melanina

Melanina – co to jest, jakie funkcje pełni w organizmie. Jak zwiększyć poziom melaniny?

Melanina jest pigmentem, który odpowiada przede wszystkim za kolor skóry, oczu oraz włosów. Im go więcej, tym wszystko staje się ciemniejsze. Wystawiając skórę na działanie promieni UV, zwiększasz wydzielanie melaniny. Właśnie to powoduje, że się opalasz.
Reklama

Melanina – co to jest?

Melanina jest pigmentem, który występuje w ludzkim organizmie. Odpowiada on przede wszystkim za barwę skóry danego człowieka, a także wpływa na kolor włosów oraz tęczówek. Jej głównym zadaniem jest ochrona ciała przed promieniowaniem UV. Warto wiedzieć, że pigment ten występuje nie tylko u ludzi, ale i także u wielu zwierząt.

Rodzaje melaniny

Rodzajów melanin poznano już wiele, jednak w organizmie człowieka występują jedynie trzy. Są to:
  • eumelanina — jest jej w naszym organizmie najwięcej i charakteryzuje się barwą czarnobrązową
  • feomelanina — ten rodzaj melaniny ma kolor żółto-czerwony
  • neuromelanina — pigment ten występuje w obrębie układu nerwowego w tzw. substancji czarnej i miejscu sinawym. Produkują ją komórki nerwowe
zbliżenie na kobiecą twarz podzieloną na pół
zdjęcie ilustrujące/Canva

Funkcje melaniny w organizmie

Melanina pełni w organizmie człowieka kilka funkcji.
Reklama
Jednak najważniejszą z nich jest ochrona skóry oraz oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Barwniki obecne w skórze ochraniają jej głębsze warstwy. Mają one zdolność do rozpraszania promieniowania ultrafioletowego oraz jego absorpcji. Kiedy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych, organizm wydziela więcej melaniny, co powoduje opaleniznę. To jeszcze nie wszystko, naukowcy wciąż prowadzą badania nad zdolnością melaniny do neutralizowania metali ciężkich.

Melanina a melatonina

Melatonina i melanina to dwie różne substancje. Obie jednak występują w ludzkim organizmie.
Reklama
Są czasami mylone ze względu na podobnie brzmiące nazwy. Jednak w ludzkim ciele pełnią dwie zupełnie różne funkcje. Melanina to pigment odpowiedzialny za kolor skóry. Z kolei melatonina jest hormonem, który odpowiada za regulację naszego zegara biologicznego. Gdy słońce zaczyna zachodzić, rozpoczyna się wzmożona produkcja melatoniny. Później jej poziom spada, a Ty zaczynasz odczuwać senność. Najprościej rzecz ujmując, odpowiada ona za Twój dobry sen.

Jak zwiększyć poziom melaniny?

Zwiększyć produkcję melaniny może przede wszystkim promieniowanie UV. Im więcej dociera go do powierzchni skóry, tym więcej melaniny się produkuje w naszym organizmie. Jednak na zwiększone wydzielanie tego pigmentu wpływa też hormon alfa-melanotropowy oraz adrenokortykotropina. Co więcej, spożycie niektórych substancji mineralnych oraz witamin może zwiększyć wydzielanie melaniny, np. żelaza i wapnia oraz witamin A i B.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama