daktylowiec kanaryjski

Daktylowiec kanaryjski – uprawa w domu, wymagania, podlewanie

Daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis) to tropikalna roślina znana również jako palma kanaryjska, palma daktylowa lub palma królewska. Jej uprawiana w doniczce zyskuje na coraz większej popularności między innymi za sprawą znanych sieci dyskontowych, które sprzedają ją w atrakcyjnych cenach. Naturalnie występuje na terenach zachodniej Afryki i Wysp Kanaryjskich. Wyjaśniamy jak uprawiać daktylowca w doniczce!
Reklama

Palma kanaryjska

Gatunki daktylowców różnią się od siebie przede wszystkim wysokością, tempem wzrostu oraz wymaganiami uprawy. Daktylowiec kanaryjski wyróżnia się na tle pozostałych odmian niestandardowymi właściwościami adaptacyjnymi, co znacząco wpływa na utrzymanie rośliny w warunkach domowych.
palma królewska w białej donicy
canva.com

Daktylowiec kanaryjski – wymagania

Mimo iż stanowisko dla palmy kanaryjskiej powinno być dobrze nasłonecznione, to należy unikać stawiania jej bezpośrednio przy oknie. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w momencie wystawiania rośliny na balkon lub taras w najcieplejsze miesiące.
Reklama
Działanie silnych promieni słonecznych jak w przypadku większości zielonych roślin doniczkowych może skutkować poparzeniem liści. Chłodne przeciągi również mogą palmie zaszkodzić, więc nie zaleca się stawiać doniczki z daktylowcem w pobliżu często uchylanego okna. Daktylowiec kanaryjski uwielbia ciepło i wysoką wilgotność powietrza, którą można zapewnić mu poprzez zraszanie liści miękką wodą lub użycie nawilżacza powietrza. Warto zainwestować w urządzenie jeśli posiadasz więcej roślin lubiących tropikalny klimat, a zaliczają się do nich między innymi monstera czy skrzydłokwiat.

Jaka ziemia dla daktylowca kanaryjskiego?

Jeśli chcesz uchronić swoją palmę przed chorobą grzybową, to koniecznie powinnaś zadbać o odpowiednie podłoże, które nie będzie zatrzymywać dużej ilości wody. Najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem będzie ziemia do palm i tropikalnych roślin zielonych o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5) z dodatkiem włókna kokosowego lub gliny.
Reklama
Zakupioną roślinę warto przesadzić zaraz po przyniesieniu jej do domu. Na dnie doniczki z otworami należy przygotować solidną warstwę drenażu, który zadba o odprowadzanie nadmiaru wody oraz odpowiednią cyrkulację powietrza.
palma daktylowa w donicy
canva.com

Daktylowiec kanaryjski – podlewanie i nawożenie

Uprawa palmy w domowych warunkach to przede wszystkim odpowiednie nawadnianie. Jak to robić w przypadku daktylowca kanaryjskiego? Zabieg podlewania powinien być wykonywany w chwili lekkiego wyschnięcia górnej warstwy ziemi - latem zazwyczaj ok. co 3-4 dni, natomiast zimą częstotliwość nawadniania powinna zostać ograniczona - raz na 8-10 dni.
Reklama
Do podlewania palmy kanaryjskiej używaj tylko i wyłącznie miękkiej wody. Nawożenie daktylowca przyspieszy jego rozwój i na pewno wpłynie pozytywnie na jego wygląd. Aby cieszyć się w pełni odżywioną roślina, należy nawozić ją od końca marca do września w dwutygodniowych odstępach. Dedykowany nawóz do palm będzie i roślin zielonych będzie w tym wypadku najrozsądniejszym wyborem.

Przesadzanie palmy królewskiej

Daktylowiec kanaryjski nie wymaga częstego przesadzania. Młode okazy zaleca się przesadzać do nieco większych doniczek raz na dwa lata. Duże i wieloletnie palmy mogą zostać poddane wymianie górnej warstwy podłoża.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama