kwas azelainowy

Kwas azelainowy – efekty, kiedy stosować, skutki uboczne i przeciwwskazania

Kwas azelainowy to substancja aktywna, dzięki której skutecznie walczy się z trądzikiem i przebarwieniami. Możesz skorzystać z jego dobrodziejstw w salonie kosmetycznym, ale także w domu, stosując kosmetyki, w których ten kwas występuje. Jakie jeszcze przynosi efekty? Kiedy najlepiej go stosować?
Reklama

Czym jest kwas azelainowy?

To substancja aktywna, która jest wytwarzana w naturalny sposób przez drożdże o nazwie Malassezia furfur, które, co ciekawe, są częścią fizjologicznej skóry, ale także można je spotkać w życie, pszenicy i jęczmieniu. Kwas najczęściej wykorzystywany jest w salonach kosmetycznych i dermatologicznych jako składnik wielu kosmetyków i z reguły występuje w stężeniu 15-20%, a przy specjalistycznych zabiegach korzysta się z wyższych stężeń. Do użytku domowego najlepiej wybierać takie sera, kremy i peelingi, w których jest 5%.
kwas azelainowy w kosmetykach do pielęgnacji skóry
canva.com

Kwas azelainowy – właściwości i działanie

Szczególnie poleca się go osobom, które mają skórę problematyczną.
Reklama
Powinien po niego sięgnąć każdy, kto boryka się z trądzikiem, trądzikiem różowatym, atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, rumieniem, a także, gdy ma tendencję do nawracającego zapalenia mieszków włosowych. Jak widać, ma szeroki wachlarz działania. Jakie jeszcze ma właściwości?
 • przeciwzapalne - jeśli masz stany zapalne, możesz śmiało sięgnąć po ten kwas
 • bakteriobójcze - skutecznie zwalcza bakterie tlenowe i beztlenowe. Pamiętajmy, że gdy znajdują się one na skórze, niestety bardzo często wpływają na rozwój stanów zapalnych
 • antyoksydacyjnie - z tego ucieszy się każda kobieta! Po pierwsze zwalcza wolne rodniki, a po drugie zmniejsza zmarszczki
 • seboregulujące i keartoliczne - jeśli masz zaskórniki zamknięte i otwarte, kwas sprawi, że będą one mniej widoczne
 • Kiedy stosować kwas azelainowy?

  Warto wspomnieć, że kwas azelainowy mogą stosować kobiety w ciąży, ale tylko i wyłącznie po konsultacji lekarskiej i kosmetologicznej.
  Reklama
  Dlaczego tak ważna jest rozmowa ze specjalistą? Przede wszystkim chodzi o to, że często w kosmetykach z kwasem azelainowym występuje także kwas salicylowy, a ten już niestety nie jest wskazany w błogosławionym stanie. W sieci pojawia się wiele mitów na temat stosowania tej substancji. Podobno nie można używać jej latem. To jest oczywiście nieprawda. Dermatolodzy informują, że nie ma bezwzględnego zakazu, jeśli chodzi o stosowanie kwasu w letnie dni, ale niezbędna jest ochrona przeciwsłoneczna o każdej porze roku! (Szczególnie zaleca się stosowanie kremów z filtrem SPF50)
  fiolka z kwasem azelainowym
  canva.com

  Skutki uboczne i przeciwwskazania

  Często po nałożeniu kosmetyku z kwasem może pojawić się rumień, świąd, a nawet pieczenie lub delikatne złuszczanie naskórka.
  Reklama
  Jednak dość szybko one znikają podczas dalszego stosowaniu kosmetyku. Jeśli jednak zauważysz nasilenie się trądziku, łojotokowego zapalenia skóry lub nasilenia objawów astmy, skonsultuj się z lekarzem. Ponadto kwasu nie powinny stosować osoby nadwrażliwe na ten składnik i takie, które mają ciemną karnację. Bezsprzecznie należy także zadbać o to, aby kwas nie dostał się do oczu, ponieważ może doprowadzić do silnego podrażnienia.
  Reklama
  Autor - Olga Szarycka
  Autor:
  |
  redaktor zaradnakobieta.pl
  o.szarycka@zaradnakobieta.pl
  Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
  Google news icon
  Obserwuj nas na
  Google news icon
  Udostępnij artykuł
  Reklama
  Reklama
  Reklama