Małe dziecko bawiące się kolorową tęczową zabawką sensoryczną

Zabawki sensoryczne – czym są i jakie warto wybrać?

Prawidłowy rozwój dziecka jest niezwykle ważny już od pierwszych dni jego życia, dlatego warto go wspomagać – np. zabawkami sensorycznymi. Czym są i jakie wybrać? Dowiesz się z tego artykułu!
Reklama

Co to są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne to gadżety, które niezwykle korzystnie wpływają na rozwój malucha. Ich główną rolą, poza rekreacyjną, jest kształcenie u dzieci konkretnych umiejętności, przede wszystkim dotyczących zmysłów, czyli słuchu, wzroku i dotyku, a także motoryki małej. W późniejszym etapie życia malca, dochodzi też ćwiczenie motoryki dużej (np. utrzymywania równowagi), zdolności logicznego myślenia oraz kształtowanie wyobraźni i umiejętności skupienia. Zabawkami sensorycznymi mogą być maty, miękkie materiałowe książki, pluszowe kostki, grzechotki i inne gadżety wykonane z materiałów, które szeleszczą, pozwalają się ściskać, gryźć i tak dalej. Na rynku znajdziesz wiele przeróżnych modeli, dlatego warto przed zakupem zapoznać się z co najmniej kilkoma zabawkami oferowanymi przez producentów.
Reklama
Duży wybór produktów znajdziesz na stronie: https://www.empik.com/zabawki/zabawki-dla-najmlodszych/zabawki-sensoryczne. Aby zrozumieć dlaczego zabawki sensoryczne wpływają korzystnie na rozwój dziecka, warto poznać ich ogólne działanie. Oparte jest ono na pobudzaniu umysłu i zmysłów dziecka oraz jego sprawności manualnej poprzez nietypowe faktury, kolory czy dźwięki. Maluch zaczyna interesować się zabawką dzięki wyposażeniu jej w folię, grzechotkę czy inne szeleszczące lub hałasujące elementy i w rezultacie świetnie się nią bawi, przy okazji rozwijając swój słuch czy wzrok.

Zabawki sensoryczne – jakie wybrać?

Skoro zabawki sensoryczne dla dzieci mają na celu kształtować zmysły i umiejętności twojej pociechy, warto dobrać je do jego wieku malucha.
Reklama
Inne modele sprawdzą się w przypadku niemowląt, a inne dla starszych dzieci - jak wybrać odpowiednie?

Zabawki sensoryczne dla niemowląt – które najlepsze?

Niemowlęta lubią grzechotki, miękkie książeczki, pluszowe przedmioty czy maty edukacyjne wyposażone w ostające kawałki różnych materiałów. To więc elementy, które można nie tylko dotknąć dłońmi, ale także „posmakować”. Wybierając zabawki dla najmłodszych, koniecznie zwróć też uwagę na ich kolor! Maluchy potrzebują kontrastowych barw, ponieważ na początku swojego życia właśnie je widzą najlepiej (w pierwszym miesiącu wręcz wyłącznie biel i czerń). Godne uwagi są również piłeczki ze specjalnymi wypustkami, które posłużą maluchowi nie tylko do zabawy, ale także relaksu, można nimi bowiem masować ciało bobasa.

Zabawki sensoryczne dla dzieci – jakie kupić?

Rozwój dzieci powyżej pierwszego roku życia skupia się na motoryce dużej, a także ćwiczeniu wyobraźni czy mowy.
Reklama
Im maluch straszy, tym większy staje się wybór zabawek, dochodzą bowiem modele edukujące w zakresie poznawania słów czy utrzymywania równowagi lub chodzenia. Zabawki sensoryczne dla dzieci powyżej pierwszego roku życia to różnego rodzaju układanki – np. piramidy tworzone z obręczy zakładanych na drążek lub plansze służące do umieszczania kształtów w odpowiadające im otwory. Warte uwagi są również drzewka i tablice edukacyjne, przy których maluch uczy się utrzymywać równowagę, może bawić się liczydłem, zastanawiać się nad pierwszymi labiryntami czy spuszczać koraliki na zakręconych drucikach. Dobrym wyborem będą też pluszaki, którymi dzieci chętnie się bawią.
Reklama
Przytulanki przy okazji rozwijają funkcje poznawcze dziecka (maluch np. spędza czas badając rączkami dołączone do zabawki metki o różnych fakturach). W nauce skupienia i dążenia do celu pomogą wspomniane piramidki, wieże oraz zwykłe kubeczki, które brzdąc będzie mógł układać jeden na drugim. Jeżeli twoje dziecko już zaczyna interesować się chodzeniem, warto pomyśleć dodatkowo o zakupie zabawki na kółkach (do ciągnięcia lub pchania), która zachęci go do rozwoju tej umiejętności.
Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Szereg zabawek interaktywnych z fimu Toy Story ustawionych w rzędzie na chodniku spogląda za odchodzącym chłopcem
Atrakcyjne wizualnie, wydające najróżniejsze dźwięki i mające walor edukacyjny – mowa o zabawkach interaktywnych, przeważnie elektronicznych, które warto kupić dziecku. Poniżej przygotowaliśmy krótki przewodnik ułatwiający zakupy. Zdradzamy, że wielką popularnością cieszą się między innymi misie interaktywne.
Drewniane, kolorowe, dziecięce samolociku wiszą u sufitu
Każde dziecko uwielbia zabawki - to dla niego nie tylko okazja do miłego spędzenia czasu, ale także szansa na rozwój i poznanie nowych rzeczy. Dlatego też każdy z rodziców stara się, aby jego pociecha miała tych zabawek odpowiednią ilość. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Dlaczego? Otóż zabawki bywają naprawdę drogie i często ich zakup przekracza możliwości domowego budżetu.
Dziewczynka z książką
Okres dzieciństwa to dla wielu osób najwspanialszy etap w życiu. To wtedy kształtuje się nasz charakter, osobowość, ale jest to także czas, do którego często wracamy w swoich wspomnieniach. Z pewnością dzisiejszy etap młodości różni się od tego, który my pamiętamy, jednak to co łączy, to rola rodzica w rozwoju małego człowieka. To od mamy i taty uczymy się podstawowych umiejętności, kreatywności, samodzielności. W otaczającej nas rzeczywistości pełnej kolorowych zabawek, ekranów nic nie zastąpi obecności kochającego opiekuna. Jak spędzać czas z dzieckiem w sposób efektywny, tak wzmacniać więź i kształcić jego umiejętności? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Reklama
Reklama
Reklama