Syrop prawoślazowy – właściwości, dawkowanie dla dzieci i dorosłych
Udostępnij Google News
Zdrowie

Syrop prawoślazowy – właściwości, dawkowanie dla dzieci i dorosłych

Syrop prawoślazowy to naturalny lek, który świetnie sprawdza się w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Działa nie tylko przeciwzapalnie, ale i kojąco oraz nawilżająco. Dlatego pomoże zarówno przy kaszlu suchym, jak i mokrym. Co więcej, większość dostępnych w aptekach syropów z prawoślazu dostępna jest bez recepty.

Prawoślaz – co to jest?

Prawoślaz lekarski to charakterystyczna roślina należąca do grupy ślazowatych. Ma grubszą i mocną łodygę, a także karbowane liście i bladoróżowe kwiaty. Może osiągnąć nawet 1,5 metra wysokości. Pochodzi z terenów Morza Śródziemnego.

Roślina ta kwitnie w lipcu oraz sierpniu. Właśnie wówczas zbiera się jego kwiaty, choć najwięcej właściwości prozdrowotnych posiada w korzeniach. Znajdziemy w nich przede wszystkim betaniny, skrobię, pektyny, aminokwasy, kwasy organiczne, a także flawonoidy oraz kumaryny i skrobię.

Syrop prawoślazowy dla dzieci i dorosłych – na co pomaga?

Syrop prawoślazowy pomaga na infekcje górnych dróg oddechowych zarówno u dzieci powyżej 3. roku życia, jak i u dorosłych. Działa przeciwzapalnie, ochronnie (powleka gardło), a także łagodząco i nawilżająco. Wszystko dzięki jego śluzowi.

Możesz z powodzeniem stosować go przy chrypce, bólu gardła oraz krtani, a także i przy kaszlu — zarówno w przypadku mokrego (redukuje ilość wydzieliny), jak i suchego (zmniejsza obrzęk i nawilża gardło).

syrop wylewany z butelki na łyżeczkę zdjęcie ilustrujące/Canva

Dawkowanie i skład syropu z korzenia prawoślazu

Dokładny skład syropu z prawoślazu znajduje się na każdej dołączonej do niego ulotce. Jednak w większości z nich znajdziesz:

  • ekstrakt z korzenia prawoślazu
  • mieszaninę wody i etanolu
  • sacharozę
  • kwas benzoesowy

Jeśli zastanawiasz się, czy syrop z prawoślazu można podawać dzieciom, to musisz wiedzieć, że tak, jednak dopiero maluchom powyżej 3. roku życia (chyba że lekarz dopuści wcześniej). Oczywiście pod ścisłą kontrolą lekarza i z ustalonym przez niego dawkowaniem.

Dorośli powinni stosować się do dawkowania podanego na ulotce. Istotne jest to, że maksymalny czas stosowania syropu z prawoślazu to 7 dni. Jeśli do tego czasu kaszel nie minie, należy skonsultować się z lekarzem. Lek ten można stosować na noc, ponieważ ma działanie łagodzące.

Syrop prawoślazowy w ciąży

Na tę chwilę nie ma wiarygodnych badań oraz źródeł, które jednoznacznie wskazują, czy syrop prawoślazowy można stosować w ciąży. Niestety, nie jest jasne, czy jego przyjmowanie niesie za sobą jakieś skutki uboczne w tym przypadku. A syrop z prawoślazu a karmienie piersią? Tu sytuacja wygląda bardzo podobnie. W obu tych sytuacjach skonsultuj się z lekarzem i niech on podejmie decyzję.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie