Dziecięce skarpetki z prezentami, pomiędzy nimi wisi ozdoba świąteczna.

Organizujesz mikołajki w przedszkolu? Sprawdź nasze pomysły!

Dzieciom niewiele trzeba do szczęścia i dobrej zabawy. Mikołajki to dla nich szczególny czas. Z niecierpliwością wyglądają mikołaja i upominków. Tak naprawdę nie chodzi im tylko o prezenty — ważna jest dla nich atmosfera i magiczny czas oczekiwania. Uwielbiają świąteczne dekoracje, zwłaszcza jeśli mogą je przygotować sami. Większość cieszy się też na możliwość założenia czerwonej czapki czy przebrania się za elfa. Skrupulatnie szukają śladu reniferów i mikołajowych sań.
Reklama

Kiedy wypadają mikołajki? Zgaduj-zgadula!

To święto wypada 06 grudnia. Ten dzień jest dobrym momentem na zorganizowanie w przedszkolu kilku atrakcji dla maluchów. Jedną z nich jest konkurs na wiedzę o mikołajkach i ogólnie świętach Bożego Narodzenia. Kiedy są? Kto przynosi prezenty? Jakie drzewko się dekoruje? Dzieci na pewno będą chętnie odpowiadać na takie pytania. Kolejną rzeczą, która powinna sprawić przedszkolakom radość, jest pieczenie ciasteczek dla mikołaja. Niby nic wielkiego, pozwala im jednak brać czynny udział w świątecznych przygotowaniach. No i oczywiście wolno im bezkarnie brudzić się jedzeniem... Również ozdoby świąteczne dzieci mogą przygotować samodzielnie. Na przykład papierowe gwiazdki, łańcuchy, czy bombki z ciastoliny. No i oczywiście najważniejszy punkt programu...
Reklama
Wizyta mikołaja! To może być ktoś, kto się po prostu przebrał, ale dobrym rozwiązaniem jest też podrzucenie worka z prezentami i zostawienie wszędzie śladów świadczących o tym, że przed chwilą kręcił się tutaj mikołaj. Odcisk buta, porzucony dzwoneczek, trochę sztucznego śniegu...
Mikołaj rozdaje dzieciom prezenty, w tle świąteczne lampki.
Canva

Mikołajki - 6 grudnia to czas prezentów i magii

W szkołach i wśród dorosłych popularne jest losowanie osoby, dla której kupi się prezent.
Reklama
U przedszkolnych maluchów nie jest to najlepsze rozwiązanie. Jeśli chce się zachować element tajemniczości i niespodzianki, dzieci mogą losować prezenty z worka mikołaja. Dobrze byłoby, gdyby jednak upominki były do siebie w miarę podobne. A co dać przedszkolakom? Pierwsze co przychodzi na myśl to słodycze. Oczywiście wszystko jest dla ludzi, ale lepiej nie iść tą drogą. Jest tyle innych rzeczy, którymi można ucieszyć dzieci, nie wyrabiając w nich nieprawidłowych nawyków żywieniowych... Jako upominek można zapakować książeczki, naklejki, bańki mydlane, flamastry czy kredki i karteczki, baloniki albo owoce, jeśli koniecznie musiałoby to być coś do jedzenia.
Chłopiec w świątecznej czapce robi ozdobę świąteczną; w tle choinka
Canva

Pomocnicy mikołaja

Mikołajki są dobrą okazją, żeby maluchy mogły się przebrać.
Reklama
Dla wielu z nich to będzie prawdziwa przyjemność. Warto jednak pamiętać, że nie każde dziecko jest fanem przebieranek. Nie zawsze rodzice mają też możliwość przygotowania odpowiedniego stroju. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest ustalenie, żeby przedszkolaki w miarę możliwości założyły coś czerwonego jak mikołaj, albo zielonego jak choinka a ewentualne dodatki typu świąteczne czapki, czy specjalne opaski — można zrobić w przedszkolu.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama