią? Tu sytuacja wygląda bardzo podobnie. W obu tych sytuacjach skonsultuj się z lekarzem i niech on podejmie decyzję.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama