Ból ucha - jak możesz sobie pomóc?

Zdrowie Czwartek, 21 listopada 2019
Oceń:
4 / 30 głosów

ból ucha
Żaden ból nie należy do przyjemnych, ale chyba nic nie boli tak bardzo, jak ucho. Najczęściej konieczna jest wizyta u laryngologa, ale co zrobić, kiedy ból dorwie nas w weekend? W zależności od rodzaju zapalenia ucha, można spróbować leczyć dolegliwość na różne sposoby.

Zapalenie ucha objawia naprawdę różnie. W przypadku ucha zewnętrznego pojawia się obrzęk, a nawet niewielka utrata słuchu. Zapalenie ucha środkowego to zwykle problem dzieci i tutaj prócz okropnego bólu pojawia się też wysoka gorączka czy brak apetytu. Wirusy mogą wywołać zapalenie ucha wewnętrznego i w tym przypadku pojawiają się zwykle wymioty, nudności, a nawet naprawdę silne zawroty głowy.

Co zrobić, gdy pojawi się ból ucha?

Zwykle bywa tak, że ten ból od samego początku jest bardzo uporczywy i ostry, jednak na początku warto wziąć coś przeciwbólowego i sprawdzić, czy to przyniesie ulgę. Jeśli tak, a ból nie nawraca ze wzmożoną siłą, to być może trzeba po prostu przeczekać ten najgorszy czas.
Pamiętaj jednak, że infekcję związaną z uchem trzeba obowiązkowo wyleczyć do końca. Dlatego, jeśli lekarz zapisze Ci antybiotyk, nie rezygnuj z łykania pastylek, kiedy ból ustąpi, bo to może wiązać się z poważnymi powikłaniami. Możesz nawet całkowicie stracić słuch.

Domowe sposoby na ból ucha?

Jeśli nie chcesz od razu sięgać po apteczne specyfiki, spróbuj sobie pomóc domowymi sposobami na ból ucha. O tym, co możesz zrobić, przeczytasz w galerii.

Zobacz też:

Męczy Cię ból gardła? Sprawdź, jak sobie z nim poradzić.
Sposoby na ból menstruacyjny.
Szybki sposób na ulgę w bólu pleców.

Ciepły okład to najlepsze, co możesz sobie zafundować gdy boli Cię ucho. Jeśli masz w domu termofor, wykorzystaj to. Nalej do niego gorącej wody i przyłóż do ucha. Taki termofor wodny może też z powodzeniem zastąpić poduszkę. Warto też spróbować z ziołami. Świeża bazylia i babka, podgrzane na patelni i zawinięte w ściereczkę, a później przyłożone do bolącego ucha również pomogą zmniejszyć ten ból.

Źródło: pl.freepik.com