azalia doniczkowa

Azalia doniczkowa – wymagania, pielęgnacja, podlewanie

Azalia doniczkowa to przepiękna roślina kwitnąca, która idealnie wpisuje się w każdego rodzaju wnętrza. Jej kolorowe kwiaty nadają iście magicznego klimatu. Kwitnący krzew ogrodowy wstępujący naturalnie w Japonii liczy kilkadziesiąt odmian, a kilka z nich nadaje się do uprawy doniczkowej. Wyjaśniamy jak uprawiać azalię w domu i które odmiany poradzą sobie w tych warunkach najlepiej.
Reklama

Odmiany azalii do uprawy domowej

Licząca wiele odmian oraz gatunków roślina daje wiele możliwości jeśli chodzi o aranżację ogrodu zgodnie z podstawowymi zasadami. W domowych warunkach najlepiej sprawdzą się azalie:
 • japonica (azalia japońska)
 • indica (azalia indyjska)
 • Azalia doniczkowa – wymagania i pielęgnacja

  Uprawa rośliny w domu stawia spore wyzwanie szczególnie w kontekście zapewnienia jej odpowiedniego dostępu do światła. Warto uważać na bezpośrednie silne nasłonecznienie, które może spowodować poparzenie liści oraz kwiatów. Najlepszym miejscem dla azalii będzie to zlokalizowane 1-2 metry od okna po stronie zachodniej lub południowej. Azalie nie lubią przeciągów, dlatego też należy unikać ustawiania ich w pobliżu często otwieranych okien.
  Reklama
  Optymalna temperatura uprawy tych kwiatów to ok. 20 stopni C.

  Podłoże dla azalii doniczkowej

  Azalia lubi lekkie, przepuszczalne i lekko kwasie podłoże (pH 4,0-5,0). Uniwersalna ziemia do roślin kwitnących z domieszką torfu będzie w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem. Zarówno domowa jak i ogrodowa uprawa azalii powinna uwzględniać solidną warstwę drenażu przygotowaną z keramzytu ogrodniczego tuż pod bryłą korzeniową.
  kwiat azalii doniczkowej
  canva.com

  Azalia – podlewanie i nawożenie

  Podlewanie azalii to zabieg istotny dla jej prawidłowego rozwoju i atrakcyjnego wyglądu.
  Reklama
  Ziemia nie może być ani za mokra, ani zbyt sucha. W pierwszym przypadku bardzo łatwo doprowadzić do gnicia układu korzeniowego natomiast przesuszenie może zakończyć się opadaniem liści i zrzucaniem kwiatowych pąków. Azalia doniczkowa zimą powinna być podlewana nieco rzadziej, lecz bez nadmiernego przesuszenia podłoża. Umiarkowanie wilgotne podłoże jest kłopotliwe do utrzymania, ponieważ wiąże się ze stałą jego kontrolą. Nawadnianie powinno odbywać się tylko wtedy gdy górna warstwa ziemi lekko przeschnie. Nawożenie azalii domowej zaleca się wykonywać przy użyciu bogatych w fosfor i potas mieszanek nawozowych do roślin kwitnących lub rododendronów – dwa razy w miesiącu w okresie od kwietnia do sierpnia.
  azalie doniczkowe w betonowych pojemnikach
  canva.com

  Azalia doniczkowa po przekwitnięciu

  Roślina, która przekwitnie potrzebuje okresu regeneracji, aby ponownie wypuścić przepiękne kwiatostany.
  Reklama
  Na czas spoczynku należy warto zmienić miejsce ustawienia rośliny na nieco chłodniejsze (w okolicach 13 stopni C). Azalia po przekwitnięciu potrzebuje również kilkutygodniowego odpoczynku od regularnego podlewania. Należy jednak pamiętać, by nie dopuścić do całkowitego przesuszenia podłoża.
  Reklama
  Autor - Olga Szarycka
  Autor:
  |
  redaktor zaradnakobieta.pl
  o.szarycka@zaradnakobieta.pl
  Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
  Google news icon
  Obserwuj nas na
  Google news icon
  Udostępnij artykuł
  Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
  Reklama
  Reklama
  Reklama