wróżby andrzejkowe

Wróżby andrzejkowe: lanie wosku – jak to robić zgodnie z tradycją?

Wróżby andrzejkowe niegdyś traktowane bardzo dosłownie, dziś stanowią przede wszystkim element świetnej zabawy w andrzejkowy wieczór. Lanie wosku jest tradycyjną i najpopularniejszą wróżbą wykonywaną w nocy z 29 na 30 listopada. Polega na laniu roztopionego wosku do zimnej wody. Wyjaśniamy jak wykonać tradycyjne wróżenie woskiem oraz czego możesz się z niego dowiedzieć.
Reklama

Wróżby andrzejkowe – tradycyjne lanie wosku

Andrzejki były niegdyś bardzo ważnym dniem dla każdej niezamężnej panienki. Wszystko za sprawą nocnych rytuałów w kobiecym gronie kiedy to wróżby andrzejkowe miały uchylić rąbka tajemnicy ich matrymonialnej przyszłości. Lanie wosku przez klucz zalicza się do najbardziej znanych tradycji andrzejkowych. Wróżbę można oczywiście wykonywać nie tylko w celu rozjaśnienia matrymonialnej przyszłości, ale i również poznania swojej przyszłej sytuacji finansowej. Intencja oraz interpretacja zależą tylko od Ciebie! Dlaczego wosk należy lać przez ucho od klucza? W starożytnej symbolice czarów klucz był symbolem niedostępności oraz tajemnicy. Wierzono, że przelanie wosku przez klucz będzie swojego rodzaju otwarciem tego, co do tej pory pozostawało nieosiągalne.
lanie wosku do miski z wodą
canva.com

Lanie wosku krok po kroku

Do wróżenia z wosku potrzebujesz jedynie kostki wosku, słoika (lub szklanej miseczki) i garnka zalanego do połowy wodą.
Reklama
Nie zapomnij także o starym kluczu z duży uchem, przez które przelejesz wosk oraz o większej misce z zimną wodą.
  1. Wodę w garnku zagotuj i gdy zacznie wrzeć przykręć płomień
  2. Następnie do słoika lub miseczki włóż pokruszony wosk
  3. Naczynie z woskiem połóż na wrzącą wodę i poczekaj aż się rozpuści
  4. Roztopiony wosk przelewaj przez ucho klucza wprost do miski z zimną wodą

Wróżby andrzejkowe – jak czytać symbole z wosku?

Spływający do zimnej wody strumień gorącego wosku zacznie zastygać tworząc przy tym nieoczywiste i dziwne kształty.
Reklama
Zgodnie z andrzejkową tradycją ich czytanie powinno odbywać się pod strumieniem światła padającego na ścianę. Cień, który rzuci woskowa bryła powinien nieco przypominać jakiś konkretny symbol, który może oznaczać: serce - nadejście wielkiej miłości piórko - to symbol lekkiego i beztroskiego życia ryba - znak zwiastujący wzbogacenie i życie na lepszym poziomie słońce - znak dobrej aury i zdrowia hak - problemy, których trudno się pozbyć kruk - zwiastuje nadejście złej wiadomości krzyż - choroba i życiowe kłopoty kielich - powodzenie i dostatek miecz - konflikty w gronie najbliższych i rodziny kwiat - rodzące się uczucie, romantyczne doznania Pamiętaj, że andrzejkowe wróżby to tylko zabawa.
Reklama
Życie jest zlepkiem wielu sytuacji i zdarzeń, którym nie da się przypisać zero-jedynkowego znaczenia, natomiast podejmowanie ważnych decyzji na podstawie andrzejkowego wróżenia z wosku może nie być dobrym posunięciem.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama