7 witamin, mikro i makroelementów, które poprawiają koncentrację i uwagę
Udostępnij Google News
Zdrowie

7 witamin, mikro i makroelementów, które poprawiają koncentrację i uwagę

W codziennym życiu, w pracy czy na studiach ważne jest zachowanie dobrej sprawności umysłowej: szybkiego reagowania, należytego poziomu koncentracji, uwagi i dobrego zapamiętywania. Jest to ważne we wszystkich częściach naszego życia. W domu kiedy zajmujemy się niemowlętami i dziećmi niezwykle ważne są szybkie reakcje i koncentracja na dziecku, a to dodatkowo połączone z wielozadaniowością i umiejętnością wykonywania kilku operacji jednocześnie.

W pracy skupienie się na wykonywaniu, niekiedy bardzo mozolnej i powtarzalnej czynności wymaga dużego skoncentrowania, w większych projektach pamięć i uwaga tego, co dzieje się dookoła i co mówią inni jest kluczem do sukcesu. Jeśli zaś jesteś studentką, czy chodzisz do szkoły wybitnie relewantne jest poprawienie szybkiego i trwałego uczenia się, zapamiętywania oraz odsunięcia niewypoczęcia i uczucia zmęczenia na bok. Oto więc przedstawiamy 7 witamin, mikro i makrelementów pomagających zachować wspomnianą „świeżość umysłu”, które bez recepty znaleźć można w każdej aptece (a nawet sklepie sieciowym czy drogeriach):

1. Witamina B6

Wpływa na prawidłowe działanie układu nerwowego. Niedobór tej witaminy prowadzi do chronicznego uczucia zmęczenia i pogorszenia pamięci. Działa kojąco na nerwy i uwalnia od zmian nastrojów. Znaleźć ją można w wątróbce, bananach czy ziemniakach.

2. Witamina B12

Oprócz dobroczynnego wpływu na pamięć i układ nerwowy bierze udział w syntezie krwi. Jej źródłem są produkty mleczne, ryby i jajka.

3. Witamina PP

Inaczej zwana witaminą B3. Ogólnie odpowiedzialna jest za wzrost i rozwój ciała. Obniża cholesterol. Znajdziemy ją w jajkach, drobiu, warzywach liściastych czy ryżu.

4. Witamina E

Odgrywa rolę w zwolnieniu procesu starzenia się organizmu, co zwiększa i poprawia także funkcje kognitywne. Dobrym źródłem witaminy E są wszelakie oleje np. słonecznikowy.

5. Cynk

Aktywuje ponad 80 enzymów ważnych dla rozwoju i funkcjonowania organizmu. Syntezuje RNA i DNA. Jest ważnym pierwiastkiem prawidłowego metabolizmu. Znaleźć go możemy w orzechach, mące pełnoziarnistej i chudym mięsie. Przeprowadzono badania na grupie dzieci zażywającej cynk i grupie placebo wykazujące, że ma on ogromne znaczenie w procesach pamięciowych, rozwiązywaniu zadań i stawianych problemów.

6. Magnez

Zapobiega dekoncentracji, stresowi, zmęczeniu, depresji, zmianom nastrojów – ogólnie pozytywnie wpływa na samopoczucie. Jego niedobór powodować może ciągłe uczucie zmęczenia nawet po przespaniu wielu godzin snu. Często miewa się również zawroty i bóle głowy, na które słabo działają dostępne środki przeciwbólowe. Magnez możemy zakupić w kapsułkach za niewielką cenę w aptece czy sklepie.

7. Lecytyna

Pobudza pracę układu nerwowego przez zawartość choliny i inozytolu. Polecana jest w czasie zwiększonej wysiłku umysłowego poprawiając pamięć i koncentrację. Znaleźć ją można w specjalnych suplementach diety np. ORTIS lecytyna 1200 forte.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie