Jak nie pozwolić sobą manipulować?
Jak nie poddawać się manipulacjom osobom trzecim? To zadanie trudne. Wystarczy jednak poznać parę zasad arkanów człowieka, który manipulować sobą nie daje, a wszystko przyjdzie nam z łatwością. Przede wszystkim warto się zastanowić: kto nami manipuluje, czyje zachowania należy baczniej obserwować? Wyłonienie manipulanta pośród naszego otoczenia, to już połowa całego sukcesu!
Reklama
Jak zachowują się manipulanci?
Przede wszystkim są perfekcjonistami. Świetnie się maskują i wtapiają w otoczenie. Nie dają po sobie poznać, że oczywiście starają się nim manipulować. Chcą wszystko zagarnąć dla siebie, nie patrzą na emocje i uczucia innych, wszystko robią z góry założonym planem. Wymuszają nawet najbardziej proste rzeczy, tylko po to, żeby samemu nie musieć ich wykonywać. Manipulanta poznać łatwo. To osoba, która zawsze coś planuje i zawsze o coś prosi. Ma on tylko jeden cel – wymuszenie czegokolwiek od drugiej osoby.Jak manipulant traktuje innych ludzi?
Wykorzystuje on techniki manipulacyjne, a w tym zastraszanie i groźby, ale również – o czym wszyscy nie pamiętamy – miłe słowa, komplementy i prośby. Swoje zachowanie dostosowuje do tego, od kogo próbuje wyłudzić informacje. Manipulant pokazuje swoją sympatię lub antypatię.Reklama
Określenie swoich uczuć odnośnie manipulanta
Zróbmy prostą listę rzeczy, które wykonaliśmy dla manipulanta. Wypiszmy również te, których nie zrobiliśmy, chociaż widocznie manipulant próbował je na nas wymusić. Dopiszmy do tej listy nasze uczucia, które wtedy się w nas rozpalały: co czuliśmy, jaką postawę przyjęliśmy, jak rozmawialiśmy z osobą manipulującą, jakie myśli i odczucia pojawiły się po próbie wymuszenia czegoś? Teraz sprawdźmy na liście, kiedy ulegamy manipulantowi.Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Jak radzić sobie z manipulacją?
Z manipulacją spotykamy się na co dzień. Wokół nas jest mnóstwo toksycznych osób, choć często nie zauważamy odpowiednio wcześnie, że mamy z nimi kontakt. Gdy przychodzi ten czas, wydaje się już być za późno, by się od nich uwolnić. Jesteśmy już pod ich wpływem.
12 cech sekt – poznaj, czym się one wyróżniają
Sekty są jednymi z najbardziej niebezpiecznych grup społecznych, w które możemy zostać z łatwością wprowadzeni. Z łacińskiego secta oznaczało zasady, naukę, kierunek czy drogę. Jest więc to stowarzyszenie powiązanych ze sobą jednym celem ludzi, którzy dążą do obrania pewnej drogi i kierowania się powszechnymi dla nich zasadami.
8 sposobów jak uchronić się przed sektą
Możemy być tego mocno nieświadome, ale członkowie sekt, którzy mają za zadanie znajdywanie nowych „owieczek”, czają się wszędzie. Przystanki autobusowe, kina, supermarkety. Najczęściej nienagannie ubrani, przemili, usłużni, bardzo przyjemni w rozmowie. Namawiają do przyjścia na spotkanie, na zaangażowanie się na krótką chwilę. Na tym etapie nic nie jest zobowiązujące, a wspólnota przez nich przedstawiana rysuje się bardzo ciekawie i kolorowo. Zachęcają sztuczkami psychologicznymi i zwykłą umiejętnością rozczytywania ludzkich osobowości i charakterów – wiedzą, jak kogo „zajść”, w jaki sposób przekonać do swoich racji.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl