Zabawki sensoryczne – czym są i jakie warto wybrać?
Udostępnij Google News
Dziecko

Zabawki sensoryczne – czym są i jakie warto wybrać?

Prawidłowy rozwój dziecka jest niezwykle ważny już od pierwszych dni jego życia, dlatego warto go wspomagać – np. zabawkami sensorycznymi. Czym są i jakie wybrać? Dowiesz się z tego artykułu!

Co to są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne to gadżety, które niezwykle korzystnie wpływają na rozwój malucha. Ich główną rolą, poza rekreacyjną, jest kształcenie u dzieci konkretnych umiejętności, przede wszystkim dotyczących zmysłów, czyli słuchu, wzroku i dotyku, a także motoryki małej. W późniejszym etapie życia malca, dochodzi też ćwiczenie motoryki dużej (np. utrzymywania równowagi), zdolności logicznego myślenia oraz kształtowanie wyobraźni i umiejętności skupienia.

Zabawkami sensorycznymi mogą być maty, miękkie materiałowe książki, pluszowe kostki, grzechotki i inne gadżety wykonane z materiałów, które szeleszczą, pozwalają się ściskać, gryźć i tak dalej. Na rynku znajdziesz wiele przeróżnych modeli, dlatego warto przed zakupem zapoznać się z co najmniej kilkoma zabawkami oferowanymi przez producentów. Duży wybór produktów znajdziesz na stronie: https://www.empik.com/zabawki/zabawki-dla-najmlodszych/zabawki-sensoryczne.

Aby zrozumieć dlaczego zabawki sensoryczne wpływają korzystnie na rozwój dziecka, warto poznać ich ogólne działanie. Oparte jest ono na pobudzaniu umysłu i zmysłów dziecka oraz jego sprawności manualnej poprzez nietypowe faktury, kolory czy dźwięki. Maluch zaczyna interesować się zabawką dzięki wyposażeniu jej w folię, grzechotkę czy inne szeleszczące lub hałasujące elementy i w rezultacie świetnie się nią bawi, przy okazji rozwijając swój słuch czy wzrok.

Zabawki sensoryczne – jakie wybrać?

Skoro zabawki sensoryczne dla dzieci mają na celu kształtować zmysły i umiejętności twojej pociechy, warto dobrać je do jego wieku malucha. Inne modele sprawdzą się w przypadku niemowląt, a inne dla starszych dzieci - jak wybrać odpowiednie?

Zabawki sensoryczne dla niemowląt – które najlepsze?

Niemowlęta lubią grzechotki, miękkie książeczki, pluszowe przedmioty czy maty edukacyjne wyposażone w ostające kawałki różnych materiałów. To więc elementy, które można nie tylko dotknąć dłońmi, ale także „posmakować”. Wybierając zabawki dla najmłodszych, koniecznie zwróć też uwagę na ich kolor! Maluchy potrzebują kontrastowych barw, ponieważ na początku swojego życia właśnie je widzą najlepiej (w pierwszym miesiącu wręcz wyłącznie biel i czerń). Godne uwagi są również piłeczki ze specjalnymi wypustkami, które posłużą maluchowi nie tylko do zabawy, ale także relaksu, można nimi bowiem masować ciało bobasa.

Zabawki sensoryczne dla dzieci – jakie kupić?

Rozwój dzieci powyżej pierwszego roku życia skupia się na motoryce dużej, a także ćwiczeniu wyobraźni czy mowy. Im maluch straszy, tym większy staje się wybór zabawek, dochodzą bowiem modele edukujące w zakresie poznawania słów czy utrzymywania równowagi lub chodzenia.

Zabawki sensoryczne dla dzieci powyżej pierwszego roku życia to różnego rodzaju układanki – np. piramidy tworzone z obręczy zakładanych na drążek lub plansze służące do umieszczania kształtów w odpowiadające im otwory. Warte uwagi są również drzewka i tablice edukacyjne, przy których maluch uczy się utrzymywać równowagę, może bawić się liczydłem, zastanawiać się nad pierwszymi labiryntami czy spuszczać koraliki na zakręconych drucikach.

Dobrym wyborem będą też pluszaki, którymi dzieci chętnie się bawią. Przytulanki przy okazji rozwijają funkcje poznawcze dziecka (maluch np. spędza czas badając rączkami dołączone do zabawki metki o różnych fakturach). W nauce skupienia i dążenia do celu pomogą wspomniane piramidki, wieże oraz zwykłe kubeczki, które brzdąc będzie mógł układać jeden na drugim. Jeżeli twoje dziecko już zaczyna interesować się chodzeniem, warto pomyśleć dodatkowo o zakupie zabawki na kółkach (do ciągnięcia lub pchania), która zachęci go do rozwoju tej umiejętności.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie