Dieta przeciwgrzybicza – na czym polega i kto powinien ją stosować?
Dieta przeciwgrzybicza jest rodzajem wsparcia w leczeniu grzybicy układu pokarmowego, tuż obok leczenia farmakologicznego. Dzięki niej o wiele łatwiej i szybciej jest wrócić do pełni zdrowia. Oczywiście w tym celu niezbędne jest stosowanie się do wszystkich zaleceń diety przeciwgrzybiczej. Na czym dokładnie ona polega, co powinnaś spożywać, stosując ją, a czego zdecydowanie unikać?
Reklama
Dieta przeciwgrzybicza – na czym polega?
Dieta przeciwgrzybicza stanowi jeden z elementów leczenia choroby zwanej kandydozą. Jest to rodzaj grzybicy, który dość często atakuje przewód pokarmowy. Często dając bardzo przykre dolegliwości. Wspomnianą dietę stosuje się, aby je zniwelować. Głównym założeniem diety przeciwgrzybiczej jest spożywanie produktów niskowęglowodanowych. Posiłki w tej diecie powinny być komponowane głównie z warzyw surowych lub gotowanych i surówek, a także produktów bogatych w białka.Kto powinien stosować dietę przeciwgrzybiczą?
Dieta przeciwgrzybicza powinna być stosowana przede wszystkim przez osoby, których odporność w ostatnim czasie uległa pogorszeniu, a także przez tych, którzy często stosują antybiotyki. Zaleca się ją też kobietom zażywającym doustną antykoncepcję. Nad wybraniem takiego rodzaju odżywiania powinny zastanowić się też osoby, które narażone są na permanentny stres, chorujące na cukrzycę, zespół jelita drażliwego, a także na celiakię. Z kolei diety przeciwgrzybiczej powinny unikać osoby, które ze względów zdrowotnych muszą stosować dietę lekkostrawną.Dieta przeciwgrzybicza – produkty wskazane
Dieta przeciwgrzybicza zakłada ograniczenie produktów, w których znajduje się dużo węglowodanów, zwłaszcza prostych.Reklama
- kasze gruboziarniste
- brązowy i dziki ryż
- niskotłuszczowe jogurty naturalne
- ziarna, orzechy i siemię lniane
- warzywa sezonowe
- owoce cytrusowe
- chleb bez drożdży na zakwasie
- oleje roślinne nierafinowane
- woda
- ryby
- owoce morza
- rośliny strączkowe
zdjęcie ilustrujące/Canva
Zakazane produkty na diecie przeciwgrzybiczej
Jest szereg produktów, których nie powinno się stosować w diecie przeciwgrzybiczej.Reklama
- słodycze i wypieki cukiernicze
- żywność wysoko przetworzona
- chleb z białej mąki z drożdżami
- dania z dużą ilością białej mąki
- sery pleśniowe i topione
- alkohol
- słodkie napoje gazowane
- gotowe sosy — keczup, musztarda
- tłuste mięsa i wędliny
Dieta przeciwgrzybicza, a kawa
W diecie przeciwgrzybiczej lepiej jest unikać kawy. Zawarta w tym napoju kofeina powoduje w organizmie napięcie i stres. Są to warunki, które sprzyjają rozwojowi Candidy. Ponadto, kofeina zaburza też prawidłową florę bakteryjną, co sprzyja rozwojowi i innych patogenów np. gronkowców czy paciorkowców.Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Skąd czerpać rzetelną wiedzę o zdrowym trybie życia?
Media społecznościowe aktywnie promują zdrowy tryb życia. Nawiązują do niego zarówno specjaliści, jak i znani influencerzy. Temat nie schodzi z ust, co właściwie stanowi przejaw pewnej odpowiedzialności społecznej, która zrodziła się w ostatnich latach. Jednak błędnie przekazywane zasady lub popadanie w skrajności związane ze stylem życia typu fit potrafią wyrządzić dużo więcej złego niż dobrego.
Dieta idealna dla Twoich oczu, czyli co jeść, aby poprawić wzrok?
Dbanie o wzrok w praktyce nie sprowadza się jedynie do regularnych wizyt u okulisty, robienia przerw podczas pracy przy komputerze czy noszenia okularów z odpowiednio dobranymi szkłami. O zdrowie oczu należy dbać także poprzez stosowanie dobrze zbilansowanej diety. Jakich produktów spożywczych nie powinno zatem zabraknąć w Twoim codziennym jadłospisie?
Zbilansowana dieta - co to w praktyce oznacza?
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że odżywianie jest kluczowe w kwestii zachowania zdrowia i sprawności. Bardzo często słyszymy o nowych, cudownych dietach, które mają sprawić, że będziemy zdrowi, szczupli i szczęśliwi. Jak się zwykle okazuje, sposoby odżywiania, tak samo jak wszystko inne, przemija wraz z nastaniem nowych trendów. Odpowiedzią na to jest ustalenie zbilansowanej diety, która odpowiada indywidualnym potrzebom każdego z nas.
Reklama
Reklama
© 2022 ZaradnaKobieta.pl