W jaki sposób przygotować się do Assesment Center (AC)?

W jaki sposób przygotować się do Assesment Center (AC)?

Assessment Center to w tłumaczeniu na polski – centrum oceny lub ośrodek oceny. Dzięki podobnemu zabiegowi, w łatwy sposób ocenić można kompetencje przyszłych pracowników i rekrutów. W procesie Assessment Center kandydaci oceniani są, obserwowani i poddawani różnego rodzaju testom sprawdzającym ich wiedzę i przygotowanie do stanowiska.
Reklama

Do czego przydaje się Assessment Center?

Najczęściej rozwiązania tego używa się podczas rekrutacji do pracy. Pracodawca w każdej chwili poprosić nas może o uczestniczenie w takim spotkaniu. Wielowymiarowo pozwala to ocenić kompetencje pracownika, ale przede wszystkim pozwala na zebranie wystandaryzowanych danych dotyczących umiejętności i postaw uczestnika. W skład zadań Assessment Center wchodzi wiele różnych wystandaryzowanych procedur i narzędzi, do których zalicza się między innymi różnego rodzaju ćwiczenia, scenki rodzajowe, symulacje, analizy konkretnych przypadków, dyskusje grupowe, prezentacje, testy osobowości i testy kompetencji. Jednego uczestnika obserwuje na raz parunastu oddzielnych, kompetentnych sędziów, dlatego sumaryczna ocena nie powinna być jednostronna i zależna od sympatii czy antypatii oceniającego.

Jak przygotować się do sesji AC?

  1. Należy pamiętać, że każda sesja AC jest bardzo indywidualna. Zadania przygotowywane są pod daną firmę, chociaż niektóre z nich mogą być bardzo podobne pomiędzy poszczególnymi branżami. Najlepiej więc nie starać się wykonywać wszystkiego zadaniowo i jednokierunkowo, a raczej pozostać spokojnym i chłodno oceniać sytuację.
  2. Brak przygotowania to też przygotowanie. Jednym z błędów popełnianych przez kandydatów zaproszonych na sesję Assessment Center jest szczegółowe przygotowywanie się z potencjalnych pytań i zadań. To złe podejście. Na pytania odpowiada się pod kontekstem tła firmy, do której składaliśmy papiery. Zadania można rozwiązywać na różne sposoby. Trudno ocenić profil firmy, bez jej znajomości od środka.
  3. Wiadomości o firmie, do której chcemy dołączyć – to jedna z najważniejszych rzeczy w przygotowaniu do AC. Poczytajmy o historii i profilu firmy. Poznajmy jej szefostwo, radę nadzorczą czy zwykłych pracowników. Zapoznajmy się dokładnie ze szczegółami pracy stanowiska, na które się zgłaszamy.
  4. Nie udawaj kogoś kim nie jesteś. Pracownicy przeprowadzający sesje Assessment Center wymieniają wśród najpoważniejszych błędów kandydatów to, że często starają się oni „grać” inną, lepszą osobę. To od razu widać. Lepiej pozostać sobą i dostać posadę na warunkach dostosowanych do nas samych, a nie „wymyślonej” postaci.
  5. Podczas oceny asesorów, lepiej wypadają osoby uśmiechnięte i pewne siebie. Warto się dobrze wyspać i zjeść pełnowartościowe śniadanie, przed spotkaniem na sesji AC. Zachowajmy dobre samopoczucie i wiarę w to, że wszystko się uda.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama