grudnik

Grudnik (kwiat) – uprawa, rozmnażanie, pielęgnacja. Zygokaktus w domu

Grudnik to kwiat doniczkowy znany również jako zygokaktus, szlumbergera, kaktus bożonarodzeniowy. Można go także określić kwitnącym kaktusem o nietypowej nazwie, która wywodzi się od miesiąca – grudzień. To właśnie wtedy roślina wydaje na świat przepiękne kwiatostany o kremowym, różowym lub czerwonym kolorze, które idealnie wpisują się w świąteczny klimat. Pielęgnacja grudnika jest łatwa i przyjemna. Wystarczy przestrzegać tylko kilku podstawowych zasad uprawy, aby cieszyć się przepięknym zygokaktusem.
Reklama

Grudnik w domu – uprawa, pielęgnacja

Kaktus bożonarodzeniowy najlepiej czuje się w umiarkowanych temperaturach i przede wszystkim nie lubi upałów. W okresie lata roślinie najlepiej zapewnić temperaturę pokojową natomiast zimą nieprzekraczającą 15 stopni C. Stanowisko dla grudnika powinno być jasne lub półcieniste z dostępem do światła rozproszonego. Roślina źle znosi ciągłe przestawianie – najczęstszą reakcją jest zrzucanie kwiatowych pąków. Dlatego też warto przemyśleć ustawienie doniczki i powstrzymać się od zmiany położenia.
różowy kwiatostan grudnika
canva.com

Podłoże dla zygokaktusa

Najlepsza ziemia dla grudnika to taka, które cechuje się bardzo dobrą przepuszczalnością wody oraz lekko kwaśnym odczynem.
Reklama
W tym wypadku warto sięgnąć po gotowe mieszanki podłoża dla kaktusów lub epifitów, czyli roślin wyrastających na innych roślinach. Zygokaktus źle znosi stale wilgotne podłoże, co może prowadzić do całkowitego zatrzymania kwitnięcia, dlatego też kluczowym elementem uprawy jest solidna warstwa drenażu na dnie doniczki.

Podlewanie i nawożenie grudnika

Kaktus bożonarodzeniowy podobnie jak grubosz, aloes, czy zamiokulkas należy do rodziny sukulentów – co oznacza, że doskonale znosi trudne warunki uprawy poprzez magazynowanie wody w łodygach. Nie można jednak zapominać o podlewaniu rośliny szczególnie w okresie wzrostu oraz rozkwitania.
Reklama
Nawadnianie powinno być umiarkowane, a ziemia stale lekko wilgotna. Grudnik bardzo dobrze reaguje również na zraszanie, co warto czynić zwłaszcza w okresie letnim. Jeśli chodzi o nawożenie zygokaktusa to powinno odbywać się raz na miesiąc (z wykluczeniem okresu spoczynku, który trwa od początku września do końca października oraz od marca do maja). Wybór suplementacji nie jest skomplikowany i powinien ograniczać się do uniwersalnych mieszanek nawozowych dla kaktusów lub sukulentów. Idealnie sprawdzi się również biohumus.
doniczkowy kwiat grudnik na białym parapecie
canva.com

Grudnik – rozmnażanie i przesadzanie rośliny

Przesadzanie zygokaktusa warto praktykować mniej więcej co 4 lata.
Reklama
Zmiana podłoża na świeże zapewni roślinie odpowiednią dawkę składników mineralnych, które są niezbędna do prawidłowego rozwoju. Rozmnażanie kaktusa kwitnącego w grudniu można wykonać poprzez pobranie szczepów składających się z dwóch spłaszczonych łodyg. Cięcie należy wykonać wyparzonym nożem i odczekać kilka godzin do przesuszenia rany. Następnie ukorzenianie sadzonki można wykonać w piaszczystym podłożu lub wodzie. Proces budowy układu korzeniowego trwa zazwyczaj od 4 do 6 tygodni. W momencie wykształcenia się nowych korzeni roślinę należy umieścić w specjalnie przygotowanym podłożu.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama