Czy problem bezpłodności może zniszczyć związek?

Czy problem bezpłodności może zniszczyć związek?

Bezpłodność jednego z partnerów może doprowadzić do zakończenia związku, jeśli druga osoba pragnie posiadać potomstwo. Oczywiście tak nie musi się stać, a jest to sprawa bardzo osobista i zależna od preferencji danego człowieka. Niektóre pary tym bardziej stają się sobie bliskie, kiedy wspólnie mocniej walczyć muszą o posiadanie dziecka. Kiedy już stanie się cud i doczekają się rodzicielstwa, ich związek będzie naprawdę silny.
Reklama

Bezpłodność w związku - co może się stać?

Według Światowej Organizacji Zdrowia w chwili obecnej z bezpłodnością boryka się ponad 10% par. Statystyki te są dość duże. Inne z nich również nie napawają nadzieją, według nich po 2-3 latach bezowocnego leczenia bezpłodności u jednego z partnerów rozwinie się pełnoobjawowa depresja. U mężczyzny i kobiety może ona przebiegać różnie, ale pewne jest to, że związek taki będzie bardziej narażony na zerwanie.

Jak wygląda życie po diagnozie?

Według statystyk po rozpoznaniu bezpłodności większość par zaczyna wspólną walkę o potomstwo. Niektóre z nich jednak rozstają się. To pierwszy kryzys - dowiedzenie się o chorobie. Pierwsze dwa lata po diagnozie są latami dobrymi, pełnymi wspólnej miłości i satysfakcji seksualnej. Dopiero po tym okresie zaczyna się drugi kryzys - relacje partnerskie i małżeńskie stają się niestabilne.
Reklama
W trzecim roku po bezowocnym staraniu się o dziecko ludzie bardziej skłonni są do depresji i opuszczenia partnera, również tego zdrowego. Chore kobiety czują pustkę, rezygnację, przygnębienie i niespełnienie, opuszczają mężczyzn, których kochają z powodu swojej - wmówionej - niedoskonałości.

Jak zachowują się mężczyźni?

W przypadku choroby samego mężczyzny czy ich partnerki, mężczyźni zazwyczaj reagują w ten sam przewidywalny sposób. Nastawiają się na działanie, chcą jak najszybciej rozwiązać problem. Niestety zaprzestają na wizycie u lekarza, często niestosują się później do zaleceń. Palą papierosy, piją alkohol, nawet sporadycznie - kiedy lekarz surowo tego zabrania. Niepłodność u mężczyzny postrzegana jest jako słabość, niemęskość - dlatego też boją się oni takiego traktowania, wolą o całej sprawie sztucznie zapomnieć. Takie zachowania mogą koniec końców doprowadzić do zakończenia związku.
Reklama
Mężczyznę trzeba wspierać przez cały ten okres.

Jak zachowują się kobiety?

Kobietom łatwiej poprosić o pomoc, porozmawiać we wspólnym gronie, podzielić się problemami. Kobiety również częściej umawiają się na wizyty do psychologów i psychoterapeutów. Są raczej wierne i pozostają z mężczyzną, jeśli to on jest chory. Amerykańska badaczka niepłodności - Alice Domar - doszła do wniosków w jednym ze swych badań, że cierpienie odczuwane przez kobiety niemogące mieć dziecka porównywalne jest z cierpieniem osób nieuleczalnie chorych. Kobietom przydaje się wsparcie w późniejszych latach starania się o potomstwo. Szczególnie w okresie przejściowych depresji. Wspólne dbanie o siebie, rozumienie swoich problemów, wspieranie nawzajem - powinno utrzymać związek w nawet najbardziej ekstremalnych sytuacjach.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Kobieta w ciązy
In vitro to w ostatnim czasie temat budzący wiele kontrowersji. Metoda ta znana jest od wielu lat i nawet w Polsce pierwsze dzieci urodzone w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego mają już własne pociechy. Z medycznego punktu widzenia niepłodność stanowi chorobę, którą powinno się leczyć ponieważ destrukcyjnie wpływa na nasze życie.
Jajniki i owulacja
Jajeczkowanie jest kluczowym procesem zachodzącym w organizmie każdej zdrowej kobiety. Polega na wytwarzaniu komórek jajowych w wyniku pęknięcia pęcherzyka Graafa, co skutkuje „przeniesieniem” jajeczka w stronę jajowodu, a później w stronę macicy. Owulacja następuje w cyklach regularnych, zazwyczaj statystycznie co 28 dni, ale oczywiście istnieją również cykle dłuższe i krótsze. Najczęściej owulacja ma miejsce na 14 dni przed pojawieniem się krwawienia miesięcznego.
Jakie są sposoby leczenia bezpłodności?
W Polsce pojawia się coraz więcej par, które pomimo usilnych starań nie mogą mieć dzieci. Często nawet wieloletnie próby nie przynoszą efektów. Kiedy młodzi ludzie zaczynają czuć się bezsilni, kierują się do lekarza gdzie słyszą diagnozę – bezpłodność. Wielu parom, które słyszą ten wyraz ziemia osuwa się spod nóg. Warto jednak wiedzieć, że w dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów leczenia bezpłodności i nie warto tak łatwo rezygnować z chęci posiadania dzieci.
Reklama
Reklama
Reklama