Jak pielęgnować cerę naczynkową ?

Jak pielęgnować cerę naczynkową ?

Posiadaczki cery naczynkowej doskonale zdają sobie sprawę z jej wrażliwości. Pielęgnacja takiego rodzaju skóry bywa bardzo trudna, gdyż w wyniku najróżniejszych czynników niemal bez przerwy towarzyszy nam rumień na twarzy. Istnieje szereg metod kosmetycznych jak i tych dostępnych w gabinetach dermatologicznych, które mogą przyczynić się do zmniejszenia ilości pękniętych naczynek. Najczęściej jest to jednak dość kosztowne gdyż musimy zdecydować się na całą serię zabiegów, które w niektórych przypadkach mogą powodować pewien dyskomfort , a nawet u co bardziej wrażliwych ból.
Reklama
Często również skóra naczynkowa predysponuje do wystąpienia trądziku różowatego, który jest schorzeniem wyjątkowo opornym na leczenie. Wiele osób jednak decyduje się na tą nierówną walkę ze względów czysto estetycznych. Jak więc dbać o cerę z tendencją do pękających naczynek? Jak ją pielęgnować ? Czego unikać?

Oto lista naszych rad, która z pewnością wielu paniom pomoże odpowiednio troszczyć się o swoją skórę.

1. Regularność – jeśli mamy cerę naczynkową bardzo ważne jest stałe dbanie o jej kondycję. Nie wolno robić przerw w stosowaniu specjalnie dobranych preparatów, gdyż stanowią one również ochronę dla wrażliwych naczynek. 2. Kompleksowość – całość środków pielęgnacyjnych jakie będziemy stosować najlepiej przedyskutować z doświadczoną kosmetyczką lub dermatologiem. Z pewnością pomocne będzie również systematyczne stosowanie delikatnych peelingów oraz maseczek poza pielęgnacją codzienną. 3. Brak podrażnień – pomimo swojej niewątpliwej delikatności i kruchości cera naczynkowa również wymaga oczyszczania.
Reklama
Niestety unikać należy zabiegów silnie inwazyjnych, ścierających naskórek, peelingów mechanicznych czy gruboziarnistych. Delikatne oczyszczanie osiągniemy w salonie kosmetycznym z zastosowaniem peelingu kawitacyjnego, w domowym zaciszu natomiast polecane jest stosowanie specjalnego rodzaju tego kosmetyku – peelingu enzymatycznego. Jednak jego wykorzystywanie nie powinno być częstsze niż 1-2 razy w tygodniu. 4. Kuracja wzmacniająca – jej zastosowanie należy skonsultować z lekarzem. Często osobom z słabymi naczynkami poleca się stosowanie przez okres 3 miesięcy rutinoscorbinu po 3 tabletki dziennie. Podobnie wzmacniająco działa tran oraz różnego rodzaju nasiona i orzechy, które można włączyć do codziennej diety. Warto również spożywać każdego dnia owoce cytrusowe lub wyciskać z nich świeży sok. 5. Unikamy – palenie papierosów, alkohol, gorące napoje, ostre potrawy oraz sauna.
Reklama
Z całą pewnością przegrzanie skóry nie służy naczynkom, powoduje ich obrzmienia i pękanie. Starajmy się więc nie narażać naszej skóry na duże zmiany temperatur a także unikajmy używek, które dodatkowo osłabiają naszą cerę. 6. Zima – o tej porze roku wychodzimy z ciepłych lub nawet klimatyzowanych pomieszczeń na mróz, co z całą pewnością nie działa dobrze na naszą skórę. Nie unikniemy przemieszczania się i nie zapadniemy w zimowy sen niczym niedźwiedzie, skupmy się więc na tym jak ochronić naszą skórę. Podobnie jak w przypadku delikatnej skóry małych dzieci i tutaj podstawą pielęgnacji będzie tłusty krem ochronny. Przed wyjściem z domu koniecznie za każdym razem nałóżmy jego grubą warstwę na cerę. 7. Lato – o tej porze roku z kolei borykamy się z innym wrogiem – jest nim słońce, a dokładnie emitowane przez nie promieniowanie UV. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście unikanie opuszczania pomieszczeń w godzinach, gdy jest ono najsilniejsze, ale nie oszukujmy się nie zawsze jest to możliwe.
Reklama
Podobnie wygląda kwestia okrywania się różnymi elementami ubrań w celu „zakrycia” się – w jakimś stopniu jest to skuteczne jednak przez ubrania część promieni przenika podrażniając naszą skórę. Konieczne jest za to stosowanie kremów z wysokim filtrem UV – nawet 50-60. Nie prawdą jest że wówczas ani trochę się nie opalimy, zadaniem takich kosmetyków jest ochrona naszej skóry, która w wyniku promieni, które i tak do niej dotrą produkuje melaninę odpowiedzialną za kolor na naszej skórze. 8. Kosmetyki – ze sklepowej półki wybieramy jedynie te specjalnie przeznaczone do pielęgnacji cery wrażliwej i naczyniowej. W ich skład wchodzą najczęściej wyciąg z kasztanowca, miłorzębu japońskiego, arniki – pomagają one w obkurczaniu i wzmacnianiu naczynek. Z kolei kosmetyki zawierające kwasy owocowe czy retinol mogą działać niekorzystnie warto więc wykluczać te, które zawierają je w swoim składzie.
Reklama
9. Dieta – witamina C i rutozyd wzmacniają naczynka krwionośne warto więc zadbać aby te składniki znalazły się w naszej diecie, gdyż zawarte w pokarmach są najczęściej dużo lepiej przyswajalne niż te syntetyczne – znajdziemy je w natce pietruszki, papryce, cytrusach czy owocu kiwi. 10. Zabiegi – zmniejszenie uciążliwości naczynek z całą pewnością osiągniemy w wyspecjalizowanym gabinecie dermatologicznym bądź medycyny estetycznej. Polecanymi zabiegami są skleroterapia oraz zabiegi wykorzystujące wiązkę lasera. Najczęściej zaleca się rozpoczęcie od skleroterapii i w razie niepełnej satysfakcji przejście do zabiegów laserowych. Jednak pamiętajmy, że aby osiągnąć zadowalający efekt należy udać się do dobrego gabinetu i stosować się do zaleceń lekarza specjalisty. Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama