Wyjazd w tropiki - przed jakimi chorobami warto zabezpieczyć się szczepieniem
Udostępnij Google News
Urlop

Wyjazd w tropiki - przed jakimi chorobami warto zabezpieczyć się szczepieniem

Od kilkunastu lat Polacy coraz chętniej wypoczywają w obcych krajach. Coraz chętniej zapuszczamy się w odległe, egzotyczne zakątki świata. Wielu z nas korzysta z wycieczek zorganizowanych przez biura podróży, ale coraz więcej osób decyduje się zwiedzać świat na własną rękę. Niezależnie jednak od tego jak chcemy podróżować zawsze należy się dobrze przygotować do wyjazdu. Decydując się na wakacje w tropikach poza wypełnioną walizką trzeba zadbać również o wykonanie zalecanych szczepień ochronnych.

Dlaczego należy wykonać dodatkowe szczepienia ochronne?

Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego i nasz organizm przyzwyczajony jest do funkcjonowania w takim właśnie klimacie. Jesteśmy odporni na wiele bakterii i wirusów występujących wokół nas. Inne drobnoustroje wywołują u nas objawy chorobowe, z którymi organizm sam lub z drobną pomocą daje sobie radę. Wyjeżdżając na wycieczkę w tropiki zmieniamy radykalnie swoje otoczenie i wokół nas pojawiają się drobnoustroje wywołujące choroby, które nie występują w naszym klimacie. Niektóre z chorób mogą być dla nas bardzo niebezpieczne, stąd też zaleca się wykonanie dodatkowych szczepień, które uodpornią nas na część z nich.

Żółta książeczka

Żółta książeczka, a właściwie Międzynarodowa Książeczka Szczepień to dokument potwierdzający wykonanie obowiązkowych oraz zalecanych szczepień. Należy się w nią zaopatrzyć i dopilnować, aby znalazły się tam wpisy o wszystkich dokonanych szczepieniach. Brak książeczki lub aktualnych wpisów o wykonanych szczepieniach może skutkować problemem w przedostaniu się do wybranego państwa.

Szczepienia obowiązkowe

Obecnie podczas wyjazdów do krajów tropikalnych obowiązkowe jest tylko jedno szczepienie przeciwko żółtej febrze (żółtej gorączce). Warto się poddać temu szczepieniu kiedy myślimy o podróży do krajów Afryki, Azji czy Ameryki Środkowej i Południowej. Szczepienie to jest zalecane nie tylko ze względu na ochronę naszego zdrowia, ale również w celu zminimalizowania rozprzestrzeniania się jej. Lekarze zalecają również poddanie się temu szczepieniu wszystkim osobom, które podczas swojej podróży przejeżdżają tylko przez wskazane w zaleceniach państwa. Wartym wspomnienia jest również fakt, że poza szczepieniami wynikającymi z Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych niektóre państwa wymagają dodatkowych szczepień na podstawie własnego prawa wizowego. Jako przykład można podać Arabię Saudyjską, gdzie niezbędne jest posiadanie szczepienia przeciwko meningokokom.

Szczepienia zalecane

Wyjeżdżając do krajów tropikalnych warto wykonać nie tylko szczepienia obowiązkowe, ale również zalecane. Listę szczepień, którym warto się poddać wyjeżdżając do wybranego kraju można otrzymać w biurze podróży organizującym wyjazd lub w internecie. Najczęściej wśród zalecanych są szczepienia przeciwko:

  • błonicy
  • tężcowi
  • poliomyelitis
  • durowi brzusznemu
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A)
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B)
  • zakażeniom meningokokowym
  • cholerze
  • wściekliźnie,
  • kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie