Kindergeld w Polsce

Kindergeld w Polsce

Wiedziałaś, że nawet gdy nie mieszkasz w Niemczech, również masz prawo otrzymywać Kindergeld? Wystarczy, że Twój były mąż lub partner - ojciec dziecka legalnie jest zatrudniony w Niemczech, prowadzi tam firmę, jest na zasiłku w Niemczech lub na chorobowym. Wówczas możesz starać się o przyznanie zasiłku rodzinnego, skoro dziecko mieszka z Tobą.
Reklama

500+ i Kindergeld – czy można je pobierać jednocześnie?

Chociaż te świadczenia rodzinne pochodzą od dwóch zupełnie różnych państw, to nie oznacza to, że można je pobierać jednocześnie w pełnej kwocie. Zacznijmy zatem od podstaw, aby wszystko wyjaśnić. Mieszkasz i wychowujesz swoje dziecko w Polsce, natomiast Twój partner (niezależnie czy były czy obecny) jest zatrudniony w Niemczech. Wówczas powinnaś złożyć wniosek do polskiego urzędu o przyznanie 500+. Równocześnie powinnaś złożyć wniosek o przyznanie Kindergeld, w formie dodatku dyferencyjnego. Oznacza to tyle, że do kwoty 500+ z Polski otrzymasz dodatkowo różnice pomiędzy 500+ a Kindergeld. Obowiązuje zasada, że dziecko nie może być stratne, gdy ma rodziców pracujących lub żyjących w dwóch krajach Unii Europejskiej, Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i Szwajcarii.  W rezultacie otrzymujesz praktycznie równowartość niemieckiego świadczenia, z tym, że wypłacane jest ono z dwóch krajów.

Dziecko w wieku 18-25 lat a Kindergeld

Jak z pewnością wiesz, w Polsce możesz pobierać 500+ na dziecko tylko do ukończenia przez nie 18 roku życia. Później pieniądze już Ci się nie należą. Kindergeld jest wypłacane do 25 roku życia, np. gdy dziecko się uczy.  Do 18 roku możesz pobierać na dziecko Kindergeld w całości (jeśli jesteś w Polsce bezrobotna bez prawa do zasiłku) lub 500+ i dodatek dyferencyjny z Niemiec, gdy jesteś zatrudniona, otrzymujesz zasiłek lub korzystasz z ubezpieczenia w KRUS-ie.

Reklama

Po 18 roku życia Twoje dziecko nadal ma prawo otrzymywać Kindergeld. Musi jedynie zostać spełniony jeden z wymienionych warunków: 

  • dziecko jest niepełnosprawne umysłowo bądź fizycznie
  • dziecko kontynuuje naukę w szkole lub na studiach 
  • dziecko ma przyznany status bezrobotnego, ale aktywnie poszukuje pracy
  • dziecko, jest zatrudnione, przy czym tygodniowy wymiar pracy nie przekracza 20 godzin.

Nie bój się walczyć o przyznanie Kindergeld

Rozstałaś się ze swoim partnerem i obawiasz się, że teraz zostaniesz całkowicie odcięta od środków z Kindergeld? Usłyszałaś, że pieniądze należą się jemu, bo to on ma legalne zatrudnienie w Niemczech? Bzdura! Nie daj sobie wmówić, że Kindergeld Ci się nie należy.

Reklama

Bardzo często zranione kobiety odpuszczają temat Kindergeld i tym samym pieniądze, które nadal przychodzą na konto ojca, są całkowicie do jego dyspozycji. Trzeba to jak najszybciej zmienić i przepisać zasiłek na rodzica, który wychowuje dziecko. Nie przejmuj się, że nie znasz niemieckiego czy nie wiesz, gdzie ojciec dziecka mieszka i pracuje. Wiele z naszych klientek myślało, że były partner będzie utrudniał przyznanie im Kindergeld. Jednak mimo obaw zdecydowały się na współpracę z serwisem Odzyskajkindergeld.pl i przekonały się, że warto walczyć o należne świadczenia z Niemiec.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama