Grubosz jajowaty – pielęgnacja, podlewanie. Jak dbać o drzewko szczęścia?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Grubosz jajowaty – pielęgnacja, podlewanie. Jak dbać o drzewko szczęścia?

Grubosz (Crassula) to roślina z rodziny sukulentów znana również jako drzewko szczęścia. Niezwykła odporność na trudne warunki uprawy sprawiają, że jest jednym z najpopularniejszych kwiatów spotykanych na parapetach. Naturalnie występuje na terenach południowej Afryki, gdzie osiąga nawet kilka metrów wysokości. Liczy kilkadziesiąt różnych gatunków oraz odmian, lecz w uprawach doniczkowych najczęściej występuje grubosz jajowaty (Crassula ovata).

Grubosz jajowaty – pielęgnacja, uprawa w domowych warunkach

Drzewko szczęścia należy do grupy sukulentów (podobnie jak sansewieria, aloes), czyli roślin wysoko uodpornionych na trudne warunki uprawy, dlatego też bardzo często poleca się je osobom zapominalskim lub stawiającym pierwsze kroki w uprawie roślin doniczkowych.

Odpowiednie stanowisko dla grubosza jajowatego powinno być dobrze nasłonecznione, ponieważ w cieniu traci swój urok i zaczyna obumierać. Mimo iż roślina lubi dużą ilość światła, to narażanie jej na całodniowe działanie promieni słonecznych może skutkować poparzeniem mięsistych liści. Zachodni parapet będzie zatem rozsądnym wyborem ustawienia. Najlepszą temperaturą uprawy grubosza jest 21-25 stopni C. Kwiat dobrze radzi sobie również w niższej temperaturze, lecz nie powinna ona spadać poniżej 10 stopni.

Kwiat grubosz wymaga luźnego i mocno przepuszczalnego podłoża. Najlepszym wyborem będzie uniwersalna mieszanka dedykowana sukulentom lub kaktusom. Na dnie doniczki powinien zostać zaaranżowany solidny drenaż z drobnych kamyków lub keramzytu ogrodniczego. Oczywiście poza tym naczynie musi posiadać otwory, które umożliwią odprowadzenia nadmiaru wody, która nie może zalegać w podstawce!

Bezsprzecznie za największy atut rośliny wyróżnia się jej grube zielone i niesamowicie błyszczące liście. Odpowiednie nawożenie jest niezbędne do zachowania ich atrakcyjnego wyglądu oraz do prawidłowego rozwoju. W tym celu zaleca się klasyczną miksturę rozpuszczalnego w wodzie nawozu do sukulentów i kaktusów, którą należy aplikować co pięć tygodni tylko w okresie od kwietnia do końca sierpnia.

liście grubosza jajowatego z czerwonymi krawędziami canva.com

Jak podlewać grubosza?

Roślina nie lubi częstego nawadniania. Przelanie grubosza może doprowadzić do gnicia układu korzeniowego, dlatego też w manewrach z konewką konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. W okresie letnim najlepiej sprawdzi się obfite, lecz rzadkie podlewania (co ok. 5 tygodni). Zimą czas ten może wydłużać się nawet do 7-8 tygodni. Idealnym momentem na nawodnienie drzewka szczęścia jest lekkie przesuszenie podłoża. Grubosz dobrze znosi suche powietrze, dlatego też nie zaleca się zraszania liści.

odmiana grubosza jajowatego z czerwonym zabarwieniem liści canva.com

Grubosz – przesadzanie, rozmnażanie

Przesadzanie grubosza nie powinno odbywać się zbyt często. Roślina rośnie bardzo wolno podobnie zresztą jak jej układ korzeniowy. Najlepszym moment na zmianę doniczki jest wtedy, gdy korzenie zaczynają wyrastać przez otwory w naczyniu (zazwyczaj co ok. 2-3 lata).

Najlepszym sposobem na rozmnażanie drzewka szczęścia jest pobranie pędów zdrewniałych już łodyg, a następnie ukorzenienie ich w wodzie. Odcięte sadzonki przed włożeniem do wody należy pozostawić na ok. 2 dni w celu wysuszenia ran po cięciu. Pęd umieszcza się w nowym podłoży po kilku tygodniach, gdy nowy układ korzeniowy osiągnie długość ok. 5-8 cm.

Najpopularniejsze odmiany grubosza jajowatego

 • Hobbit
 • Californian Red Tip
 • Gollum
 • Coral
 • Tricolor
 • Variegata
 • Horn Tree
 • Udostępnij Google News Komentarze

  Podobne tematy

  Polecane dla ciebie