Nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy – objawy uczulenia na laktozę. Czy nietolerancję można wyleczyć?

Nietolerancja laktozy jest wbrew pozorom bardzo powszechną przypadłością. Objawia się przykrymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, np. wzdęciami czy nudnościami. Zdarza się, że niektórzy nie mają świadomości, że ich dotknęła, ponieważ wspomniane objawy pojawiają się dopiero po kilku godzinach.
Reklama

Nietolerancja laktozy – czym jest?

Nietolerancja laktozy to niewłaściwa reakcja organizmu na spożycie produktów zawierających cukier mleczny, jakim jest laktoza. Znajduje się on w nabiale oraz w mleku. Dlaczego organizm jednych go toleruje, a innych wręcz odwrotnie? Przyczyną jest brak lub niedobór laktazy, czyli jednego z enzymów trawiennych. Jest on odpowiedzialny za prawidłowy rozkład laktozy na galaktozę i glukozę. Nierozłożona laktoza ulega fermentacji w jelicie grubym, co powoduje przykre dolegliwości trawienne, takie jak wzdęcia czy nawet bóle brzucha. Jeśli po spożyciu produktów mlecznych zauważasz u siebie nietypowe objawy, to powinnaś skonsultować to z lekarzem. Pamiętaj, że pewność o tym, czy masz tę dolegliwość, może dać Ci jedynie test na nietolerancję laktozy.
wyroby mleczne leżące obok siebie na szarym tle
zdjęcie ilustrujące/Canva

Uczulenie na laktozę - objawy u dorosłych

Uczulenie na laktozę u dorosłych może objawiać się na kilka sposobów. Warto wiedzieć, że poniższe symptomy mogą pojawić się nawet do kilku godzin po posiłku. Dlatego zdarza się, że osoby cierpiące na tę dolegliwość nie łączą ich ze spożyciem produktów mlecznych.
Reklama
Jakie są objawy nietolerancji laktozy?
  • biegunka
  • ból brzucha
  • wzdęcia i nudności
  • uczucie pełności i napięcia brzucha
  • słyszalne wręcz ruchy perystaltyczne jelit, a także "przelewanie się" w brzuchu

Nietolerancja laktozy u niemowlaka

Nietolerancja laktozy u niemowląt objawia się podobnie jak u dorosłych. Do najbardziej charakterystycznych objawów należą wzdęcia, gazy, kolka niemowlęca, a także bóle brzucha czy odgłosy "przelewania się" w jelitach. Może pojawić się także cuchnąca i wodnista biegunka, a nawet i wymioty. Warto wiedzieć, że im większa jest dawka produktu z laktozą, tym mocniejsze są dolegliwości u malucha.
Reklama

Nietolerancja laktozy – czy można wyleczyć?

Niestety nie mamy dobrych wieści dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy. Tej przykrej dolegliwości nie można wyleczyć. Jedynym rozwiązaniem jest omijanie produktów zawierających ten cukier mleczny. Jeśli jednak chciałabyś od czasu do czasu zjeść odrobinę nabiału lub napić się kawy z mlekiem, możesz spróbować z preparatami, które zawierają enzym trawiący laktozę, czyli laktazę. Pamiętaj jednak, że jeśli cierpisz na wrodzoną nietolerancję laktozy, powinnaś całkowicie zrezygnować z nabiału oraz mleka. Oczywiście najlepszym i najrozsądniejszym wyjściem będzie konsultacja ze specjalistą. Nie zapominaj o tym.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama