Jakie są rodzaje kaszlu?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Jakie są rodzaje kaszlu?

Kaszel to jeden z najczęstszych objawów choroby i przeziębienia. Często towarzyszy nam, mimo że nie mamy innych objawów chorobowych. Powodem jego powstawania jest uszkodzenie nabłonka rzęskowatego w drogach oddechowych. Zobacz, co powinnaś wiedzieć o rozpoznawaniu i leczeniu kaszlu.

 Kaszel suchy

Ten rodzaj kaszlu jest bardzo uciążliwy. Najczęściej jest napadowy i duszący. Kiedy jest silny bardzo przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, a w nocy nie daje spać. Niekiedy towarzyszy mu uczucie suchości i drapania w gardle. Kaszel suchy nie wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny i należy w miarę możliwości zmniejszać jego objawy. Jeśli chcesz się leczyć domowymi sposobami z pewnością pomoże ci herbata z miodem oraz ssanie twardych cukierków. Jeśli kaszel jest uciążliwy możesz skorzystać z leków z apteki.

 Pamiętaj!

Kaszel suchy często jest pozostałością po przeziębieniu. Musisz jednak wiedzieć, że jest to też objaw towarzyszący niektórym chorobom takim jak zapalenie tchawicy czy krtani. Jeśli pojawi się kaszel „szczekający” lub trwa kilka dni i towarzyszy mu chrypa i problemy z mówieniem koniecznie idź do lekarza.

 Kaszel mokry

Towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych, która jest pożywką dla bakterii. Kaszlu tego nie należy hamować a jedynie łagodzić. Aby odkrztuszanie było łatwiejsze jak najwięcej pij. Woda dostająca się do organizmu rozrzedza zalegającą wydzielinę, co ułatwia jej odkrztuszanie i zmniejsza częstotliwość kaszlu. Ponadto można też stosować leki przeznaczone na kaszel mokry.

 Pamiętaj!

Długo utrzymujący się mokry kaszel oznacza, że w drogach oddechowych stale znajduje się wydzielina i mogą rozwinąć się tam bakterie. Jej nadmiar może być powodem zapalenia płuc. Dlatego, jeśli kaszel utrzymuje się powyżej trzech tygodni koniecznie idź do lekarza, nawet jeśli nie towarzyszą mu inne dolegliwości.

Źródło zdjęcia: fotolia.com

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie