Jak nie pozwolić sobą manipulować?

Jak nie pozwolić sobą manipulować?

Jak nie poddawać się manipulacjom osobom trzecim? To zadanie trudne. Wystarczy jednak poznać parę zasad arkanów człowieka, który manipulować sobą nie daje, a wszystko przyjdzie nam z łatwością. Przede wszystkim warto się zastanowić: kto nami manipuluje, czyje zachowania należy baczniej obserwować? Wyłonienie manipulanta pośród naszego otoczenia, to już połowa całego sukcesu!

Jak zachowują się manipulanci?

Przede wszystkim są perfekcjonistami. Świetnie się maskują i wtapiają w otoczenie. Nie dają po sobie poznać, że oczywiście starają się nim manipulować. Chcą wszystko zagarnąć dla siebie, nie patrzą na emocje i uczucia innych, wszystko robią z góry założonym planem. Wymuszają nawet najbardziej proste rzeczy, tylko po to, żeby samemu nie musieć ich wykonywać. Manipulanta poznać łatwo. To osoba, która zawsze coś planuje i zawsze o coś prosi. Ma on tylko jeden cel – wymuszenie czegokolwiek od drugiej osoby.

Jak manipulant traktuje innych ludzi?

Wykorzystuje on techniki manipulacyjne, a w tym zastraszanie i groźby, ale również – o czym wszyscy nie pamiętamy – miłe słowa, komplementy i prośby. Swoje zachowanie dostosowuje do tego, od kogo próbuje wyłudzić informacje. Manipulant pokazuje swoją sympatię lub antypatię. Raz obrany sposób będzie wykorzystywał przez cały czas. Jeśli raz zaobserwujemy jakieś jego działanie, raczej nie zacznie on stosować innej techniki manipulacji. Do czasu, kiedy obecnie obrana taktyka nie przyniesie mu rezultatów.

Określenie swoich uczuć odnośnie manipulanta

Zróbmy prostą listę rzeczy, które wykonaliśmy dla manipulanta. Wypiszmy również te, których nie zrobiliśmy, chociaż widocznie manipulant próbował je na nas wymusić. Dopiszmy do tej listy nasze uczucia, które wtedy się w nas rozpalały: co czuliśmy, jaką postawę przyjęliśmy, jak rozmawialiśmy z osobą manipulującą, jakie myśli i odczucia pojawiły się po próbie wymuszenia czegoś? Teraz sprawdźmy na liście, kiedy ulegamy manipulantowi. To będą nasze słabe punkty, najsłabsze ogniwa w naszym zachowaniu. Wystarczy je zmienić, biorąc szczególnie pod uwagę te sytuacje, w których potrafiliśmy „oprzeć” się manipulacjom. Teraz wiemy już, w jakich chwilach ulegamy, a w jakich walczymy – na co musimy zwrócić uwagę w naszych relacjach z manipulatorem. Zmiana swojego zachowania nie będzie łatwa, ale z pewnością opłacalna. Nie przejmuj się przy tym wszystkimi epitetami, którymi obdarzyć cię może manipulant – nigdy mu także nie wierz. Nie przyjmuj do siebie niczego, co mówi – wszystko bowiem jest oszustwem. Stań na straży swoich własny praw. Już nigdy nie dawaj sobą manipulować.
Udostępnij artykuł