15 sposobów na zmniejszenie kosztów wyprawki szkolnej

15 sposobów na zmniejszenie kosztów wyprawki szkolnej

Środkowa część roku jest dla wielu rodziców niezwykle trudna pod względem finansowym. Wakacje, które trzeba swojej pociesze w jakiś sposób zorganizować – w końcu nie ma szkoły a my musimy pracować i nie zostawimy dziecka samemu sobie. Wyjazd do babci na wieś – koszt niewielki, kolonie – już znacznie silnie ciągną po kieszeni. Sami również chcielibyśmy odpocząć gdy udamy się na dwutygodniowy urlop, a za wspólny wyjazd z rodziną na pewno nie zapłacimy mało.
Reklama
Gdy natomiast zakończą się już wydatki związane z wakacjami, to mniej więcej w połowie sierpnia zaczynamy zdawać sobie sprawę, że konieczne jest skompletowanie wszelkich niezbędnych rzeczy do szkoły. W końcu dziecko musi mieć wygodny tornister czy plecak, strój gimnastyczny, zeszyty oraz wszelkie przypory papiernicze. W tym czasie również zmienia się pora roku, robi się znacznie chłodniej i po wyjęciu cieplejszych ubrań okazuje się, że rękawy i nogawki stały się o jakieś dwa centymetry za krótkie. Przychodzi kolejny wydatek w postaci zakupu nowej garderoby dla pociechy w większym rozmiarze. Istnieje oczywiście szereg sposobów na poradzenie sobie z tymi dodatkowymi wydatkami, które tak kumulują nam się w krótkim okresie czasu, a oto one: 1. Oszczędzanie Metoda ta z całą pewnością wymaga silnego zdyscyplinowania. W końcu zdajemy sobie sprawę z tego, że będziemy potrzebować większej gotówki aby wyprawić dziecko do szkoły. Możemy więc stworzyć w banku osobne subkonto i odkładać tam co miesiąc niewielką sumę na ten cel lub zbierać w domu „do skarpety”. Jeśli uda nam się w ten sposób uzbierać potrzebną sumę i nie wydać pieniędzy na inny cel to z całą pewnością jest to godne pochwały. Jednak rozwiązanie to przyniesie korzyści dopiero za rok a my już teraz potrzebujemy funduszy. 2. Dofinansowanie wyprawki szkolnej Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi projekt wsparcia, dzięki któremu możliwe jest otrzymanie dofinansowania na zakup podręczników dla dziecka. A jak wiadomo to właśnie one najsilniej ciągną nas po kieszeni. W bieżącym roku (2014) kwota jaka uprawnia do otrzymania pomocy w postaci „wyprawki szkolnej” wynosi 539 zł na jednego członka rodziny. Programem objęte są również dzieci niepełnosprawne. Zwrot kosztów poniesionych na zakup podręczników może wynieść od 175 zł do 770. Rodzice najpierw muszą samodzielnie zakupić niezbędne podręczniki. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o zwrot kosztów w szkole, łącznie ze wszystkimi paragonami.
Reklama
Pieniądze z MENu muszą dotrzeć do rodziców najpóźniej do 17 listopada. 3. Dofinansowanie z gminy Jeśli dziecko pochodzi z rodziny wielodzietnej (minimum troje dzieci) oraz jeśli gmina posiada fundusze na dofinansowanie zakupu podręczników można uzyskać pomoc w tej kwestii. Wnioski o dofinansowanie składa się w szkole do której dziecko będzie uczęszczać najpóźniej do 5 września. Otrzymanie wsparcia z gminy uzależnione jest od decyzji dyrektora szkoły i ubiegać się o nie mogą rodziny, u których miesięczny dochód na jednego członka rodziny przekracza narzuconą przez ministerstwo kwotę 539zł. 4. Pomoc Caritasu Caritas już szósty raz z rzędu organizuje akcję pod hasłem „tornister pełen uśmiechów”. Za pośrednictwem sms-owej zbiórki zbierane są pieniądze, za które następnie kupowane są tornistry z pełnym wyposażeniem dla dzieci z biedniejszych rodzin. Równolegle w tym samym czasie w licznych kościołach w Polsce organizowane są zbiórki, ustawia się kosze do których można wkładać różnego typu artykuły szkolne, które mogą być przydatne dzieciom w trakcie nauki. Następnie przygotowuje się odpowiednie zestawy. W celu uzyskania pomocy należy zgłosić się do biura Caritasu. 5. Darmowy elementarz W bieżącym roku wprowadzona została reforma na mocy, której powstał darmowy podręcznik, dla dzieci do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Obecnie trafił on do części szkół w Polsce, które wyraziły chęć edukowania za jego pomocą. Planowane jest stopniowe poszerzanie zasięgu książek. Z czasem mają z nich korzystać dzieci we wszystkich publicznych szkołach podstawowych oraz gimnazjalnych. Ministerstwo nie zamierza natomiast tworzenia darmowych podręczników dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych gdyż na etapie gimnazjum kończy się w naszym kraju obowiązek edukacji. 6. Chwilówka Z tego rozwiązania warto skorzystać jeśli zabraknie nam niewielkiej sumy, którą w następnym miesiącu będziemy w stanie uregulować. Wiele firm oferuje obecnie udzielenie  pożyczki na bardzo korzystnych warunkach (przykładowo na Wonga.com całkowity koszt pożyczki to 10 złotych bez względu na to ile pożyczymy - więc praktycznie nie płacimy za taką pożyczkę).
Reklama
Jest to bardzo proste, pieniądze otrzymujemy bez wychodzenia z domu. Za pośrednictwem Internetu wypełniamy krótki wniosek, następnie jesteśmy zobligowani do wykonania przelewu z własnego konta bankowego w wysokości najczęściej 1 grosza – ma to na celu potwierdzenie naszych danych osobowych. Gdy przelew zostanie zaksięgowany na koncie pożyczkodawcy, decyzja podejmowana jest automatycznie najczęściej w przeciągu maksymalnie 15 minut, a niezbędną gotówkę mamy na koncie nawet jeszcze tego samego dnia. Jest to znacznie wygodniejsze i szybsze niż pożyczki bankowe, które wymagają dużo większej ilości dokumentów, formalności oraz czasu oczekiwania na decyzję.

7. Konkursy Pod koniec wakacji wiele firm i instytucji organizuje konkursy dla dzieci, w których mogą one wygrać wyprawkę do szkoły. Najczęściej jest to w pełni wyposażony tornister. Jeśli uda nam się wygrać w takim plebiscycie, co z pewnością do łatwych zadań nie należy ze względu na ilość chętnych, to do zakupu pozostaną nam podręczniki i ewentualnie ubrania. 8. Antykwariaty, szkolne targi książek W wielu miastach działają antykwariaty książkowe, które na początku wakacji skupują stare podręczniki, a następnie sprzedają je w trakcie ich trwania. W takich miejscach z całą pewnością dokonamy znacznie tańszego zakupu. Jeśli natomiast nasza pociecha będzie kontynuować naukę w tej samej szkole warto zorientować się jeszcze przed wakacjami czy organizowane są targi na których dzieci ze starszych klas sprzedają swoje podręczniki. W ten sposób znacząco zaoszczędzimy. 9. Lumpeksy Wiele osób wstydzi się ubierania w tego typu sklepach. Jednak jeśli umiemy dobrze szukać możemy wyszperać wspaniałe markowe perełki. Dzięki temu ubieramy się oryginalnie i niepowtarzanie. To również dobre rozwiązanie na zakup ubrań dla dzieci, które szybko ze swoich wyrastają.
Reklama
Poświęcając dzień lub dwa na buszowanie po lumpeksach możemy pozostać bogatsi o sporą sumkę. 10. Markety Obecnie otaczają nas liczne centra handlowe a pośród nich markety i desconty, w których najczęściej już od początku sierpnia prowadzone są akcje pod hasłami „witaj szkoło”. Ceny muszą być konkurencyjne, abyśmy właśnie tam wybrali się na zakupy, więc wszelkie zeszyty, kredki, pisaki i inne materiały papiernicze niezbędne do szkolnego tornistra kupimy tam za niewielkie pieniądze. Warto poszukać informacji w naszym regionie, gdyż bardzo często antykwariaty bądź księgarnie organizują w holach lub na parkingach takich wielkich sklepów kiermasze książek, gdzie możemy znaleźć potrzebne podręczniki w niskich cenach. 11. Znajomi Jeśli nasi znajomi mają o rok starsze dziecko możemy odkupić od nich podręczniki, a także może się okazać, że ich dzieci wyrosły ze swoich ubrań, a będą akurat na nasze i uda nam się oszczędzić na tych dwóch elementach. Do zakupu pozostanie nam zakup nowych zeszytów oraz ewentualnie innych artykułów papierniczych. 12. Allegro Allegro jest kopalnią dobrych okazji. Możemy tu zakupić za grosze wiele rzeczy dla naszych dzieci. Jeśli zamierzamy zaopatrzyć się w artykuły papiernicze najlepiej znaleźć jednego sprzedawcę, który w swojej ofercie aukcyjnej posiada wszystko czego potrzebujemy. Produkty umieścimy w koszyku, dokonamy tylko jednej płatności, a dzięki temu, że kupujemy od jednej osoby zapłacimy tylko raz za przesyłkę. Jeśli chodzi zaś o ubrania dla dzieci, to wszystko uzależnione jest od wieku naszych pociech. Jednak jeśli dobrze poszukamy możemy znaleźć całe paczki używanych ubrań w dobrym stanie w określonym rozmiarze. Przesyłka będzie jednorazowa, a koszt całej paczki najczęściej nie jest zbyt wygórowany. Jeśli znajdziemy wystawioną aukcję, bez określonej ceny minimalnej to możemy kupić duży zestaw za naprawdę niewielkie pieniądze.
Reklama
A wszystko to bez wychodzenia z domu. 13. Serwisy ogłoszeniowe W Internecie funkcjonuje wiele serwisów ogłoszeniowych. Niektóre mają zasięg ogólnopolski, jednak najczęściej istnieje również możliwość przeglądania jedynie ogłoszeń z naszej okolicy. Jeśli poszukujemy ubrań i podręczników bardzo przydatne mogą okazać się wszelkiego rodzaju serwisy regionalne/lokalne. Znajdziemy na nich mnóstwo ofert od innych rodziców, którzy chcą się pozbyć rzeczy które stały się u nich już zbędne. Plusem takiego rozwiązania jest z pewnością to że nie płacimy za przesyłkę, gdyż osoby te najczęściej mieszkają niedaleko nas i możemy zakupione produkty samodzielnie odebrać. 14. Serwisy społecznościowe Na różnego rodzaju serwisach społecznościowych w łatwy sposób możemy nawiązać kontakt z osobami z naszej okolicy. Tworzą się grupy na których można wymieniać się i sprzedawać różne rzeczy, w tym między innymi te po naszych pociechach. Dzięki temu można zarobić parę groszy na kolejne zakupy, pozbyć się niepotrzebnych rzeczy jak również kupić używane przedmioty, których potrzebujemy, w dobrym stanie za niewielkie pieniądze. 15. Planowanie Dokładne zaplanowanie tego co musimy kupić, co jest niezbędne od razu a co może poczekać tydzień czy dwa oraz to ile możemy przeznaczyć pieniędzy pozwoli nam na zrobienie znacznie efektywniejszych i tańszych zakupów. Przede wszystkim udając się do sklepu z listą nie kupimy mnóstwa niepotrzebnych rzeczy, które tylko zajmą miejsce – bo nam się podobały. Kupimy to co konieczne i wydamy mniej. Przełom sierpnia i września jest trudnym okresem dla rodziców ze względu na finanse. Aby poradzić sobie w tym czasie i aby na nic nie zabrakło pieniędzy warto odpowiednio się przygotować. Zaplanować budżet i wybrać najlepsze opcje w poszukiwaniu oszczędności. Oczywiście nie rezygnujemy z zakupu niezbędnych rzeczy, tylko znajdujemy metodę aby kupić taniej, dzięki czemu wystarczy na wszystko. Marta  
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama